Maximális munkával és maximális alázattal
Magyarics Norbert 2012-től foglakozik közterületek karbantartásával, többek között hozzá fűződik a zöld háztartási hulladék tárolására szolgáló ún. barna konténerek megjelenése Nagymegyer városában. 2015 és 2019 között a Nagymegyeri Városi Műszaki Szolgáltató kft. (TSM) ügyvezetőjeként tevékenykedett, de mivel nem értett egyet a 2018 őszén megválasztott új városvezetéssel, így 2019 januárjában önként lemondott tisztségéről. Tavalytól a meghirdetett közbeszerzési pályázat nyerteseként mint vállalkozó, ő irányítja Nagymegyer zöld területeinek gondozását és karbantartását, a város lakóinak megelégedésére.

Miért távozott Nagymegyeri Városi Műszaki Szolgáltató kft.-től?
2018 őszén új polgármestere lett a városnak, én 2019 januárig dolgoztam, aztán személyes okok miatt elmentem, pedig gyakorlatilag az én tevékenységem alatt a munkák elvégzése minőségében is sokat javult. Egyre kevesebb volt a panasz a lakosság részéről a közterületek karbantartására. Nem akarok belemenni a részletekbe, mert sokáig sorolhatnám, mennyi változás történt. 2019 január 9-én azonban eljöttem a cégtől. Maradjunk annyiban, hogy munkám eredményét nem értékelték emberileg (az anyagiakról szót sem ejtenék), nem egyezett az elképzelésünk a jövővel kapcsolatban.
Ahhoz, hogy a megváltozott körülményekhez vezetőként stratégiát tudjak javasolni, a tulajdonosnak célokat kell meghatároznia. Sajnos a célok elmaradtak akkor közgyűlés részéről, így nem akartam abban részt venni, hogy amit felépítettem, azt én tegyem tönkre vagy építsem le. Nem a cégből éltem, és így nem volt kérdés számomra, hogy távozom. Megemlítem, hogy egyetlen egy eurocentet és a szabadságom kifizetését sem kértem a felmondásomért. Igyekeztem lojális maradni, és nem növelni a már amúgy is nehéz helyzetben lévő vállalat deficitét.
Pedig már vállalkozói tapasztalatai is voltak az adott területen...
Aztán érkezett egy megkeresés 2021-ben, konkrétan a fűnyírással kapcsolatban.
2021-ben Dunaszerdahelyi járásbeli két hatalmas multinacionális cég megszólított, (pontosabban mi már egyfajta szolgáltatást végeztünk nekik), tehát fölmerült az igény a részükről bizonyos munkák vonatkozásában (fűnyírás, karbantartás...). Kérdezték, hogy nincs-e a látókörömben valami cég. Mondtam, hogy konkrét céget nem ismerek a TSM-en kívül, amely a munkát el tudná végezni. Ez a két dunaszerdahelyi járásbeli multinacionális cég meg is versenyeztette a szolgáltatást, ami 2-3 hónapos folyamat volt, és 2021 nyarától kezdtük el ennek a két cégnek nyírni a területét.
Egyébként a két cég összterülete majdnem akkora, mint Nagymegyer összes zöldterülete. Tehát 2021-ben már elkezdődött a vállalkozásomban a gépek és eszközök a bővítése e téren, és 2024-ben történt a nagymegyeri önkormányzat részéről a pályázati kiírás, majd a közbeszerzés.
(A TSM ugyanis az akkori vezetéssel és akkori eszközállománnyal nem tudta megfelelő időben, minőségben és költségben elvállalni a közterületek karbantartását, illetve elvégezni a munkát. Nagyon sok panasz érkezett a lakosság részéről, tehát lépni kellett a városvezetésnek és a képviselő testületnek. Meg a másik, a költségek... Van ugyan önkormányzati cég, de azért az önkormányzat sem jótékonysági intézmény, ezt a törvények sem engedik.)
Most akkor az a helyzet, hogy nem a város alá tartozó cég végzi a fűnyírást, igaz?
