2023. július 3., 13:55

Már látogatható a pati gőzszivattyú állomás

Önkéntesek polgári társulást alapítottak és fáradságot nem ismerve saját költségükön rendbehozták a Pat határában található 1897-ben épült zsitvatői gőzüzemű szivattyúállomást. Az üzembe helyezés 125. évfordulójára, május 20-án nyitották meg a telepet a nagyközönség számára.

 gozszivattyu-1.jpg
Paál József
Fotó: Bokor Klára
Hogyan kezdődött a felújítás?

Erről Paál Józseffel, az önkéntes csoport alapítójával és vezetőjével beszélgetünk a helyszínen, miközben szakad az eső és bizony érezzük is, néhol lyukas lehet a tető, mert becsorog az esővíz.

Paál elmondta, a történet 2019-ben kezdődött, az ötvenéves iparista osztálytalálkozójukon. Akkor megemlítette a többieknek, mennyi műszaki emlék van a környéken. Mindjárt a pati gőzszivattyúra terelődött a szó és Pém Róbert barátja rögtön az ügy mellé állt. Jöttek a vírushelyzet miatti lezárások és József ekkor elkészítette az építmény diorámáját 1:120 arányban az 1915-ös állapotoknak megfelelően.
Gőzszivattyú dioráma
Fotó:  Bokor Klára

„A következő évben elkezdtük a munkát. Polgári társulást alapítottunk, melynek alapját tulajdonképpen az osztálytársak képezik, de besegítettek a régi kollégák a tolmácsi gépgyárból és néhányan a patiak közül. 2020-2021 és 2022-ben közel négyezer órát dolgoztunk le, miközben összegyűjtöttünk több ipartörténeti dokumentumot is.

Meglett a sok munka eredménye, mert az üzembe helyezés 125. évfordulójára, május 20-án megnyitottuk a telepet a nagyközönség számára”

– mondta Paál József, aki kiváló ismerője mindenféle szivattyúnak, hiszen erőműveket épített egész életében, dolgozott a világ sok táján. Még ma nyugdíjasként is keresett szakember.

Gőzszivattyú
A felújítást végző csapat
Fotó:  facebook

Megtudjuk, a Zsitvatői gőzüzemű szivattyúállomás belvízszabályozásra és árvízmentesítésre szolgált. A Zsitva folyó ezen a sík vidéken nagy kiterjedésű vizenyős, lápos területet alakított ki olyan nagy kiterjedésben, hogy annak idején még a törökök nyugati irányba való terjeszkedését is megakadályozta. Ezt támasztja alá az 1606-os Zsitvatoroki békekötés. Paál elmondta, 1874- ben megalakult a Vágbalparti Árvízmentesítő és Belvízszabályzó Társulat (VBT).

A kiegyezés után a királyság területén erős gazdasági fellendülés is mutatkozott, a Dunán intenzív volt a gőzhajóforgalom, a Magyar Királyság volt Európa legnagyobb mezőgazdasági szállítója. Egyre több megművelhető területre volt szükség, ehhez azonban sok helyről el kellett vezetni a talaj- és belvizet. A társaság szabályozta a belvízcsatornákat, gyakorlatilag a Zsitva folyását leállították és Martosnál bevezették a Nyitra folyóba. A régi Zsitva medret belvízcsatornaként használták, ezt behozták a Virti tóba, amely úgy működött, mint egy tározó.
Gőzszivattyú
A szívó oldali csövezetek tolózárának kezelő bódéja
Fotó:  Bokor Klára

Az Agrár Minisztérium 1891 novemberében engedélyt adott gőzszivattyú állomások kiépítésére Pat, Lándor és Martos közelében. 1898-ban kezdetét vette Zsitvatőn a folyamatos üzemelés. Ennek biztosítására műszakonként két gépész, két kenő, két fűtő személyzetre volt szükség.

Évente 7-8 hónapot működött, általában márciustól októberig. Lovaskocsikkal hordták ide a szenet a köbölkúti vasúttól, hat kocsi forgott állandóan illetve hajóval a dorogi szénbányáktól.

150 kilogramm szenet használtak fel óránként a gőzszivattyúk működtetésére, amely átemelte a vizet a Dunába. Később a kazántest természetes anyagfáradsága következtében a gőztermelés mennyisége csökkentve lett, ami veszélyeztette a szivattyútelep megkövetelt teljesítményét. Így a további működése nem volt megbízható és 1975-ben véglegesen leállították.

Gőzszivattyú
Kazánok
Fotó:  Bokor Klára
Saját zsebükből nyitottak egy múzeumot
A berendezés 2020-ig a denevérek, madarak és rágcsálók birodalma volt, mindezek ellenére a Vízműveknek köszönhetően viszonylag jó kondícióban találtuk a gépparkot, a három megépült szivattyútelep közül ez, a pati maradt meg a legjobb állapotban.

Nem volt mi alapján hozzákezdenünk a felújításhoz, hiszen a telep műszaki dokumentumait bár annak idején Magyarország átadta Csehszlovákiának, azóta eltűntek. Ezért körbe jártuk Magyarországon a szivattyútelepeket, kapcsolatba léptünk az ottani múzeumokkal is, hogy több ismeretünk legyen. Elkezdtük a felújítást – a csatornákat feltérképeztük, kibontottuk, a bonyolult berendezéseket szétszereltük felújítottuk, kitisztítottuk, a legtöbb gépet működőképessé tettük” – ismerteti Paál József a felújítás folyamatát.

Gőzszivattyú
Fotó:  Bokor Klára

Hozzáfűzi, amikor elkezdték a munkát a tulajdonos, Szlovák Vízművek vállalattal megegyeztek, hogy kicserélik a villanyvezetékeket és dolgozni fognak az épület állagán. Sajnos ebből vajmi kevés valósult meg. Tulajdonképpen csak a helyiségek belső részleges felújítása történt meg. A felújító csapat 25-28 tagú, átlagos életkorunk 70 év. Mindezek ellenére ők magunk biztosították be a szerszámokat, a kenőanyagokat, a rezsi és az utazás költségeit. Önfeláldozóan és sokat dolgoztak. Pályázni nem tudtak, mert a tulajdonviszonyok még rendezetlenek.

Gőzszivattyú
Fotó:  Bokor Klára
Már látogatható e nem mindennapi történelmi ipari létesítmény szombatonként 10-17 óráig, hétközben pedig akkor, ha előre bejelentkezik a csoport a jozef.paal5@gmail.com címen. Szlovák, magyar, angol és német tájékoztató táblákról is sok mindent megtudnak az érdeklődők. A polgári társulás tagjai várják a környékbeli iskolákat, baráti és turistacsoportokat, de szombatonként egyéneket is. Mert bizony, messzire kéne menni, hogy hasonlót lássunk!
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.