2024. november 8., 20:15

Korunk globális változásait veszi górcső alá a Blue Memoir kiállítás

A pozsonyi Közép-európai Fotográfusok Háza (SEDF) és a Liszt Intézet Pozsony közös szervezésében került sor a Liszt Intézet kiállítótermében Zoltai András fotókiállításának megnyitójára a 34. Nemzetközi Fotóhónap keretében.

fotókiállítás
A fotókiállitás a Liszt Intézetben
Fotó: Dunajszky Éva

Blue Memoir című fotósorozatával az alkotó korunk globális változásai közül a víz fokozatos eltűnésére hívja fel a figyelmet, ami elsősorban az eddigi észszerűtlen vízgazdálkodás következménye.  Az utóbbi években az átlagos csapadékmennyiség mintegy fele hiányzott Magyarországon, s az előrejelzések szerint – amennyiben ez a tendencia folytatódik és a jelenlegi éghajlati trendek érvényesülnek – a század végére Magyarország területének kétharmada mezőgazdasági termelésre alkalmatlan, kiszáradt területté válik.

fotókiállítás
Egy fotó a kiállításról. Télen a víz elönti az árterületeket. Ez a hatalmas mennyiségű víz a gátakon belül marad és elfolyik az országból
Fotó:  Dunajszky Éva

„Az elmúlt évek fotóhónapjain a klasszikus magyar fotográfia úttörőjeinek világhírű munkáit mutattuk be. Így került sor André Kertész, Lucien Hervé, Martin Munkácsi vagy Berekméri Zoltán és az idei nyári fesztiválunkon Robert Kappa kiállítására. Ezúttal viszont egy fiatal kortárs fotográfus, Zoltai András munkái vesznek körbe minket” – mondta a kiállítás megnyitóján Venyercsan Pál, a Liszt Intézet pozsonyi igazgatója.

fotókiállítás
Venyercsan Pál, a Liszt Intézet Pozsony igazgatója a kiállításmegnyitón
Fotó:  Dunajszky Éva

A tehetséges alkotó számos hazai és külföldi díj és ösztöndíj nyertese. Fotóit olyan neves lapok publikálták, mint a Washington Post, Society, Le Monde vagy a La Repubblica. „A Blue Memoir kiállítás hívószava a víz, amely nélkül az élet elképzelhetetlen. Az érzékenyen komponált képek nem kisebb problémákra hívják fel a figyelmet, mint a globális felmelegedés, vizeink elapadása, természeti kincseink és erőforrásaink fenyegetettsége” – fűzte hozzá Venyercsan.

fotókiállítás
Václav Macek, a pozsonyi Közép-európai Fotográfusok Házának igazgatója nyitotta meg a kiállítást
Fotó:  Dunajszky Éva

A kiállítást Václav Macek, a pozsonyi Közép-európai Fotográfusok Házának igazgatója nyitotta meg, aki elmondta, a kiállítássorozattal arra törekszenek, hogy felmutassák, ebben a térségben is születnek nagyszerű képek.

Az elmúlt években egyre inkább a kortárs magyar fotográfia, a fiatalabb nemzedék felé közelítettünk az együttműködésünk során, s azt látni, hogy a fiatal magyar fotográfusok munkássága ugyanolyan erőteljes, mint amilyen a nagy elődöké volt.

S az a dialógus, amely a magyar és a szlovák fotográfia között kialakult és zajlik, mindkét fél számára nagyon hasznos” – fűzte még hozzá az igazgató.

fotókiállítás
Baki Péter, a kiállítás kurátora
Fotó:  Dunajszky Éva

Baki Péter, a kiállítás kurátora szerint Zoltai András Blue Memoir című munkájára azért esett a választás ebben az évben, mert nagyon aktuális és mégis egyetemes üzenetet hordoz. Mint mondta, Magyarország úgy gondolja magáról, hogy vízügyi nagyhatalomnak számít, vízkészletei mind mennyiségben, mind minőségben egyedülállóak a Kárpát-medencében.

A körülöttünk lévő környezeti válság ugyanakkor megmutatja, hogy bár a Kárpát-medencében lévő legnagyobb vízkészlettel rendelkezünk, mennyire nagy a vízhiány. Zoltai András, aki generációjának egyik legsikeresebb alkotója, a dokumentarista fényképészet útján mutat rá erre a problémára”

– fűzte hozzá a kurátor.

fotókiállítás
Fotó:  Fiatalok játszanak az extrém alacsony Dunában a Margit-híd lábánál

„Blue Memoir című fotósorozatomban az ember és a víz közötti törékeny kapcsolatot vizsgálom, azt ahogyan viszonyulunk Magyarországon a vízhez, és szeretném bemutatni annak elszigeteltségét fizikai, társadalmi, illetve spirituális szinten” – állítja Zoltai András. Hozzátette, ez a fotóesszé nagyon személyes ügy a számára.

Én is a Tisza partján születtem, emiatt ez egy hosszú távú projekt, amelyet szeretnék folyamatosan követni, és elmesélni a vízzel való kapcsolatunkat, ami szerintem egy kicsit megbicsaklott”

– fogalmazott az alkotó.

fotókiállítás
Zoltai András egy hosszú távú projektben gondolkodik
Fotó:  Dunajszky Éva

A kiállítás bemutatása során kiemelte, az elmúlt 200 évben kanyargó folyóinkat intenzíven szabályozták, a víz borította élőhelyeket lecsapolták az iparosítás és az intenzív mezőgazdaság miatt. A folyók természetes ártereit szántóföldek és az ezek öntözésére szolgáló csatornahálózat váltotta fel, elvágva az embereket a víztől, és néhány évtized alatt kiszárítva ezzel az országot.

fotókiállítás
Fotó:  Egy kiszáradt kút

„Remélem, hogy ezek a képek valamilyen kérdéseket Önökben is felvetnek majd, és máshogy fognak gondolkodni a vízről és az azzal való kapcsolatukról” – tette még hozzá a kiállítás megnyitón Zoltai András, akinek a kiállítása november 29-ig tekinthető meg a Liszt Intézet pozsonyi kiállítótermében.

fotókiállítás
Az egyetlen mesterséges itató, amelyben még maradt víz
Fotó:  Dunajszky Éva

A szentesi származású Zoltai András szabadúszó dokumentarista fotográfus. Budapesten él. Hosszútávú dokumentarista történeteiben ötvözi az újságírói és konceptuális fotográfiai gyakorlatokat. Szociális és környezeti témákon keresztül vizsgálja korunk globális és lokális problémáit és azok társadalomra, a kisközösségek működésére és az egyéni életre gyakorolt hatásukat. Fotográfiai szemléletmódja egyéni sorsok megismerésén és személyes találkozásain keresztül bontakozik ki, amelyekben ösztönösen az emberi identitás törékenységére és annak folyamatos alkalmazkodására helyezi a hangsúlyt.

fotókiállítás
Az alkotó a kiállításmegnyitón
Fotó:  Dunajszky Éva

Háromszor részesült a Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjban. 2024-ben a National Geographic Society Explorer programjának ösztöndíjasa lett, amelynek keretében folytatja a Blue Memoir című sorozatát.

fotókiállítás
A kiállítás képei
Fotó:  Dunajszky Éva
fotókiállítás
Kéznyomok egy hídpilléren a Tisza alacsony állásánál
Fotó:  Dunajszky Éva
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.