Igen. Ez volt az első olyan közbeszerzés, amiben részt vettem. Ez egy nyílt közbeszerzés volt, elektronikus úton tötént, ami azt jelenti, hogy bejelentkeztem a Közbeszerzési Hivatalon keresztül működtetett elektronikus rendszerbe. Végül öt jelentkező közül én nyertem meg a közbeszerzést a legalacsonyabb árajánlattal. Persze ennek volt folytatása, amit most nem részletezek, de a lényeg, hogy a végén engem hirdettek ki győztesnek. Májusban már mi nyírtuk a város közterületeit.
A zöld területek karbantartása sok mindent takarhat, azonban mi is a feladatuk pontosan?
Beletartozik a temetők és a sírkertek gondozása, nyírása, az összes park és minden zöldterület városunkban. Pontosan 273.259 négyzetméter zöldterületről beszélünk. Tudni kell, hogy az önkormányzati tulajdon a várostáblától kezdődik. A lényege a munkának a szervezettség és a folyamatosság. Hála a jóistennek, az önkormányzattal, illetve a felelős személlyel a hivatalban olyan viszonyt ápolok, hogy meg tudjuk beszélni a prioritásokat, hogy mik a fontos dolgok, és egy normális folyamatrendszer alapján tudjuk ellátni a feladatainkat. Természetesen a városközpontban frekventáltan többet nyírunk. A fűvel együtt nő sajnos a gyom is.
Konkrétan a temetőknél, hála a jóistennek, nagyon sok dicséretet és elismerést kapunk, talán amiatt is, mert a sírkertekhez, temetőkhöz érzelmileg és esztétikai értelemben is érzékenyebben viszonyulnak az emberek. A sírkertekben csak kézi kaszálógépekkel lehet dolgozni, nagyon óvatosan, hogy a sírok, a fejfák érintetlenek maradjanak. Amit lehet, kis kaszálógéppel oldunk meg. A katolikus és a református temetőnek a 80 százaléka nagyon érzékeny terület, olyan kis helyek vannak, hogy traktorfűnyíróval nem tudunk dolgozni, csak kézzel.
Hányan dolgoznak most, mennyi az alkalmazottak száma?
9 alkalmazottam van a közterületek karbantartására. Megyer mellett folytatjuk tovább a két multinacionális cégnek is a karbantartást. Ott is megfelelünk az igényeknek. Mindent eltakarítunk, a szerződésben benne van a zöldhulladék elszállítása is. Azt a város gyűjtőudvarára hordjuk ki. Megemlíteném még, hogy a szerződés tartalmazza az őszi levélnek az összeszedését is a közterületekről. 2024 decemberében fejeztük be az utolsó levélszedésünket. Nem csak kézzel szedjük a levelet, hanem fűnyírókkal is, és ezzel már elkezdtük a területek tavaszi vegetációjára a felkészülést. Mivel megyeri vagyok és hazai vállalkozó, ezért igyekeztünk megfelelni és a legjobb minőséggel elvégezni szolgáltatásainkat az önkormányzatnak, illetve a lakosságnak.
A zöldterület a zöldterületek szélénél, szegélyénél végződik, így ősszel az összes zöldterület mellett lévő járdát, utat a parkok körül rendbe tettük, és maradéktalanul összeszedtük az őszi leveleket. Ez részünkről egy plusz szolgáltatás volt, amiért az önkormányzat nem fizetett. Helyi lakos vagyok és ismerem az embereket. Összeszedettem inkább a kollégáimmal, és nem hagyom, hogy a szél tavaszig fújja a leveleket. Az én esztétikai igényem az, hogy rend legyen, és úgy érzem, hogy ennyit a városom megérdemel. Helyi vállalkozóként ezt vállalom, és ennek a többletköltségét is. Két és félszer annyi négyzetméteren szedtük össze a levelet, mint a zöldterület. Most volt először, hogy karácsonykor, illetve idén tavasszal már nem lát a lakos zörgő levelet az utakon és járdákon. Mivel maximalista vagyok, hiszem, hogy ha odatesszük a magunkat a kollégáimmal, vagy néha annál egy kicsivel többet is, az nemcsak a város lakóinak lesz jó és hasznos. Ezzel bennünk is egy pozitív hatást kelt, hogy mindent megtettünk a megrendelőink érdekében és jól végeztük el a feladatainkat!
