Kulturális örökség lett a gömöri vert csipke
Felkerült Szlovákia szellemi kulturális örökségének jegyzékére a gömöri vert csipke is, amely az ötvenedik elem lett ezen a listán.

A vert csipke készítése és használata elsősorban Gömör északkeleti részére jellemző. A Sajó völgyében fekvő települések, mint például Sajóréde, Oláhpatak, Gócs, Alsósajó vagy Veszverés már a 17–18. századtól híresek voltak csipkekészítésükről.
– mondta Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke.
A gömöri csipkék különösen gazdag technikai elemeikről ismertek. Len-, kender- és pamutfonalakból készülnek, a minták főként növényi motívumokat – stilizált virágokat, kelyheket vagy koszorúkat – ábrázolnak. A csipkék többsége korábban fehér volt, és elsősorban bölcsőbe való kendőkön, oltárterítőkön, halotti kendőkön és főkötőkön használták őket. A 20. századtól a gömöri csipkekészítők főként főkötők vert csipkéjének készítésére szakosodtak, így ez a típus őrizte meg a régi gömöri csipke vizuális sajátosságait.
A gömöri vert csipkék – pontosabban a Gömöri Művelődési Központ keretében 25 éve működő Vert Csipke Klub tagjai által készített csipkék – korábban elnyerték a Kassai Megyei Regionális Termék, valamint a Gömör Hagyományos Terméke védjegyeket is.
A gömöri vert csipkével a nagyközönség a Kassai Kerületi Önkormányzat Megyenapjai keretében is megismerkedhet, amelyet Tőketerebes és Rozsnyó után május 7-én Iglón, május 16-án Nagymihályban és május 23-án Kassán rendeznek meg – tájékoztatott Katarína Strojná megyei szóvivő.
