2020. november 14., 18:38

Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében

A Kisebbségi Jogvédelmi Intézet november 12-14. között háromnapos online konferenciát rendezett Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében 2020 címen. A konferencia célja volt azokat a problémákat és jogsérelmeket bemutatni, amelyek jelenleg a határon túli magyar nemzeti közösséget érik.

A Kisebbségi Jogvédő Intézet célja hozzájárulni ahhoz, hogy a külhoni magyar közösségek hatékony jogvédelemben részesüljenek. Ennek érdekében az intézet támogatja a kisebbségvédelem területén kiemelkedő szerepet játszó személyeket és szervezeteket, kiépítve egy jogsegélyszolgálatot a Kárpát-medencében, valamint megragadva az uniós jog és a nemzetközi jog által kínált lehetőségeket.

A Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében 2020 című online konferenciát Bándi Gyula, a Kisebbségi Jogvédő Alapítvány kuratóriumának elnöke nyitotta meg. Mint elmondta, külön öröm az intézet számára, ahogy évente érkeznek pályázatok, amelyeket élvezet elolvasni és meghallgatni. Ez a nagy érdeklődés annak a bizonyítéka, hogy a kisebbségvédelem nem veszíti el azt az figyelmet, amelyet érdemel.

A november 12-14. között tartott online konferencián számos szakember - ügyvédek, egyetemi professzorok, kutatók, szakjogászok - mutatta be azokat a problémákat és jogsérelmeket, amelyek jelenleg a határon túli magyar nemzeti közösséget érik.

Felvidék, Erdély, Vajdaság és Kárpátalja területéről érkező előadók magyar és angol nyelven tartották meg előadásaikat, amelyek a magyarok jogvédelméről, és a kisebbségek jogainak védelméről szóltak. A konferencián elhangzott, hogy azért is fontos a magyar nyelv mellett angol nyelven is előadni, hogy a tárgyalt esetekről és problémákról mások is hírt kaphassanak.

A konferencia első napján a gyűlöletbeszéd (angolul hate speech) fogalmával és bővebb jellemzésével kapcsolatban tartottak előadást a szakemberek, illetve ismertették, mit értékelünk gyűlöletbeszédként. E tekintetben az erdélyi magyarok és a kárpátaljai magyarok ellen irányuló gyűlöletbeszédnek témája került bemutatásra, és az előadók ismertették a magyarokat ért ilyen jellegű atrocitásokat Romániában és Kárpátalján. Majd a KJI Trianon 100 című kiadvány szerzőinek történelmi elődadásai következtek.

A második nap folyamán a vajdasági, erdélyi és felvidéki restitúciós ügyek jogszabályi hátterét ismertették a szakemberek, konkrét külhoni esetek szemléltetésével. Ezután a KJI által támogatott egyedi ügyek a Kárpát-medencében szekció keretében négy érdekes eset került bemutatásra, ahol az illető személyeket magyarságuk miatt ért valamilyen jogsérelem Szlovákiában, Romániában, a Vajdaságban és Kárpátalján.

A konferencián Felvidékről Fiala-Butora János MTA TK Jogtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa tartott előadást a kettős állampolgárság szlovákiai helyzetéről. Keszegh Tünde ügyvéd a restitúciós blokk keretében konkrét eseteket mutatott be Szlovákiából, amikor is a Beneš-dekrétumokra hivatkozva történtek jogtalan vagyonelkobzások magyaroktól. Nagy Dávid ügyvéd pedig a KJI által támogatott egyedi ügyek a Kárpát-medencében című blokk keretében Falath Zsuzsanna ügyét mutatta be.

A jogvédelem gyakorlatban történő megvalósításán túl, a Kisebbségi Jogvédő Intézet fontosnak tartja a kisebbségvédelem megfelelő elméleti hátterének biztosítását is, ehhez többek között a terület iránt érdeklődést tanúsító joghallgatók, fiatal jogászok képzésével, konferenciák, kerekasztal-beszélgetések szervezésével, kiadványok megjelentetésével kíván hozzájárulni. A konferencia harmadik napja folyamán ezért a KJI lehetőséget biztosított PhD hallgatóknak, doktorjelölteknek, és fiatal kutatóknak, hogy magyar vagy angol nyelvű előadást tartsanak kisebbségvédelmi témában, ahol 18 fiatal szakember lépett fel.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.