2024. január 25., 16:06

Közlekedési körkép Közép-Szlovákiából

Az utóbbi egy évben több útfelújítás és a közlekedési infrastruktúra szempontjából fontos beruházás befejeződött, vagy éppen elkezdődött Közép-Szlovákia déli régiójában, azaz Nógrádban és Gömörben. Megpróbálunk mindezekről számot adni, miközben megnézzük azt is, mi várható a közeljövőben és mi változott a tömegközlekedés terén.

 

Az R2-es építése a Krivány patak völgyében
Az R2-es építése a Krivány patak völgyében
Fotó: NDS

Nógrádban leginkább azok a (magyarok által nagyon kis számban lakott) települések lélegezhettek fel az elmúlt hónapokban, amelyek az R2-es gyorsforgalmi út új szakasza mentén helyezkednek el. Egyrészt mentesültek az áthaladó és a teherforgalomtól, másrészt gyorsabb és biztonságosabb lett a közlekedés az elkerülő útnak köszönhetően. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy jelentősen csökkent a zajterhelés és tisztább lett a levegő.

Egy év alatt 3 millió jármű 

Az R2-es nógrádi szakaszát, a Vámosfalva, Lónyabánya és Losonctamási közötti szakaszt 2022 decemberében adták át. Egy év alatt, vagyis 2023 decemberéig bezárólag mintegy 3 millió jármű haladt át az új szakaszon, ami abszolút igazolja, hogy nagyon is megalapozott volt a gyorsforgalmi út Nógrádban és Gömörben is. 

autóbusz
Fotó:  IDS

– Naponta átlagosan 8600 jármű közlekedett 2023-ban az R2-es Vámosfalva és Losonctamási közötti szakaszán, munkanapokon 9300. A járművek több mint ötöde tehergépkocsi volt – mondta Peter Biroš, a Nemzeti Autópálya-társaság (NDS) forgalomelemzéssel foglalkozó szakértője.

A szakasz megnyitása előtt az említett falvakban a forgalom 80 százaléka áthaladó forgalom volt. Az R2-es Vámosfalva–Lónyabánya–Losonctamási szakasza összesen 13,5 kilométer hosszú és a jelenleg épülő, Krivány és Vámosfalva közti 9 kilométeres szakasz kapcsolódik majd hozzá.

Lassan, de épül 

Lassan, de épül a gyorsforgalmi út további szakasza Losonc felé. Technikailag a legnagyobb kihívást a Vámosfalva és Krivány községek közötti szakasz jelenti, amelyen jelenleg is folyik az építkezés. A műszaki nehézségét az adja, hogy a nyomvonal jelentős része a Krivány-patak völgyében mintegy 15-45 méter magasságban halad.

Az egész szakaszt gyakorlatilag egy hosszú völgyhídként, vagy egy összefüggő felüljáróként is el lehet képzelni, amely a patak és a mellette kanyargó I/16-os főút fölött ível át 4,5 kilométer hosszan. Ha elkészül, ez lesz Szlovákia leghosszabb ilyen típusú autópályahídja. 

A Nemzeti Autópálya-társaság kommunikációs osztályának tájékoztatása szerint az említett szakasz építésének befejezése 2025 nyarán várható. Sajnos ezzel viszont az R2-es építése – előre láthatólag – huzamosabb időre leáll, így Losonctól Kassáig továbbra is a megszokott módon és útvonalon autózhatunk majd.

Turbókörforgalom Rimaszombatnál

Rimaszombat északi részén, az I/16-os és az I/72-es főutak találkozásánál viszont már javában tart a turbókörforgalom építése, amely a korábbi balesetveszélyes kereszteződést váltja fel. A munkálatok tavaly augusztusban kezdődtek, s a kivitelezőnek 12 hónapja van az építkezés befejezésére. Jelenleg minden irányból használható az útszakasz, de útszűkülettel, sebességkorlátozással és időnként a forgalom elterelésével is számolni kell.

A kétsávos, 50 méter átmérőjű turbókörforgalom az útkarbantartó vállalat szerint folyamatossá és biztonságosabbá teszi a közlekedést, minimumra csökkentve a várakozási időt. Az út mellett 360 méter hosszan három méter magas zajcsökkentő falat húznak fel, valamint gyalogosátkelőt is kialakítanak.

Végre elkészült a Bátka–Füge szakasz 

Az I/16-os főút Bátka és Füge közti mintegy 4 kilométeres szakaszát 2022 tavaszán kezdték el felújítani, majd augusztustól több hónapon keresztül teljes útlezárás mellett folyt a munka. Majdnem fél éven át csak 30 kilométeres kerülővel lehetett közlekedni Tornalja és Rimaszombat között, ami átlagban fél órával hosszabb menetidőt eredményezett.

A munkák befejezését eredetileg 2023 júniusára, majd augusztusára tervezték, végül kétszeri meghosszabbítás után októberben sikerült átadni a teljes szakaszt, ami a korábbi viszonyokhoz képest némileg javította a Tornalja és Rimaszombat közötti közúti közlekedés minőségét.

