2024. március 26., 08:34

Korábban kezdődtek a tavaszi munkák

Idén a megszokottnál korábban érkezett a tavasz, a jó idő beköszöntével pedig a mezőgazdasági munkák is megkezdődtek a földeken. A nógrádi mezőgazdászok a tavalyinál két héttel hamarabb, vagyis már február közepén kimerészkedtek a földekre. A szőlészetekben és a gyümölcsösökben pedig időszerű a metszés és a lemosó permetezés.

Tiltakozás
Tiltakozásra menet
Fotó: Facebook/Petyi László

Rohanó világunkban úgy tűnik, mintha a természet is igyekezne mihamarabb újjáéledni. A gazdák már a tavaszi vetéseket végzik a szántóföldeken, és a munkák a gyümölcsösökben is elkezdődtek, csakúgy, mint a szőlőben és a fóliák alatt.

A kormány nem becsüli a mezőgazdászokat

Petyi László persei gazda összesen 300 hektáron gabonát, olajos- és fehérjenövényeket termeszt. Azt mondja, az esős őszt csapadékos tél követte, ami hatással van a tavaszi munkák megkezdésére.

Kevés volt a fagy és nagyon nedves a föld, ezért nem tudtunk megfelelő mélyszántást végezni. Januárban és februárban már volt próbaszántás, de még nincs minden befejezve. Most az őszi gabonák tápanyag-utánpótlása zajlik, illetve ott, ahol még szükséges, a szántást kell elmunkálni. Bár a föld nedves, már rá lehet menni a gépekkel, de az esős napokon szüneteltetjük a munkát

– mondja a gazda.

Hozzáteszi továbbá, hogy idén már február 15-én műtrágyázták az őszi vetéseket, a búzát, a repcét, az árpát. Ezeket a munkálatokat tavaly csak március 1-jén kezdték.

– Az idei meleg időjárás számunkra jó, mert ha hamarabb érkezik a tavasz, korábban lesz termés is, és több hozamot ígér. Bár a felvásárlási árak nem kecsegtetnek semmi jóval. A tavalyi árak is alacsonyak voltak, de az ideiek még annál is rosszabbak. A búzát tavaly tonnánként 160-170 euróért tudtuk eladni, idén már csak 150 eurót akarnak adni érte. Tavaly ilyenkor még azt hittük, hogy majd 250 eurót is adnak érte, végül 100 eurót lefaragtak belőle. Szlovákiában sajnos nem becsülik meg a mezőgazdászok munkáját – adott hangot nemtetszésének.

Hab a tortán, fogalmazott Petyi László persei gazda, hogy a drága műtrágyát és a vetőmagot megvetették velük, emellett az üzemanyagár is a csúcson volt. Ezek miatt nagy veszteséggel tudtak csak túladni a termésen.

– Hál’ istennek idén már kicsit lementek az árak. A pétisó tavaly még olyan 700-800 euró körül mozgott, idén 350 euró az ára. Úgyhogy, ha idén ugyanazt az árat megadnák a termésért, mint tavaly, vagyis a 170 eurót, akkor talán már megérné termelni, de kevesebbért nem – hangsúlyozta a termelő, aki a földjein már a tavaszi vetéseket végzi.

Kevesebb pénzért több feladat

Petyi László árpát, tavaszi búzát, zabot vet, ezt követi a borsó, április közepén a napraforgó, április végén pedig a kukorica és a szója. Mint mondja, a tavaszi fagyok és a kártevők már vélhetően nem veszélyeztetik a termést.

A kukoricát egy kicsit megállíthatja, mert volt már fagy májusban is, olyankor kicsit meglilul, de kiheveri és nő tovább. Gondot jelent azonban, hogy a korán érkezett meleg miatt a kártevők is megszaporodtak. Szerencsére volt néhány hidegebb éjszaka, elég volt a mínusz 2-3 fok, hogy a kártevők kifagyjanak

– mondja.

László az országos gazdatüntetésen is részt vett Losoncon. Mint mondja, a szélsőséges bürokrácia, az irreális követelmények, a zöldpolitika az Európai Unió részéről mind hátráltatják a gazdaságot.

