„Ma már nem barikádok mögül harcolunk, hanem csendben munkálkodva.“
A Csemadok Nagykaposi Alapszervezete az idén is fáklyás felvonulással emlékezett meg az ´56-os eseményekről.

A megjelentek koraeste a városháza előtti Turul szobornál gyújtották meg a fáklyáikat. Csendben, a 66 évvel ezelőtt, az elnyomás ellen életüket feláldozó hős elesettekre emlékezve sétáltak végig a város egy szakaszán, érintve a református templom kertjében, alapszervezetük által állíttatott Szent István szobrot is, majd megérkezve a Magyar Ház udvarán lévő ´56-os kopjafáig.
Itt Kiss Kolos ünnepi beszédét azzal kezdte, hogy a vasfüggöny mögül a véres őszi napokban egykoron üzenő kicsi nép néhány hétre a legnagyobb, a legbátrabb volt mind közül.
Majd megemlítette, hogy bár a bátor felkelők a szovjet csapatok túlerejével vívott harcokban alulmaradtak, a lánctalpak ugyan eltiporták, a megtorlás árnyékába borították a magyarok szabdságvágyát, de a lángot soha el nem oltották.
Kiemelte, hogy ´89-ben nem szimbolikusan emelték a lyukas zászlót a magasba. Az akkor még élt Pongrátz Gergely és az idén elvesztett Wittner Mária füle hallatára mondták ki a rendszerváltáskor, hogy Magyarország ideológiai alapjait az 1956-os forradalom diadala adja, ami a magyarok szabadságért folyó évszázadokon át folyó küzdelme.
- mondta. Hangsúlyozta továbbá, hogy
ma már nem barikádok mögül harcolunk, hanem csendben munkálkodva. Gyermekeinket magyar szóra tanítjuk, neveljük. Világos döntéseink – magyar iskola, hagyománytisztelet, hit, hűség, szeretet és tisztes élet – mentén élünk, megkapva ezért mindennapi pofonjainkat.
Szerinte állhatatosságunk, a pesti srácok bennünk máig meglévő virtusa a mi igazi fegyverünk. Ha le is vernek minket, mi újra és újra talpraállunk. Amíg ismét be nem bizonyosodik, hogy „ Az idő igaz, és eldönti, ami nem az."
Záró szavaiban arra buzdította a megjelent emlékezőket, hogy
folytassák tovább harcukat mindennapjaikban, ahogy eddig is, tartsák a sort csendben munkálkodva.
A nemzeti imánk után mindenki meggyújtott emlékmécsesével hajtott fejet a hősöknek faragott kopjafánál. Majd a Magyar Házban, a forradalom 50. évfordulójára, 2016-ban létrehozott emlékszobát járhatta be. Korabeli hanganyagokat, a forradalmi események mozgóképes archív bejátszásait lehet itt meghallgatni, megnézni. A falon lévő infopaneleken is sok hasznos információ található. Gabri Rudolf intézményvezető elmondta, hogy a forradalom felvidéki vonatkozású eseményei, tudomása szerint összefüggően egyedül ebben a szobában vannak összegyűjtve.
Ime egy részlet az egyik panelről:
majd azt is olvashattuk továbbá, hogy:
Volt már rá példa, hogy rendhagyó történelem órákat is tartottak itt, nem csak a környékbeli gimnazisták számára. Ajánlom mindenki figyelmébe a Magyar Ház eme szegletét, térjen be ide egy időutazásra, ha Nagykaposon jár!
