Már szedi a vámot a járdatörvény – Mutatjuk, mennyit fizettünk eddig a járdán való szabálytalan parkolásért
Tavaly október elején lépett életbe az ún. járdatörvény, miután egyszer már elhalasztották az érvénybe lépésének időpontját. Az önkormányzatok azonban sok helyütt a halasztás ellenére sem voltak felkészülve a jogszabály következményeire, egyrészt mert gyakorlatilag lehetetlen volt megoldani az új parkolóhelyek létesítését, hogy a gépjárművezetők korlátozása nélkül érvényesülhessen a törvény.

Annak idején sok volt a panasz és az elégedetlenség az önkormányzatok és a gépjárművezetők részéről is a járdatörvény kapcsán, a tényen viszont ez már semmit sem változtatott: a törvény 2023. október 1-jén érvénybe lépett, s ennek értelmében – a törvényben meghatározott kivételektől eltekintve – tilos lett egész Szlovákia területén a járdán parkolni. Ez azt jelenti, hogy a járdán való parkolási tilalom mindenütt érvényes, csak azok a szakaszok képeznek a tilalom alól kivételt, ahol a megfelelő közlekedési táblák vagy jelzések ezt lehetővé teszik. A törvény értelmében kerékpárok, robogók és motorkerékpárok továbbra is parkolhatnak a járdákon, amennyiben a járda szabad szélesége folyamatosan legalább 1,5 méter marad.
A törvény azt is meghatározta, mennyi lesz a büntetés ennek a tilalomnak a megszegéséért: helyszíni blokkeljárásban 50 euróig, közigazgatási eljárásban 150 euróig terjedő pénzbírsággal sújtható érte a gépjármű vezetője. Jelezték továbbá, hogy abban az esetben, ha a bírságot a jármű tulajdonosának az állandó lakóhelye szerinti címre küldik meg, az objektív felelősség intézményét alkalmazzák.
Ekkor a szankció összege 78 euró, de ez az összeg csökkenthető akár, amennyiben ugyanis a kézbesítéstől számított 15 napon belül kifizetik a bírságot, az összeg kétharmadára csökken, azaz 52 euróra.
Értelemszerűen a leginkább a nagyvárosokban okozhatott a tilalom galibát, ahol sok a parkolni szándékozó gépjármű és kevés a parkolóhely. Pozsonyban a városi rendőrség a törvény életbe lépésekor jelezte, hogy az első hetekben még eltekint a bírságolástól, és az illetéktelen parkolást figyelmeztetéssel rendezi. Azt is hozzátették azonban, a súlyosabb esetekben, mondjuk, a gyalogosátkelő melletti illetéktelen parkolások esetében ez nem érvényes, ilyen esetekben nem tekintenek el a bírságolástól.
A pozsonyi városi rendőrség tájékoztatása szerint a törvény érvénybe lépése óta helyben 2838 szabálysértéssel foglalkoztak, és összesen 33 550 euró összegű bírságot szedtek be eddig a járdatörvény megszegéséért. Peter Borko, a városi rendőrség kommunikációért felelős vezetője szerint ugyanakkor ezért a szabálysértésért 6542 esetben alkalmazták az objektív felelősségi intézményét.
„Ebből a számból a bírságok több mint felét már kifizették" – magyarázta Borko, hozzáfűzve, objektív felelősség intézményének igénybevétele esetén 78 eurós bírságot ír elő a törvény.
– magyarázta Borko. Hozzátette: ez a statisztika nem tartalmazza a pozsonyi parkolási rendszer (PAAS) zónáit, mivel ezeken a területeken a megjelölt parkolóhelyeken kívüli akármilyen parkolás szabálysértésnek minősül.
A városi rendőrök tisztában vannak azzal is, hogy a városban vannak olyan területek, ahol nem könnyű szabályos parkolóhelyet találni.
– mondta a kommunikációs osztály vezetője. Valószínűleg abban reménykednek, tesszük hozzá, hogy nem minden járdán parkolást képes a városi rendőrség ellenőrizni, így hátha szerencséjük lesz, és megússzák a bírságot. A városi rendőrök szerint a Limbova utcai Dérer kórház melletti szakasz ilyen problémás, ahol többnyire gond van a parkolással.
– tette hozzá a városi rendőrség kommunikációs vezetője.
Más oka is lehet azonban a törvény be nem tartásának. A járdatörvény életbelépésekor a fővárosi önkormányzat szóvivőjén keresztül többször is kijelentette, a járdatörvény nem azért született, hogy azonnal büntessenek, azt mondták, időt akarnak adni az embereknek, hogy hozzászokjanak az új szabályhoz. A Szlovák Parkolószövetség alelnöke viszont úgy véli, hogy ez az információ sokakat megzavart, és ez lehet az egyik oka annak, hogy az emberek továbbra is a járdákon parkolnak.
– tette hozzá Peter Milko, a Parkolószövetség alelnöke.
A tény persze, ettől még tény marad, hogy bizonyos helyeken a fővárosban a járdán kívül máshol valóban nem lehet parkolni – már ha az ember nem akar sokat gyalogolni autója leparkolása után, hogy eljusson a célpontba. „A problémák különösen esténként jelentkezhetnek a lakótelepeken vagy az egészségügyi és iskolai létesítmények mellett” – teszi hozzá Milko.
A fővárosi önkormányzat már korábban jelezte, hogy szükség esetén fokozatosan további parkolóhelyeket létesít. Nem lehet azonban minden járdát legalizálni.
Persze, ebben az esetben is eltérő a gépjárművezetők és a gyalogosok véleménye. A gépjárművezetők nem értik, miért bírságolják őket, ha a járdára leparkolt autó mellett van elég hely a gyalogosoknak. A gyalogosok meg azt mondják, örülnek, hogy végre közlekedni tudnak a járdákon, és nem kell az autókat kerülgetniük. Örök ellentét, ami több parkolóhellyel részben talán oldható lenne, mert az is tény, hogy a már meglévő, régebben beépített területeken nem lehet folyton újabb és újabb parkolóhelyeket létesíteni mindenki megelégedésére.