2024. november 3., 16:14

Márkaépítés negyvenmillió percben

A hetvenöt esztendő negyvenmillió percet jelent a Csemadok életében. Ez az idő belevésődött a „szolgáló” csemadokosok, közösségek sorsába. Ez alatt a Csemadok olyan márkává alakult, ami teljesen összeforrt a felvidéki magyarság életével, és ily’ módon ez a szervezet a felvidéki magyarság kovászává is vált. 

csemadok
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Szomolai Andrea

A fenti gondolatokat Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó fejtette ki, akit mindig nagy szeretettel és barátsággal várnak a Felvidéken. Ő maga is sokszor hangsúlyozza, szívesen jön közénk, hogy találkozzon a felvidéki barátaival. Galántára, a Csemadok 75. születésnapját ünnepelni édesanyjával érkezett, aki először járt a mátyusföldi városban, és éppen egy nagyszabású, rangos ünnepségen. 

A márka
A Csemadok-branden belül a legfontosabb tevékenység a magyarság identitásának megőrzése, a kultúra, a nyelv és a hagyományainak átörökítése. Ez a magyarság megmaradásának a záloga. A Csemadok mindig az értelmiséget biztosította a felvidéki magyarság számára. Isten áldja a felvidéki magyarságot, kívánom, hogy hetvenöt év múlva is ugyanilyen aktív, elhivatott és hitét megőrző közösség ünnepeljen, és emlékezzen miránk is

– kezdjük a beszélgetést Szili Katalinnal. Szóba kerül a jövő víziója is, vajon reális-e, hogy a mai, illetve jövőbeli fiatalság fel tud, vagy fel akar nőni az elődökhöz? Lesz-e bennünk és utódainkban annyi erő, szent akarat, mint a nagy elődökben volt az elmúlt 75 évben a közösségépítés és megtartás területén.

"A Csemadok az etnikai, politikai utánpótlás melegágya is lehet. Innen kerülhetnek ki azok a politikusok, akik, reményeim szerint, egy etnikai párt keretében képviselni fogják a felvidéki magyarság érdekeit. Számos olyan csemadokost ki lehetne emelni, akiben már megfogalmazódott a kérdés: kiknek fogják tudni továbbadni a fáklyát. Hiszen ma az az egyik legnagyobb kérdés, hogy kik fogják alkotni azt a generációt, amely tovább tudja vinni a lángot. Az idősebb csemadokosoknak a feladata – amit sokan teljesítenek is –, hogy megszólítsák a fiatalokat" – mondja Szili Katalin. Abból tudtak erőt meríteni, hogy a Csemadok olyan időszakban alakult meg, amely megtépázta a közösséget, és a változásban is állandó tudott maradni. Rendkívül jelentős szerepe van abban, hogy meglegyen az utánpótlás. 

Örültem annak, hogy a Magyar Szövetség egy fiatal vezetőt választott, és annak is, hogy hölgyek is bejutottak az országos elnökségbe, bár megjegyzem, nyáron Gombaszögön úgy fogalmaztam, lehet, hogy most egy hölgyet kellene választani a párt élére.

Ismerve Margaret Thatcher híres mondását: Ha azt akarod, hogy a politikában valamit megfogalmazzanak, bízd egy férfira, de ha azt akarod, hogy meg is valósítsák a terveket, bízd egy nőre. Drukkoltam, hogy legyen egy olyan női jelölt, aki összerántja ezt a pártot, és új irányt ad neki. De nyilvánvaló, hiszek a fiatalok elszántságában és elkötelezettségében, és remélem, nem az egyéni életutak, hanem a közösség jövője lesz a fontos az elkövetkező években. Ez most egy inflexiós pont lesz a felvidéki magyarság politikai jövőjének tekintetében – fogalmaz Szili Katalin, rámutatva a felvidéki közélet egyes szegmenseinek összefonódására. 

