Közösségbe fon a tánc – ötéves a búcsi Kerekfüzes
Gálaműsorral ünnepelte megalapításának ötéves jubileumát a búcsi székhelyű Kerekfüzes Táncműhely. A fellépőkből sugárzott a néptánc őszinte szeretete, az összetartozás öröme. Céljuk a jövőben is az, hogy a Vág-Garam közében legyen hely, ahol el lehet merülni a népi kultúrában.

A búcsi táncműhely története Csenger Orsolya Budapestről való hazaköltözésével vette kezdetét.
Ez a felnőtt csoport szerves része minden szervezésnek, minden megvalósult fellépésünknek, a próbáknak, a szabadidős együttlétnek. Nélkülük – egyedül – nem tudnám csinálni” – foglalja össze Orsi.
A táncműhely a kezdetektől három csoportban működik: a kis Csiripiszlik, az ifjonc Lipityők és a felnőttek. A három életkori csoportban jelenleg 30-35 közötti a létszám, többségében búcsiak, de további 7-8 település táncosai is megfordulnak soraikban. A néptáncolni vágyó madariak, dunamocsiak, radványiak, kisújfalusiak, marcelháziak és bátorkesziek is befogadó közösségre lelhetnek itt.
A gálaműsor végén Csenger Orsolya megköszönte a néptánctanárok, művészeti vezetők áldozatos munkáját. Vámos Viktória és Molnár András – akik egyúttal az ipolysági Sendergő művészeti vezetői is – fáradhatatlanul tanították a búcsi táncosokat is. A jövőben András helyett a Szőttes táncosa, Kaluz Ákos tanít majd tovább. Hathatós segítséget nyújtanak a farnadi Nádas Néptánccsoport vezetői, Bohák Erzsébet és Dohány István is. Az első három évben Molnár Balázs, Vass Tünde, Urbán Márton, Szente János tanították a csoportot. Ádám Csilla és Ádám Norbert, Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes egykori táncosai, valamint Darabos Eszter és Darabos Péter, Szente János és Ragula Dalma tartottak nyári összpontosítások alkalmaival csiszolták a táncosok tudását. Nem feledik, hogy a kezdetekkor kilométereket, időt nem sajnálva, áldozatosan segítették a csoportot.
Nem maradt köszönet nélkül a Kicsi Macska és a Hegymegett zenekarok mellett Győző Andrea, a helyi Katona Mihály Alapiskola igazgatónője, Csenger Henrietta, varrónő és Farkas Emőke, a tatai Kenderke Református Alapfokú Művészeti Iskola igazgatónőjének támogatása sem. A táncosok köszönetet mondtak Bátorkeszi, Dunaradvány és Búcs önkormányzatainak, valamint a csoportot támogató vállalkozóknak az anyagi segítségért, valamint családtagjaiknak, akiknek támogatása elemi fontosságú ahhoz, hogy működni tudjon a Kerekfüzes.
Csenger Orsolya kiemelte a tragikus balesetben elhunyt mesemondó, Szeleczki Mónika segítségét, valamint mentorának, Szente Jánosnak is köszönetet mondott, 2016-ban ő nyitotta meg előtte a népi kultúra kapuját, tanította, szellemileg formálta őt.
- idézi emlékeit Orsi.
A tatai Kenderke Református Művészeti Iskola vezetőjével, Farkas Emőkével közösen meg is szervezték a gyűjtést a faluban. A gálaműsoron ennek az eredményét is bemutatták, az adatközlők gyermekkoruk népi játékait unokáik tolmácsolásában láthatták a színpadon.
A néptánccsoport mellett a népiének- és hangszeroktatás is elindult a faluban 2023. januárjától. Skoda Máté népi furulyán és moldvai dobon, Gyurgyík Anna hegedűn való játékot, Korpás Réka éneket és kobzolást tanít. Ők is gazdagították a gálaműsort.
„Ez az öt év számomra óriási tanlecke. Szente János jó útravalót adott hozzá, s gyakran mondogatta: Orsi, attól még, hogy nem vagy profi táncos, a szemléleted a népművészetre lehet profi.
– avatott be a részletekbe a táncműhely vezetője.
A tagok ott vannak Búcs minden kulturális rendezvényén, de az egész régiót bebarangolják – Bátorkeszi, Kisújfalu, Párkány, Komárom, Csókakő színpadjain is megfordultak.
A tagtoborzás, az izzasztó próbák, nyári edzőtáborok, karácsonyi forrócsokizás, kézműveskedés, élő szavas népmesehallgatás, ünnepségekre való készülés, disznótorok, locsolkodás, viseletek varrása, néptáncos lakodalmak, szülőkkel való közös gondolkodás, valamint öt év kitartása és lelkesedése meghozta gyümölcsét.
– zárta gondolatait lapunknak Csenger Orsolya.
A rendezvényt a Kulturális Kisebbségi Alap támogatta.