2020. szeptember 25., 19:13

Kulturális műemlékké nyilvánítanák a Serényi-kutat - KÉPEKKEL

Elindították a Serényi-kút, a Pelsőci-fennsíkon található, 1913-ban épült víztartály nemzeti kulturális műemlékké nyilvánításának folyamatát.

Galéria
+19 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergely

A fennsíkon, amelyet évszázadokon át legeltetésre használtak, a karsztjelenségek hatására hiányzik a víz.

A 20. század elején a Serényi Béla vezette földművelésügyi minisztérium a természetes adottságokat kihasználó vízgyűjtőt épített Rozsnyai Károly királyi tanácsos tervei alapján. Egy töbör oldalát leszigetelték, az így létrejött tölcsér alakú gyűjtőterület alján egy 15 méter átmérőjű, közel 4 méter mély, 960 ezer liter kapacitású kör alakú betonmedencét építettek az összegyűlő víz tárolására. Innen gémeskutakkal juttatták el a vizet az itatóvályúkba. Az építmény 1913-ban készült el.

A jelenlegi tulajdonos kezdeményezte a ciszterna kulturális műemlékké nyilvánítását. Ezt a helyszínen jelentette be Michal Kiča, a környezetvédelmi minisztérium államtitkára, Radoslav Ragač, a kulturális minisztérium kulturális örökséggel foglalkozó főosztályának vezetője, Ján Kilík, a Szlovák Karszt Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója és a tulajdonos képviseletében Martin Pribola.

_dsc6610.jpg
Michal Kiča államtitkár
Fotó:  Fábián Gergely

Michal Kiča úgy fogalmazott, a Serényi-kút okvetlen szükséges a Szlovák Karszt biodiverzitásának megőrzéséhez, a természet védelméhez.

„Hisszük, hogy ez a folyamat – amely a tulajdonos és az állami szervek, a környezetvédelmi minisztérium, a műemlékvédelem, a nemzeti park igazgatósága, illetve a természetvédők együttműködésének eredménye – sikeresen zárul, s ennek az egyedi műszaki műemléknek a felújításához vezet majd” – mondta.

Radoslav Ragač arra mutatott rá, ha a minisztériumok együttműködnek és a tulajdonos is közreműködik, a műemlékek sorának bővítése mapjainkban is gond nélkül zajlik.

Manapság a tulajdonosok sokszor ódzkodnak attól, hogy tulajdonukat kulturális műemlékké nyilvánítsák. Ez épp az ellenkező eset példája”

– mondta. Hozzáfűzte, maga a folyamat néhány hónapig tart, tehát a Serényi-kutat valamikor a jövő év folyamán nyilváníthatják műemlékké.

ciszterna-5.jpg
Fotó:  Orosz Örs/Gombaszög

Martin Pribola közölte, az a terv, hogy a felújítás után az építmény ismét eredeti feladatát töltse be, illetve szükség esetén tűzoltáshoz is lehessen innen vizet meríteni.

A témáról bővebben a Magyar7 hetilap jövő heti számában olvashatnak majd.

Galéria
+19 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.