2020. augusztus 26., 02:57

Magyar városnéző séta Pozsonyban - KÉPGALÉRIA

Augusztus 25-én ismét magyar nyelvű törtélelmi városnéző sétára került sor Pozsonyban a Csemadok Pozsony-Óvárosi Alapszervezete rendezésében.

Galéria
+17 kép a galériában
Fotó: Radi Anita

A koronavírus-járvány miatt jó ideje szünetelnek a városnéző séták Pozsonyban, augusztus 25-én azonban hosszú idő után ismét megrendezésre került a pozsonyi magyarok körében népszerű rendezvény.

A történelmi városnéző séta a Grassalkovich-palota előtt kezdődött meg. Ide várták az érdeklődők érkezését, akik nagy számban jelentek meg.

A városnéző séta során Brogyányi Mihály idegenvezető, helytörténész mutatta be Pozsony neves helyeit és épületeit. A Grassalkovich-palota volt az első épület a sorban, amelyet ma leginkább Elnöki palota név alatt ismernek. A palota a korábbi Grassalkovich téren (ma Hodžovo námestie) található, amely Pozsony közkedvelt találkahelye. Az épület ma már nem látogatható, ugyanakkor érdemes megtekinteni pompás franciakertjét, amely a nyilvánosság számára is nyitva áll.

Ezután a csapat elindult a történelmi városközpont felé. Útközben megtekintettük az egykori Száraz vám utcáit és épületeit, amelyek részben fennmaradtak, részben modern építmények kerültek a régi házak helyeire.

A Szép-lak (ma Obchodná ulica) utcára érve Brogyányi Mihály számos érdekes történetet mesélt az egykori német-magyar Pozsony történelméből, illetve azokból az időkből, amikor a város körül számos falu terült el, amelyek ma Pozsonyba olvadtak bele és annak városrészei lettek. Ilyen volt Széplak falva is, amelyre ma a magyar Szép-lak utca név emlékeztet.

Innen átvonul a csoport a mai Hurban térre (egykor Nagy Lajos-tér), ahol megtekintettük az itt található neves építményeket, illetve Brogyányi Mihály figyelmeztetett egy fennmaradt kisméretű háromnyelvű táblára, amelyen a szöveg magyar, német és szlovák nyelven jelenik meg. Ilyen háromnyelvű táblák ma már ritkaszámba mennek a városban.

A történelmi városközpontba a Mihály utcán keresztül lehet belépni. Itt megtekintettük az átvezető hídon álló Mihály arkangyal és Nepomuki Szent János szobrait, illetve a Mihály-kaput, amely a főváros erődítményének négy kapuja közül az egyetlen fennmaradt emlékmű az Óvárosban.

A kapu fölött emelkedik a magas Mihály-torony, melynek tetején Mihály főangyalnak a sárkánnyal küzdő szobra áll. A Mihály utcán számos történelmi épület sorakozik. Ezek között több építmény egykor neves magyar arisztokrata családok tulajdonában állt, ilyen volt például a Zichy, Szégner vagy éppen a Pálffy család.

Ugyanakkor a magyar történelem szempontjából különös jelentőséggel bír a magyar országgyűlés épülete, amely a Ventur-utcán található, és egy magyar nyelvű tábla is figyelmeztet rá. Az épületben ma az Egyetemi Könyvtár székel.

A sarkon található szűk utcán keresztül jutottunk át a Klarisszák temploma és kolostorához, amely Pozsony egyik hangulatos, macskakövekkel kirakott történelmi utcáinak kereszteződéseinél áll.

Majd tovább haladtunk a Fő tér felé, ahová az ugyancsak szűk Zöld utcán keresztül jutottunk. Itt több izgalmas legendát és történetet tudtunk meg az idegenvezetőtől, amely az itt található épületekkel és azok lakosaival kapcsolódik össze. Szintén ezen az utcán találjuk a „Zöldi” nevezetű éttermet (Zöld kocsma/Krčma na Zelenej), amely a pozsonyi magyarok körében nagyon közkedvelt, és ezért itt mindig találkozhatunk magyarokkal, és maga az étterem személyzete is beszél magyar nyelven.

A városnéző séta a Fő téren fejeződött be a Roland-szökőkút előtt, ahol Brogyányi Mihály bemutatta az itt tornyosuló történelmi paloták rövid történetét is. A városnéző séta jó hangulatban zajlott, a látogatók pedig számos érdekes információval gazdagodhattak a magyar Pozsony történelmével kapcsolatban.

Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.