Lila karfiolt tessék…
„Mindig nagyon örülök, ha ízlik az, amit termelünk, mert minden termésben benne dobog a szívünk”, mondja Lauro Osztényi Gabriella, a nemeskajali Gabika kertészet tulajdonosa, amikor vacsorakészítés közben felhívtam azzal, nagyon illatos, finom és ízletes a nála vásárolt karfiol.

Arra gondoltam, el kell mondanom főzési tapasztalataimat a termelőnek. Ugyanis újfajta, lilás rózsaszín és zöld színű karfiolt vásároltam tőle aznap. A Gabika kertészet régóta kedvenc termelőim egyike, a náluk vásárolt eper, káposzta, csemegekukorica és a fokhagyma is kiváló minőségű.
– Elérkezett a tipikus őszi termések ideje. Jönnek a káposztafélék, karfiolok, paprika, paradicsom, fokhagyma, hagyma, burgonya. A szárazabb nyár és az esős tavasz jót tett a káposztaféléknek, az öntözőrendszerrel tudtuk pótolni a hiányzó vizet, napsütésből volt elegendő – mondta az idényről Gabika. Tavasszal virágokkal kezdenek, nyár elején ott az eper, majd jön a csemegekukorica, ősszel pedig a káposztafélék. Tápot használnak, minimálisan permeteznek, vegyszert gyomirtásra nem használnak. Átlagosan harminc százalékkal emelkedett a zöldségek ára, és fontos, hogy mindig vigyenek valami újdonságot, idén a rózsaszín-lila karfiol arat.
Azt hittem, photoshopot használtak a katalógusban. Érdekesség a piacon, a zöldet nem viszik annyira, de a lila mindenkinek bejön.
A Gabika kertészetben ugyanannyiba kerül a színes karfiol, mint a klasszikus fehér.
– A színes karfiolpalánta valamivel drágább volt, de ezt nem kalkuláltuk be az értékesítési árba. A karfiol nagyon szereti a vizet, a tápot megpróbáljuk ültetés előtt, levélen keresztül belevinni a palántába, de nem visszük túlzásba, mert a túl sok vegyszertől a zöldség megkeseredik.
A Gabika kertészetben másfél hektáron termesztenek káposztaféléket, fél hektáron fokhagymát, két hektáron epret és egy hektáron csemegekukoricát.
– Idén a fokhagyma iránt is nagy volt a kereslet. Legtöbbször fokhagymakrémet készítenek belőle az emberek. Volt olyan vásárló is, aki egyszerre tíz kiló fokhagymát vásárolt, és mint mondta, két évre előre készített belőle „pasztát”. Az úgynevezett szezonnak sosincs vége a kertészetben. Az őszi termések árusítása közben már a tavaszi virágokat ültetik – zárta beszélgetésünket a kertész.
Megjelent a Magyar7/40. számában.