2024. november 25., 13:17

Akit a közönség szeretete éltetett – Záhorszky Elemérre emlékeztünk

Záhorszky Elemér évtizedekkel megelőzte a korát: szórakoztató műsorokat rendezett, felkarolta a tehetségeket, fellépési lehetőséget biztosított a számukra; egy személyben volt rendező, producer, színész, díszlettervező, mentor és barát. A legfontosabb viszont, hogy közösséget szervezett: olyan nagyszabású előadásokat vitt színpadra, amelyekben mindenkinek talált feladatot, akár a színpadon, akár a színfalak mögött.

Záhorszky Emlékest
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: Milan Lampert

Mindenki Eli bácsija gyakran köszönt el így a társulat tagjaitól: Ha nem írok, nem válaszoljatok! Ezt az elhíresült mondatot választották a tiszteletére rendezett emlékest mottójául.

A zenés műsort idén hatodik alkalommal rendezte meg a Csemadok Érsekújvári Alapszervezete.

Záhorszky Emlékest
Fotó:  Milan Lampert

A gálaesten színpadra léptek a Csemadok mellett működő Pöttömkék, Apró Kópék és Kópék néptánccsoportok, majd Záhorszky Elemér dédunokája, Bocz Viktória előadásában hallhatta a közönség a Valahol Európában c. nagysikerű musical egyik dalát.

Horváthné Málnási Gita a zenés színpad tagjaként megtapasztalhatta a közönség szeretetét, s az egykori barát iránti tiszteletből örömmel énekelt az emlékesten. Gál Zoltán előadásában egy lírai nóta csendült fel a János vitéz daljátékból, majd a Csemadok Vegyes Éneklőcsoportja kíséretében vidámabb dallamokra váltott az előadó. Magyar lánynak magyar legény a babája – Huszka Jenő operettjének dalát Takács Klaudiától hallhatta a közönség. Csonka Zsuzsanna operaénekesnő a Magyar Állami Operaház tagjaként elénekelte az opera és az operett műfajának szinte az összes női főszerepét, az érsekújvári hallgatóságnak Adél dalát adta elő Johann Strauss: A Denevér c. operettjéből.

Záhorszky Emlékest
Fotó:  Milan Lampert
Munkásságát végigkísérte a megszűnni nem akaró taps, a zsúfolásig megtelt kultúrtermek, az elismerés és hála. Megszámlálhatatlanul sok darabot vitt színre, alkalmanként közel 100 szereplőt mozgatott a színpadon. Neves művészek kezdték általa pályafutásukat az érsekújvári Csemadokban “

– így összegezte Záhorszky Elemér munkásságát Novák Mónika, az est háziasszonya, majd színpadra szólította azokat a fellépőket, akik meghatározó éveket töltöttek Eli bácsi mellett. Köztük az est fővédnökét, Érsekújvár polgármesterét, Klein Ottokárt, aki évekig játszott a zenés színpad darabjaiban.  A nemzetközileg is elismert tenor most a  Hej, cigány c. dallal érdemelte ki a közönség elismerését.

Záhorszky Emlékest
Fotó:  Milan Lampert

Kálmán Imre szerzeményét énekelte Decsi Ágnes is, aki a Csárdáskirálynőből Szilvia belépőjével szerzett feledhetetlen pillanatokat. Az érsekújvári születésű művésznő szívesen emlékezik Záhorszky Elemérre, a zenés színpad fellépéseire, és Halla Marikára, aki a helyi művészeti alapiskolából indította el a zenei pályán. A Magyar Állami Operaházban elénekelhette az operairodalom legszebb koloratúrszoprán szerepeit; néhány éve a budapesti Színház és Filmművészeti Egyetemen tanít.

Záhorszky Emlékest
Fotó:  Milan Lampert

A Czuczorosok Énekkara a Kell ott fenn egy ország c. dallal csalt könnyeket a nézők szemébe, Gál Teodóra és Bernáth Tamás pedig temperamentumos előadásukkal szórakoztatták a nagyérdeműt. Az est fellépőit egy összehangolt zenekar kísérte, akik közül többen az Érsekújvári Művészeti Alapiskola tanárai. Zenei vezetőjük ifj. Rikkony Sándor.

Záhorszky Emlékest
Fotó:  Milan Lampert
Tata, ha onnét fentről figyelsz, remélem, büszke vagy ránk“

- ezzel zárta az estet Skokan Horváth Tímea, Záhorszky Elemér unokája, aki hónapok óta szervezte a műsort, a próbákat, hogy színvonalas előadással lepjék meg az érsekújvári közönséget. Az emlékestre idén is megtelt a főtéri kultúrház, a vendégek között köszönthették Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét és az elnökség tagját, Herbacskó Anitát, Bény község polgármesterét.

Záhorszky Emlékest
Fotó:  Milan Lampert

Manapság is jól jönne közösségeinkben egy Záhorszky Elemér, aki humorral, derűs jókedvvel és lelkes tenni akarással szervezte a közösségi életet Érsekújvárban. A Csemadok megalakulásakor 18 évesen bekapcsolódott az alapszervezet munkájába, színjátszóként prózai és zenés darabokban is szerepelt. Elvarázsolta őt a színpad, élvezte a sikert, de mindig adni akart a közönségnek: felhőtlen pillanatokat, mosolyt, szórakoztató időtöltést.

Nagysikerű rendezéseit, mint a János vitéz, Marica grófnő, Csárdáskirálynő, Charley nénje vagy a Dankó Pista nemcsak Érsekújvárban mutatták be, a környékbeli településeken is teltház fogadta a társulatot. Rendezéseit több díjjal is jutalmazták, 1996-ban Érsekújvár városa Pro Urbe díjjal ismerte el munkásságát, 2010-ben Mics Károly díjat kapott, 2015-ben pedig átvehette a Csemadok legrangosabb elismerését, az Életműdíjat.

Záhorszky Emlékest
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.