2023. április 14., 11:41

Külföldi diákok a Bodrogközben

Az 5R – Refuse, Reduce, Reuse, Repurpose, Recycle azaz Utasítsd vissza! Csökkentsd! Használd újra! Növeld az értékét! Hasznosítsd újra szelektálással!  gondolatisága köré épült annak a kilencnapos, európai ifjúsági tábornak a programja, amelynek Kistárkány adott otthont.

farm
Az iskei farmon
Fotó: Vigh Eszter

A helyszín megválasztása nem volt véletlen. Az Aranka Vendégház családias szolgáltatásai és az ellátásuk is a háztájit, a saját termelést helyezi előtérbe. Megérkezésük másnapján a diákok az itt élő összetartó közösséget is megtapasztalhatták. A lokális alapanyagok felhasználásával, a helybéli asszonyok segítségével a kinti kemencében sütött krumplilángos készítését nagyon élvezték.

Az itt megélt szép és hasznos élményeknek köszönhetően az európai fiatalok elviszik a Bodrogköz jó hírét a szélrózsa minden irányába.

Ez a leleszi székhelyű Bodrung Polgári Társulás érdeme, hiszen a nyertes, az Európai Unió által támogatott Re-think, azaz Gondold újra! Erasmus + projektjüknek köszönhetően a 6 partnerországból jött 18-25 éves nagyvárosi fiatalok számára külön élmény volt néhány tematikus napot eltölteni az 5 folyó által behatárolt, sok helyen még érintetlen természeti adottságokkal bíró, erdőkkel tarkított síkságon.

A térségben járva-kelve, messziről jöttként is észrevették a helyiek számára ismert tényeket: elenyészően kevés itt a gyár és ebből kifolyólag a szennyeződés.

Arra is kíváncsiak voltak, vajon az itt élők ezt mennyire értékelik, és képesek-e előnyként felfogni. Az ő szemüvegükön keresztül nézve, egy ilyen adottságokkal bíró régió a mai világban igazi gyöngyszem, amit kellőképpen meg kellene becsülni, mert máshol, mások ezért mindenüket odaadnák.

A helyi kultúrház termében zajló interaktív foglalkozások során a jelen lévő fiatalokat trénerek segítették. Rávezették a diákokat az összegyűjtött új ismeretanyag összefüggéseire, aminek köszönhetően maguk jöttek rá a megoldásokra.

Abból kifolyólag, hogy különböző országokból érkeztek, más-más gondolatiságot, szokásokat, értékeket, viselkedéskultúrát hoztak magukkal. Látogatásomkor kreatív foglalkozás közben találtam a csapatot. Egy olyan bodrogközi kézművessel készítettek ékszereket, akinek lételeme a környezettudatos, nullahulladékos életmód. A Latorca Tájvédelmi Területéhez tartozó Iske község faunáját, flóráját megcsodálva a helyi lovas farmot is meglátogatták. A perbenyiki mezőgazdasági szakközépiskolában sikerre vitt mintaprojekt, a lapunkban is bemutatott Agrokörök a fiataloknak egyedülálló élményt nyújtott.

– Hasonló, sikeres Erasmus+ projektünk tavaly a nyugati országrészben is megvalósult. Már azt is a Bodrogközben szerettük volna megvalósítani, de a lecsengő járványhelyzet sajnos átírta a tervünket.

Az idei munkánkat már nem húzta keresztül semmilyen külső tényező, így a legnagyobb örömünkre, végre a keleti szegletben tudtuk megvalósítani a Gondold újra! pályázatunkat annak ellenére, hogy a Bodrogköz nem elsődlegesen az újragondolt lehetőségekről vagy a környezettudatosságról ismert.

A gyönyörű, helyenként érintetlen táj mellett azonban sok kiaknázatlan lehetőség rejlik ebben a témában – mondta lapunknak a pályázatot benyújtó Bodrung Polgári Társulás elnöke, Ilko Zoltán.  

Megjelent a Magyar7 2023/15. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.