2025. július 5., 20:05

Ma is a pedagóguspályát választaná

Németh László-díjban részesült Bukovszky Nóra, a szentpéteri Kossányi József Alapiskola és Óvoda pedagógusa a magyarországi pedagógusnap alkalmából. A magyar belügyminisztérium központi épületének dísztermében tartott ünnepségen Rétvári Bence parlamenti államtitkártól és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkártól vehette át az emlékplakettet és a Magyarország belügyminisztere által aláírt díszoklevelet.

 

Ma is a pedagóguspályát választaná - Bukovszky Nóra
Bukovszky Nóra a belügyminisztérim impozáns épületében
Fotó: Nagy Miskó Ildikó

A rozsnyói származású Bukovszky Nóra a Nyitrai Tanárképző Főiskolán szerzett alsó tagozatos pedagógiai diplomát, egy évig Rozsnyón tanított, 1997 szeptembere óta pedig a szentpéteri oktatási intézmény tantestületét erősíti.

Különleges gondoskodás és önfejlesztés

Bukovszky Nóra a különleges gondoskodást igénylő gyermekek segítésében kiemelkedő eredményességgel végzett munkájáért kapott Németh László-díjat.

– A tanulási és/vagy viselkedési gondokkal is küszködő, szociálisan hátrányos helyzetű tanulókon kívül a többségében magyar nyelvi és irodalmi, valamint matematikai és rajzversenyekről díjakat hozó, kimagasló tehetségek is különleges gondoskodást, többletmunkát igényelnek. Iskolánkban bőven akadnak mindkét csoporthoz tartozó gyerekek. Az az igazság, hogy a kisebbségi sorban élők, köztük a felvidéki magyarok is eleve különleges helyzetben vannak. Sajátos problémákkal küzdenek, ezért a nemzettudat folyamatos erősítését, valamint a magyar kultúra értékeinek őrzését és gyarapítását szintén a prioritásomnak tartom, vagyis beletartozhat a „különleges gondoskodás” kategóriába, amit a díj odaítélésénél hangsúlyoztak.

Bukovszky Nóra a díjátadóra várakozva
Bukovszky Nóra a díjátadóra várakozva
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó
A díjazott pedagógus márciusban, a szlovákiai pedagógusnap alkalmából a mintegy három évtizedes eredményes munkájáért a Nyitrai Tanügyi Hivatal elismerésében részesült. Korábban, amikor valamelyik tanítványa „tehetségdíjat” kapott a Felvidéki Tehetségnapon, több alkalommal is kiérdemelte az SZMPSZ „mentordíját”. Már kezdő pedagógusként is lelkesen készítette fel tanítványait az SZMPSZ által meghirdetett versenyekre, ahonnan legtöbbször díjakkal tértek haza. Közben az önfejlesztést is nagyon fontosnak tartotta, rendszeresen látogatta a Pedagógusszövetség nyári egyetemeit.

– Mivel az iskolánkban eleinte tehetséges ifjú matematikusokkal foglalkoztam, ezért az önfejlesztés terén is elsősorban erre fókuszáltam. Később azonban legtöbb diákomat a magyar nyelvi és irodalmi versenyekre, így a Tompa Mihály Országos Versenyre, a Pislákoló Mécses Szavalóversenyre és a kreatív írással kapcsolatos, illetve a magyarság megőrzését segítő pályázatokra, megmérettetésekre készítettem fel, s a továbbképzések közül is inkább a kreativitást fejlesztőkre jártam.

 

A tehetséggondozás ékes példái

Az aktív pedagógus sikeres tehetséggondozásának ékes példái a saját lányai is: Orsolyát végzős színművész hallgatóként nemrég a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon az év egyik legígéretesebb, ifjú színészévé, vagyis Magyarország Friss Csillagává választották. Másik leánya, Borbála a Kárpát-medencei Életmese írói pályázat felső tagozatos diákok kategóriájának győztese lett.

– Természetesen velük is sokat foglalkoztam, az iskolában és otthon is, de sosem csak rájuk koncentráltam. Kiveszem a részemet az alsó és felső tagozatos tanulóink alapos felkészítéséből, a versmondókkal például főleg én foglalkozom. Örvendetes, hogy a XIII. Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon a kiemelt arany sávos minősítést kapott Bori lányunk mellett egy másik tanulónk, Péntek Ármin is arany sávos lett. Továbbá a magyarországi építési és közlekedési minisztérium, az energiaügyi minisztérium és a belügyminisztérium által meghirdetett, Mindannyiunké a tér című rajz-, fotó- és kreatív pályázaton iskolánk 3. osztályos tanulói is részt vettek, akik között van néhány viselkedési problémákkal küzdő gyerek. Csapatban különdíjat és sportszerek vásárlására fordítható utalványt nyertünk, pedig 150 oktatási intézmény több mint 2700 művet beküldő diákja versenyzett. Büszke vagyok az egyik elsősünkre is, aki nemrég a Nemzetközi Kenguru Matematikaversenyen a másodikosok között győzött, de büszkeségeim között több korábbi diákomat is megemlíthetném.

Ma is a pedagóguspályát választaná - Bukovszky Nóra
Bukovszky Nóra Maruzsa Zoltánnal a díjátadás során
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Bukovszky Nórát a tanítványok kiváló eredményei és saját elismerései további munkára ösztönzik.

– Sajnos a pedagógusok társadalmi megbecsülése még nincs megfelelő szinten, ezért minden kollégának inspirációul szolgálhatnak a különféle elismerések és diáksikerek. Ez egyfajta megerősítés is, hogy az anyanyelvi oktatásnak a Felvidéken van létjogosultsága. Mindezek engem is jóleső érzéssel töltenek el, s főleg a díjakat átvevő gyerekek mosolygós arca láttán mindig örömmel nyugtázom: érdemes volt pedagógusnak tanulnom, ma is ezt a hivatást választanám. Azt pedig nagy megtiszteltetésnek tartom és ezúton is köszönöm, hogy az anyaország a külhoni magyar pedagógusok eredményeit díjakkal is értékeli!

Bukovszky Nóra továbbra is tartja magát hitvallásához, hogy minden tanuló egyedi, így mindegyikük egyedi hozzáállást igényel.

– Van, akit elfogadni tanítok, van, akit beilleszkedni, van, akit akarni valamiben kitűnni. Csak ha elfogadjuk a gyermeket olyannak, amilyen, akkor tudunk eredményesen dolgozni vele. Mint egy zenekarban, ahol számos csodás hang van, de szükség van a karmesterre.
Az írás megjelent a Magyar7 2025/25. számában.

 

 

Megosztás
Címkék