Facsemeték

A Csemadok és az ifjúság gondozásának, a jövő fáklyavivőinek nevelésére Görföl Jenő országos titkár is rámutatott ünnepi beszédében. A múltidézés helyett a jövőbe tekintett. Az erdő metaforájával nyomatékosította a szövetség jelentőségét a felvidéki magyarság életében. A Csemadok erdő, egykor hatalmas rengeteg volt, ma már azonban – bár vannak hatalmasra nőtt szálfák – alig látunk facsemetét. 

Mondjuk el, azért pátyolgatjuk őket, hogy felcseperedjenek, hogy az erős építmények készítésére, alkotására alkalmassá váljanak. Mondjuk el a csemetéknek, hogy bizony öncél is van a törődésben. Azért ápoljuk őket, hogy egyenes derekú, hatalmas fákká válva felkereshessük őket a Csemadok-erdőben, átölelhessük derekukat, mert tudott, hogy az erőt ad.

Hogy nagy szükségünk van a belőlük kisugárzó erőre, mert hisszük, hogy csak így tudunk túlélni – vázolta a jelenlegi állapotokat a 75. évforduló kapcsán Görföl Jenő rámutatva arra is, hogy a fejlődésnek, növekedésnek mindig vannak akadályai és megoldásokat találni nem könnyű. A találkozásokban, beszélgetésekben, a közösségépítő rendezvényekben azonban lát rációt, és szerencsére sok Csemadok-alapszervezetnek van igencsak jól kiépült találkahelye, ahol a matuzsálemi korú tölgyek is elsusoghatják egykori küzdelmeik és reményeik történetét.

Ennek a végén pedig látni fogjuk az egyre több Csemadok-tagot, a több szervezetet, csoportot, és – mivel mindig közösségben gondolkodtunk – a picikkel teli óvodákat, iskolákat, hívekkel teli templomokat. Szóval az erős egyénekből álló öntudatos közösségeket. Lehet, hogy egyesek megmosolyognak bennünket ezért, de mi ebben hiszünk. Mert szeretnénk megmaradni. S szerintünk csak így lehet. Vagy csak így érdemes

– zárta gondolatait az országos titkár.

A galántai évfordulós ünnepségen bemutatkoztak a mátyusföldi régió hagyományőrző csoportjai. Ezzel is azt kívánták bemutatni, hogy a jövőkép reális, akadnak jól fejlődő facsemeték, lángot vivő fiatalok. Átadták az országos Csemadok-kitüntetéseket is. A hosszú évek kitartó munkájáért Szabados László (Alsószeli), Srejner Attila (Diószeg), Szabó Dénes (Hidaskürt), Szabó Zoltán (Jóka), Prágai Erzsébet (Nagyfödémes), Jurás Lívia (Pered), Bodri Eleonóra (Vízkelet), Žiaček Adrianna (Zsigárd) és Zupko Tamás (Vezekény) vehette át az elismerő oklevelet.

Européer

A Csemadok-ünnepség Taksonyon, Duka Zólyomi Árpád emléktáblájának leleplezésével folytatódott. Az emléktáblát Pék László kezdeményezésére Túri Török Tibor alkotta meg. 

Rendkívül élethű alkotás ez, azt mutatja, ahogy Duka Zólyomi Árpád szívja a pipáját. Aki ismerte, tudja, hogy rendkívüli pipagyűjteménye volt

– mesélt Szili Katalin egykori harcostársáról. Duka Zólyomi Árpád azt a fajta polgári, értelmiségi politikust jelenítette meg, aki elvhű, felelősségteljes és sziklaszilárd elhivatottságú. Helyt adott Szabó Dezső szavainak, hogy elpusztulni lehet, de rongy embernek lenni nem. Áradt belőle a nemzete iránti elkötelezettség, s lehet, ha egy másik történelmi korszakban születik, akkor Esterházy János-i magasságokat élhetett volna meg. Megérdemli azt, hogy mindvégig ott legyen a felvidéki magyarság panteonjában.

Megjelent a MAGYAR7 44. számában.

img_7073
Galéria
+6 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.