Médiakonferenciát tartottak Dunaszerdahelyen
A Perfects Rt. Médiavállalat, melynek többségi tulajdonosa Dunaszerdahely városa, a napokban médiakonferenciát szervezett a felvidéki magyar regionális sajtó, illetve az országosan működő tömegtájékoztatási szolgáltatók regionális tudósítói számára.

A Perfects vállalat tevékenységi köre a három dunaszerdahelyi közszolgálati feladatokat ellátó média, a városi televízió (DSTV), az évente 11 alkalommal megjelenő Dunaszerdahelyi Hírnök és a Dunaszerdahelyi.sk portál működtetésére korlátozódik. A DSTV minden csütörtökön jelentkezik új, 30 perces adással magyar és szlovák nyelven, ami természetesen később is megtekinthető. A Dunaszerdahelyi Hírnök ingyenesen terjesztett, 11 ezer példányban nyomtatott kétnyelvű kiadvány, amely 16 oldalon kínál információkat a város történéseiről. A Dunaszerdahelyi.sk a város portálja, amely főleg közérdekű és kulturális információkkal látja el olvasóit.
A Közös Igazgatású Iskola konferenciatermében megrendezett I. Dunaszerdahelyi Médiakonferencián a nagyjából 30 jelenlévőt Rajkovics Péter, a Perfects igazgatója köszöntötte és kifejtette, hogy a rendezvényt hagyományteremtő szándékkal szervezték meg. Nagy Krisztián elnök hangsúlyozta, hogy a konferencia saját kezdeményezésű és azzal a céllal jött létre, hogy a hazai magyar média regionális történéseiről hírt adó újságíróit közelebb hozza egymáshoz, és a munkájuk során szerzett saját tapasztalataikat meg tudják osztani a többiekkel is. Ez utóbbira egyébként a konferencia második, ebéd utáni részében nyílt lehetőség.
A jelenlévők elsőként Rajkovics Péter izgalmas és tanulságos előadását hallgathatták meg, aki beszámolt a csallóközi médiafogyasztók körében végzett reprezentatív felmérés eredményeiről, amelyet 2024 tavaszán és nyarán végeztek a helyi médiával kapcsolatban. A Mire is kíváncsi a csallóközi médiafogyasztó? című prezentáció során Rajkovics nyomatékosította, hogy elsősorban a Dunaszerdahelyi járásra fókuszáltak. Megvizsgálták, hogy a hírfogyasztók milyen témájú és jellegű híreket olvasnak, mennyire ismerik az egyes médiaforrásokat és hogyan gondolkodnak ezekről a szolgáltatásokról.
hangsúlyozta Rajkovics Péter, aki elmondta, hogy a közvélemény-kutatás kérdőívét megjelentették a Dunaszerdahelyi Hírnök májusi számában, de az ívet két, a városban zajló kulturális rendezvény alkalmával és online is ki lehetett tölteni.
A Perfects igazgatója mindjárt egy érdekes adatot tett közzé, ugyanis a válaszadók között 71,4% volt a hölgyek aránya. A felmérésből az is kiderült, hogy a hírfogyasztók több mint 80%-a egyetemi, vagy legalább középiskolai végzettségű. Ami a korosztályos eloszlást illeti, Rajkovics elmondta, hogy a 18 és 25 év közötti csoport megszólítása nagyon nehéz, viszont minden nyolcadik válaszadó ebből a szűk korcsoportból került ki. Megtudhattuk azt is, hogy a 36 és 50 év közöttiek olvassák a legtöbben a dunaszerdahelyi híreket. A hírfogyasztók szokásait vizsgálva szembetűnő, hogy számukra egyre inkább közömbössé válik egy adott hírportál jellege, „tálalása”, mivel inkább az a fontos számukra, hogy a keresett információt megtalálják. Figyelemreméltó tény, hogy a nyomtatott sajtóból már csak az emberek 22%-a tájékozódik, a televízióból még ettől is kevesebb, csupán 14%. Ebből Rajkovics azt következtette ki, hogy az emberek médiafogyasztási szokásai rendkívüli mértékben átalakultak.
