2022. február 7., 20:44

Korszerű állatgyógyászat Bodrogköz szívében

Az állatok közelsége kiskora óta természetes volt számára. Falusi gyerekként a nagyszülők jószágai körül sürgölődve csodálta az állatorvos munkáját. Úgy gondolta, ha nagy lesz, ő is ezt a szép hivatást választja. Serdülőként aktívan sportolt, így felmerült a testnevelési főiskola gondolata is, de végül győzött az állatok iránti szeretete. A sport kiváló stresszoldóként máig része életének.

állatorovos
Manó türelmesen viseli a kezelés
Fotó: Molnár Gabriella

Géczi Istvánt Bodrogköz-szerte sok állattartó ismeri. A Kassai Állatorvosi Egyetemet 1997-ben fejezte be, amit egy év katonai szolgálat követett. Szakmai karrierjét, kollégáihoz hasonlóan három falu szövetkezetének hatóságilag kijelölt körzeti állatorvosaként kezdte. Akkoriban még megvoltak a több száz szarvasmarhát, sertést vagy juhot számláló gazdaságok. Pár év múlva viszont, a privatizáció során magánkézbe került állatállományt idővel szinte kivétel nélkül  eladták,  így útilaput kötöttek az állatorvosok talpára. A megváltozott körülményekhez a fiatal zétényi állatorvos is alkalmazkodott. A 2000-es évek elején kezdetben a  családi ház pincéjében, idővel a földszintjén egy külön helyiségben rendezte be magánrendelőjét és állatorvosi praxist indított. Az egyetemi tananyag zömét kitevő haszonállatok gyógyításáról fokozatosan át kellett térnie arra, amivel az ő idejében az oktatás szinte csak érintőlegesen foglalkozott – a kisállatgyógyítására.   

Az elmúlt évtizedekben a Bodrogközt sem kerülték el az átalakult állattartási szokások. Gyerekkoromban, a ´80-as években szinte minden falusi portán volt ól a kurtafarkúaknak, a tojást a gazdasszony a saját tyúkjai alól gyűjtötte össze. Még Királyhelmecen, a mi utcánk akkoriban újonnan épült jópár családi házának  udvarán is neveltek szárnyasokat, jószágokat.

Ma ez az önellátó, sokkal egészségesebb életmód a múlté. Ahogy teltek az évek és egyre ritkábban hívták már háztáji állatokhoz, Géczi István lassan, de biztosan elfogadta a puszta tényt, hogy a jövőben valósznűleg zömében majd a házi kedvencek, kutyák és macskák, egyszóval a társállatok gyógyításával fog foglalkozni. Ma már 80%-ban ez tölti ki mindennapi tevékenységét. 

állatorvos
Fotó:  Molnár Gabriella

A rendszeres szakmai képzések nem kis költséggel jártak. Zétényi rendelőjében két évtizeden át ellátta a gyógyszeres vagy sebészeti beavatkozásokat, sérüléseket. A rendszeres oltásokkal megakadályozta a járványok kialakulását, elterjedését. A mai napig ő a Tőketerebesi Járási Állategészségügyi– és Élelemiszerbiztonsági Felügyelet által kijelölt egyik regionális hatósági állatorvos. A még itt-ott tenyésztett haszonállatok rendszeres állategészségügyi ellenőrzését ő is ellátja a Bodrogközben. Ha egy gazda a háztáji sertései viselkedése alapján afrikai pestisre gyanakszik, vagy ha a madárinfluenza veszélye fenyeget, Géczi doktor úrnak is jelentheti. Ő köteles kimenni és a helyszínen szerzett tapasztalatok függvényében eljárni és meghozni a hatályos járványügyi intézkedéseket. A vadászok minden egyes lelőtt vaddisznóból vett lép-, vese-, rekeszizom- és véralvadék mintát rendelőjében adják le, amit kötelezően be kell vizsgáltatniuk a vadállomány egészségi állapotfelmérése céljából. 

Nagyon régi álma volt egy jól felszerelt, modern állatorvosi rendelő, mert műszereket és komolyabb beavatkozásokat is igénylő kezeléseket nem tudott ellátni, és kénytelen volt a gazdit a legközelebbi, 60 km-re lévő nagymihályi vagy tőketerebesi állatkórházba irányítani. 

A valóra vált  húszéves álom 

Négy évvel ezelőtt Géczi István megtalálta a régen óhajtott rendelőjének az ideális helyét. Királyhelmec peremrészén, az Ágcsernyő felé vezető főút mentén a város legutolsó családi házainak egyikét vásárolta meg. Az ingatlan nemcsak rendelőként, lakóházként is funkcionál. Nagy szerencseként élte meg, hogy elkerülte az építőanyagok árának rohamos emelkedését. A környéken egyedüli komplex, korszerű állategészségügyi szolgáltatásokat nyújtó intézmény tavaly májusban nyílt. A belső tér megoldásainak vizuális harmóniája a feleség esztétikai érzékét dicséri. A bejárati ajtót átlépve meglepett a vidám színkavalkád, ami a váróteremben fogadott.  A szomszédos helyiség adminisztratív kis sarkából az asszisztens felméri, milyen panasszal érkezett a betérő páciens. A következő helyiségben minden állat felkerül a középen álló vizsgáló asztalra. Látogatásomkor több kölyköt hozott gazdája az éppen esedékes oltásra, csipelésre.