Ideális megoldást mindazonáltal itt is a gyorsforgalmi, vagy legalább annak a félprofilban történő megépítése jelentené. Ettől viszont országos politikai akarat hiányában fényévekre vagyunk.

Megyei felújítások

Megyei szinten egyébként sikeresnek mondható a Rimaszombati járás útjainak felújítása. Cziprusz Zoltán városi és megyei képviselő szerint ezen a terén a legutóbbi ciklus számított a legsikeresebbnek az elmúlt 20 évben. Míg korábban aránytalan volt a források szétosztása, most jóval nagyobb mértékben részesültek abból a megye déli járásai. Ennek az igazságosabb elosztásnak köszönhetően az előző ciklusban több mint 600 km utat újítottak fel a megyében, amiből csaknem 100 km a Rimaszombati járást érintette. A költségvetési megszorítások miatt a jelenlegi ciklusban ugyan jóval kevesebb jut az útfelújításokra, de a fókuszba most a közúti hidak állapotának javítása kerül.

Új Ipoly-hidak 

A napokban fejeződött be a 2014-ben tervezett Ipoly-hidak megépítése, amelyek közül kettő – az Őrhalom és Ipolyvarbó, valamint a Drégelypalánk és Ipolyhídvég közötti – közigazgatásilag szintén Besztercebánya megyéhez tartozó településeket köt össze Magyarországgal.

A Drégelypalánk és Ipolyhídvég közötti Szent Borbála-híd már a negyvenedik határátkelési pont a két ország határán, ami azt jelenti, hogy tizennégy év alatt tizennyolc új határátkelési pontot sikerült átadni. 

– Készen állunk arra, hogy növeljük az összeköttetések számát a két ország között annak érdekében, hogy a határ ne elválassza, hanem összekösse az annak két oldalán elő közösségeket. Jó lenne, ha újra élettel telnének meg a kiüresedett vasútvonalak, jó lenne, ha lennének közös buszjáratok és jó lenne újabb hidakat is építeni – mondta Szijjártó Péter magyar külügyminiszter múlt héten a magyarországi Drégelypalánk és a szlovákiai Ipolyhídvég között 2,9 milliárd forintból épült új Ipoly-híd projektzáró eseményén, Drégelypalánkon, ahol a Magyar Szövetség képviselőivel is találkozott.

Csúsz Péter megyei képviselő hetilapunknak elmondta, hogy a közeljövőben a határon átnyúló autóbusz- és vasúti közlekedés ügyének előmozdításán fognak dolgozni. Jelenleg nincs menetrend szerinti autóbuszjárat a Felvidékről Salgótarján és Balassagyarmat felé, illetve Bánréve és Putnok felé sem.

Éppen ezért szorgalmazni fogják a járatok létesítését, a vasúti közlekedés összehangolását illetően pedig akár a legfelsőbb szinten születhet majd döntés, várhatóan a két ország közlekedési minisztereinek az egyeztetését követően.

Ingyenes buszjáratok Besztercebánya megyében

A szokásos decemberi időpont helyett csak januárban változott és frissült az elővárosi buszok menetrendje Besztercebánya megyében. Ennek oka az integrált közlekedési rendszerre (IDS) történő átállás, amely 2024. január elsejével kezdődött.

Megyei képviselő Szijjarto

Ondrej Lunter megyeelnök a lakosság türelmét és együttműködését kérte a kezdeti időszakban, de egyúttal kiemelte, hogy az új rendszerben jobban, korszerűbben és hatékonyabban fog működni az elővárosi tömegközlekedés.

Valamennyi elővárosi autóbuszban lesz lehetőség kártyás fizetésre, valamint a törzsutasok számára jelentős kedvezmények érvényesíthetők elővételes menetjegyek formájában.

A tömegközlekedés és a helyközi járatok használatának népszerűsítése érdekében a megye vezetősége meghirdette a mobilitás hónapját, vagyis egész januárban ingyenessé tették az összes (SAD Lučenec és SAD Zvolen által üzemeltetett) helyközi autóbuszjáratot a megye területén.

Azok, akik január végéig bármilyen elővételes menetjegyet vásárolnak a www.idsbbsk.sk weboldalon található e-shopban, automatikusan további 30 nap ingyenes utazást nyernek. Ezzel is próbálják ösztönözni az utazókat arra, hogy minél többen váltsák meg havi, negyedéves, vagy éves menetjegyüket.

A jegyvásárlási felületen egy regisztrációt és az azonosító (meglévő közlekedési kártya, ISIC kártya, vagy bankkártya) megadását követően nyílik lehetőség a vásárlásra. Az egész folyamat egyszerű, s mindössze pár percet vesz igénybe.

Változás állt be a jegyárak területén is, mert a menetdíjat már nem kilométerek után állapítják meg, hanem tarifális zónák szerint, így egyes szakaszok olcsóbbá, míg mások drágábbá váltak.

Az utasok minden információt megtalálnak a www.idsbbsk.sk weboldalon, vagy az IDS BBSK ügyfélközpontjaiban Besztercebányán, Zólyomban, Breznóbányán, Garamszentkereszten, Nagykürtösön, Losoncon, Rimaszombatban és Tornalján.

Megjelent a Magyar7 2024/3.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.