húzta alá az előadó, kiemelve, hogy mennyire fontos a közösségi médiás jelenlét, mivel azok aránya, akik a portál címét írják a böngészőbe, csak 27,5%.
vonta le a tanulságot Rajkovics, aki szerint
Nyilvánvalóan így megvan a veszélye annak, hogy egy bizonyos információ nem jut el megfelelő módon (rosszabb esetben sehogy) a fogyasztóhoz, ugyanis mindez az adott közösségi háló algoritmusától függ, amit nem tud kontrollálni a hírszolgáltató. Legújabban azonban
emelte ki az előadó, konkrét példákat is felhozva. Mint mondta, komoly veszélyeket rejthet tehát az, ha a tájékoztatás a közösségi platformokon zajlik. Pozitív példák is vannak azonban, mert az emberek 78,9%-a a közérdekű információkat a városi portálról szerzi, de a kultúra, az oktatás és a sport témakörében is magas ez az arány, emelte ki Rajkovics. Az előadás során az is kiderült, hogy a Dunaszerdahelyi járás lakosai leginkább az önkormányzatokat érintő kérdések és döntések hátteréről, illetve helyi személyiségekről készült portrékat olvasnának.
A Dunaszerdahelyi Hírnök esetében a közérdekű információkon kívül meglepő módon a programajánló is nagy népszerűségnek örvend, ugyanis van egy csoport (főleg az idősebbek), amelynek tagjai csak itt találkoznak ezzel és igénylik a megjelenését. A DSTV adásait 20 ezer ember biztosan tudja nézni klasszikus formában, de komoly igény van arra, hogy az interneten is elérhetők legyenek az adások, a nézettségi tendencia ugyanis az utóbbi felé mozdul. A YouTube csatornáján már hosszú évek óta elérhetők az adások, néhány éve a Facebookon is, és pár hete a Tiktokra is felkerülnek a DSTV műsorai, hangsúlyozta az előadó.
Végezetül a helyi médiaszolgáltatás értékelésére voltak kíváncsiak a kérdezők. Az „örülök, hogy van” (59%), illetve a „más települések is példát vehetnének Dunaszerdahelyről” (14%) válaszlehetőségeket összeadva 73%-os, tehát igencsak pozitív visszajelzés érkezett.
Rajkovics Péter előadása után Mayer András, az AM Business marketing specialistája az online tér, s ezen belül is főleg a közösségi hálók adta lehetőségek kiaknázásáról és buktatóiról beszélt a hírcsatornák és a regionális média által ezeken a felületeken megjelenítendő tartalmak összefüggésében. Leszögezte, hogy nem mindegy, mi a feltöltő szándéka, ugyanis különböző tartalmak számára különböző közösségi platformok lehetnek a „nyerők”. Részletesen elemezte ezek tulajdonságait, algoritmusait, illetve követőik különféle jellemzőit, legyen szó korosztályról, nemi hovatartozásról vagy érdeklődési körükről.
Az ebéd után Karaffa Attila alpolgármester köszöntötte a megjelenteket, aki kifejtette, hogy szükség van egy olyan párbeszédre, amely összeköti a magyar nyelvű sajtót nemcsak a Csallóközben, hanem az egész Felvidéken, hiszen különböző gondokkal és kihívásokkal küzd mindenki. Mint fogalmazott, a város el szeretné juttatni az információit a lakosokhoz, ami nem mindig egyszerű, és ugye arra is ügyelniük kell, hogy hiteles és pontos információkat szolgáltassanak. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ha valamilyen gondja van bárkinek ezzel kapcsolatban, az bátran fordulhat hozzájuk és igyekszenek segíteni abban, hogy megértsék azokat az információkat, amelyeket át szeretnének adni és amelyek a város lakosai számára fontosak lehetnek.
A konferencia utolsó részében a jelenlévő, regionális tartalmakat „gyártó” újságírók, tudósítók osztották meg egymással tapasztalataikat, gondjaikat és ötleteiket. A jelenlévők pozitívan értékelték a találkozót és remélik, hogy valóban egy sikeres kezdésnek lehettek aktív részesei, s amelynek mindenképpen lesz folytatása.
