2024. december 28., 18:27

Kosárterápia

Fülekkovácsiban él és alkot a korábban óvodapedagógusként dolgozó Vanko Erzsébet, akinek a keze alatt csodás alkotások születnek. A hatvanas éveiben járó hölgy nem mindennapi elfoglaltságot választott magának: az újrahasznosítás jegyében, újságpapírból készít szebbnél-szebb tárgyakat.

Kosarak és ajtódíszek
Galéria
+4 kép a galériában
Kosarak és ajtódíszek
Fotó: Szvorák Emese

A közösségi oldalon lettem figyelmes Erzsébet fonott kosaraira. Mivel ez a mesterség ritkaságszámba megy manapság, rögtön felvettem vele a kapcsolatot. Kérdésemre elárulta, hogy kosarai nem vesszőből, hanem újságpapírból készülnek. Újra megnéztem a fényképeket, de nem akartam hinni a szememnek. Ellátogattam hát hozzá, hogy élőben is lássam portékáit. Alátét, váza, tároló, kancsó, tálca, koszorú, ajtódísz, karácsonyfagömb, virágtartó, táska – az ember nem is gondolná, mi minden készülhet papírból. Akinek viszont a fantázia és a kézügyesség is megadatott, számtalan csodás dologgal tudja megörvendeztetni környezetét. 

Génjeiben hordozza a kézügyességet

Erzsébet otthonában fogad, ahol az egyik helyiséget alakította át alkotószobának. A rengeteg növénynek és saját készítésű terméknek köszönhetően otthonos, nyugodt környezetben találom magam. Rögtön elmondja, hogy csak olyan dolgokat tart meg, amelyek nem tökéletesek, ugyanis a hibátlan alkotások azonnal gazdára találnak. 

És ezeknek mi a hibája?

– kérdezek vissza. Erzsébet azonban maximalista és precíz ember, nem enged ki akármit a kezéből. 

"Az újságpapírt szorosan fel kell tekerni, majd ragasztani, hogy vessző keménységű legyen, mégis rugalmas maradjon, hogy fonni lehessen" – avat be nagy vonalakban a fortélyokba, hiszen még mindig nehezen hiszem el, hogy nem vesszőkosarat tartok a kezemben.

Erzsébet körülbelül hat éve vágott bele a kosárfonásba. Teljesen autodidakta módon, illetve az interneten fellelhető oktató videók segítségével sajátította el a technikát. Kreatív ember lévén mindig is szeretett kézimunkázni, tízéves kora óta köt és horgol.

Dédnagyapja vesszőből font kosarakat, édesapja pedig drótból készített demizsonokat, így a kézügyességet a génjeiben hordozza. Ahogy a hobbijáról beszél, érződik a szenvedély. Nem egyszerű elfoglaltságot választott magának, hiszen rendkívül időigényes, a papírpálcák előállításától a fonásig hosszú idő telik el, így amikor csak teheti, gyártja azokat, hiszen egy nagyobb darabhoz több száz pálcára van szükség. 

Időigényes folyamat
A papírt méretre kell vágni, kell hozzá hegesztődrót, de mindenki máson teker, van, aki kötőtűn vagy hurkapálcán, ez változó. A feltekert újságpapírpálcák még nem alkotóképesek, rengeteget kell dolgozni rajtuk, hogy fonni lehessen velük. Színezni is lehet őket különféle festékekkel, én a natúr színeket szeretem. Amikor a papírt feltekertük és a végét összeragasztottuk, jöhet a színezés.

Ha meg van festve a papír, és megszáradt, akkor Duvilax segítségével megragasztom, és ismét száradni hagyom. Miután teljesen kiszáradt, be kell nedvesíteni, hogy rugalmas, hajlítható legyen az anyag. Ezután már csak egy formára van szükség, amin kezdődhet a fonás. Míg a vesszőkosárnál toldják a vesszőt, addig a papírnál a pálcákat egymásba illesztjük, ettől tartósabbá válik. Amikor elkészült a termék, egy napot várok, hogy teljesen megszáradjon, és utána még egyszer lekenem ragasztóval. Most már gördülékenyen megy a folyamat, de fél évembe tellett, mire kikísérleteztem, milyen szögben kell a papírcsíkot csavarni, hogy az megfelelő legyen. Volt, hogy félretettem, de sosem adtam fel, annyira meg akartam tanulni a technikát" – mesél a kezdetekről Erzsébet.

Azóta évek teltek el, és megannyi mutatós terméket gyártott. Mint mondja, az óvodai osztályát is imádta díszíteni, de a karácsonyi vásárokra is szívesen vitte el a munkáit. 

Főleg ajándékba készítem a termékeket. Amikor kedvem szottyan hozzá, leülök és alkotok. Megrendelésre nem igazán szeretek dolgozni, különben sem lehet az ilyesmit csupán pénzért csinálni, csak és kizárólag szeretetből – mondta Erzsébet, akinél néhány éve súlyos betegséget diagnosztizáltak. Ezért a hobbija egyben terápia is számára. 
A kihívások hajtják előre
Nem a betegség határozza meg a mindennapjaimat, helyette igyekszem a saját, kreatív világomban elmerülni. 

A doktornőm szerint remek elfoglaltságot találtam magamnak, hiszen figyelni és számolni kell közben, nincs időm máson gondolkodni" – mondja Erzsébet, akit az alkotás öröme gyönyörködtet. 

A kihívások hajtják őt előre, mindig bizonyítani szeretne magának, hogy olyan dolgokat is elkészítsen, amik nem éppen szokványosak. 

Kreatív embernek tartom magam, mindenbe beleviszem a saját fantáziámat. Fontam már óvodai tablót méhecskékkel, virágokkal, manókat, esernyőt, és rendszeresen készítek különféle ünnepi dekorációkat.

Fával, bőrrel, madzaggal, tobozzal, természetes anyagokkal díszítek. Szeretem, ha az általam készített portékán minden a helyén van, ízlésesen illeszkedik egymáshoz. Ezek életre szóló darabok, ezért sem szabad „összecsapni” őket. És egyébként is, a kézimunka akkor szép, ha pontos és precíz" – zárja Erzsébet, akinek hitvallását József Attila szavaival lehetne összefoglalni: „dolgozni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, ugy érdemes.”

Megjelent a MAGYAR7 51-52. számában.

Karácsonyfadíszek
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.