állatorvos
Fotó:  Molnár Gabriella

De tanúja lehettem annak is, ahogy egy bágyadt, 5 hónapos tacskó a vizsgálatot követően bámulatos türelemmel végigvárta, amíg az infúzióból a szükséges anyagok hosszú perceken át lecsepegtek. Manó megbetegedett, mert szétrágta a gumicsontot, ami galibát, béldugulást okozott nála. Hoztak még kasztrálás után macskát a varratok kiszedésére, jött egy németjuhász kutya megduzzadt szemhártyával. Ezek kisebb rutin beavatkozások. A szomszédos műtőben viszont már a komolyabb eseteket is meg tudják oldani. Eddig csak olyanokat végeztek, amelyek a maximális, egyórás altatást igényelték. A napokban megérkezik viszont az állat szervezetét kevésbé megterhelő intubációs narkózist lehetővé tevő altatógép, amivel az időigényesebb beavatkozásokat is végre tudják hajtani, ilyenek a csonttörések, ortopédiai műtétek.

A Baross Gábor Terv pályázatai

Géczi István állatorvos kifejezetten hálás, hogy meghirdették a felvidéki gazdaságfejlesztési programot. Kétszer is sikeres volt a kis- és középvállalkozók számára kiírt eszközfejlesztési pályázaton.  Igy a rendelő korszerű felszerelései közül a röntgenkészülék és a laboratóriumi diagnosztikát biztosító digitális berendezések ma már ennek a lehetőségnek köszönhetően szolgálják a régió négylábú pácienseit. Ottjártamkor a doktor úr megmutatta, elmagyarázta a digitális röntgen működését. Az állatot a speciális asztalra fektetik, és a gazdája a sugárvédő mellényt felöltve vele maradhat.

A felvételt pár percen belül a számítógép képernyőjén értékelheti az állatorvos. Sérülés esetén még a műtéti beavatkozást megelőzően lehetővé válik a has és mellkas, a nyak, a koponya, a végtagok részletes vizsgálata, illetve az általános állapotfelmérés vagy éppen daganatos elváltozások áttéteinek keresésekor. Óriási segítség ez a műszer, hiszen sokkal pontosabb képet kap a szakember, mint csupán tüneti és tapintásos vizsgálattal. A doktor úr maga is tanulja még a diagnosztika fortélyait, hisz gyakorlat teszi a mestert. 

A laboratóriumi diagnosztikát egy, a vér biokémiai mutatóit, illetve a vérsejteket elemző automata készülék párosa alkotja. A levett vérből pár perc elteltével az érzékeny műszer nagy pontossággal megadja a szükséges adatokat.  A vérkenet mikroszkópos vizsgálatával pedig a vörös és fehér vérsejtek valamint  a vérlemezkék száma, illetve minősége határozható meg. 

Új kollégák

Még a zétényi rendelőben, 2020 szeptemberében kezdett dolgozni Szuperák Nikoletta, a Kassai Állatorvosi Egyetem alapképzésén végzett kinológus. Nagyon megörült a lehetőségnek, hogy szülőföldjére visszatérve a szakterületén dolgozhat. Szeretettel, odaadással végzi munkáját, és úgy vettem észre, hogy az állatok megérzik benne az empátiát. Értékeli a csoportmunkát, nagyon jól érzi magát a kellemes, jól felszerelt rendelőben. Állatorvosi asszisztensként az ő feladata többek között a levett vérminták kiértékelése, illetve a táplálkozási szaktanácsadás.  Az elemzéssel sok veseproblémát sikerült időben, pontosan beazonosítania. De a máj állapota is kimutatható a vérből, illetve a cukorbetegség.  Mint megtudtam tőle, elég sok az allergiás, speciális étrendet igénylő kutya. 

állatorvos
Fotó:  Molnár Gabriella

Kolléganője, a késmárki Račeková Karin állatorvos bodrogközi párjával egy csehországi állatklinikán dolgozott, majd a honvágy miatt hazaköltöztek Bélybe. Éppen akkor nyílt Géczi doktor királyhelmeci rendelője. Főnökével szakmailag kölcsönösen kiegészítik egymást – a doktor úr több évtizedes gyakorlati tudá-sát gazdagítja az ő elméleti tudása. A nagyvárosi gyakorlatát összehasonlítva az ittenivel az a legmarkánsabb különbség, hogy míg cseh kliensei nagyobb összegeket képesek voltak áldozni kedvenceikre, addig a bodrogközi gazdik bukszája laposabb.  

Kullancsveszély

Országunk keleti csücskében az állatorvosi tapasztalat is alátámasztja azt az állítást, hogy a klímaváltozás hatása a megyén belül leginkább a Bodrogközt érinti. A felmelegedés miatt egyre gyakoribb a kullancs, köztük a fertőzött egyedek száma is nő, ami a kutyák babesiosisát, Lyme-kórját, a kecsketejen keresztül az ember agyhártyagyulladását idézheti elő. Több ismerősömtől hallottam, hogy ki sem kell mennie kutyájával egy erdei sétára ahhoz, hogy kullancsot találjon benne. Gond nélkül felszedi a kert végében, de akár az udvari növényzetről is. Ezért Géczi István állatorvos a tavasz közeledtével minden gondos, tudatos állattartónak ajánlja kedvenceik rendszeres ellenőrzését.

Megjelent a Magyar7 2022/5.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.