– Nagyon megnehezíti a dolgunkat a brüsszeli politika, kevesebb pénzért mindig többet és többet követelnek. Az időnk nagy részét az íróasztalnál töltjük, ahelyett, hogy a mezőn dolgoznánk – hangoztatta.

A mezőgazdászok szerint tíz évvel ezelőtt sokkal jobb volt a helyzet, mint most. Jelenleg a szlovák boltok polcain az élelmiszerek csupán 40 százaléka származik szlovákiai termelőktől, ami a gazdák szerint elfogadhatatlan.

Nem vagyunk elkésve

Az előző években megszokhattuk, hogy hamarabb indult be a fák nedvkeringése a januári 10 fok körüli hőmérséklet miatt. Az idei enyhe január azonban minden korábbi tapasztalaton túltett. Márciusban már azokkal a kerti teendőkkel kell foglalkozni, amelyek az előző években áprilisban voltak esedékesek.

A kerti munkákat nehezíti a sok csapadék, viszont a gyümölcsös szempontjából ez előnyös, hiszen az elmúlt évektől eltérően, a tavaszi hónapokban lesz elég nedvességtartalék.

– A gyümölcsöskertekben már a téli fagymentes napokon megkezdhettük az alma- és körtefák metszését. A csonthéjasokkal csak a tavaszi hónapokban folytatjuk, a vegetációs időszak kezdete után. Viszont, aki csak most kezdi a metszést, az sincs elkésve. Fontos, hogy a metszés növényegészségi funkcióját tekintsük elsődlegesnek. Tehát a sérült, betegségekkel fertőzött részeket távolítsuk el, utána tekintsünk a koronaalakítás alapelveire. Almatermésűeknél és csonthéjasoknál is bevált a karcsú orsó koronaforma, amely kevesebb munkával is fenntartható és megfelel a fák természetes igényeinek is. Idősebb termő fáknál fontos, hogy a fényt figyeljük, a fa koronája legyen szellős. Ha lesz elég fény, lesz elég termőrügy a következő évben – avatott be Marcinkó Zoltán, a bénai székhelyű TreeM faiskola szakmai vezetője, aki 10 éve foglalkozik hivatásszerűen gyümölcsfacsemeték nevelésével és értékesítésével.

Faiskolájának nagy része a Komáromi járásban, Hetényen található, de mivel Bénán van a székhely, itt üzemelteti a kísérleti ültetvényét, ahol 150 fajta gyümölcsöt tesztel különböző művelési módokon.

Nem vagyunk elkésve az új facsemeték kiültetésével sem. Sőt, a nedves talaj még előnyt is jelent a sikeres eredés szempontjából. Szabadgyökerű facsemetéket egészen addig telepíthetünk, amíg ki nem hajtanak.
Marcinkó Zoltán
Marcinkó Zoltán
Fotó:  Marcinkó Zoltán

Tekintettel a mostani állapotra, feltételezem, hogy két hét múlva befejeződik a szabadgyökerű csemeték ültetése. Konténeres fákat szinte egész évben telepíthetünk, viszont a fejlődésük szempontjából előnyös, ha hamarabb kerülnek a végleges helyükre – emelte ki.

Fontos a tavaszi növényvédelem

Marcinkó Zoltán arra is felhívja a figyelmet, hogy vásárláskor elsődleges szempont legyen a gyökér fejlettsége és állapota, ne pedig a korona. Hangsúlyozza, hogy jól nézzük meg, nehogy agrobaktériumos gyökérgolyva legyen a gyökereken (kisebb-nagyobb gumók a gyökereken), mert az ilyen csemete szépen fejlett ugyan, de a kiültetést követő évben elpusztul, és ha a helyére újat ültetünk, az is megfertőződhet. A hazai faiskolák gondosan ügyelnek arra, nehogy ilyen csemeték kerüljenek a vásárlókhoz, általában a külföldi, import csemetékre jellemző, hogy golyvás fanövendékek is belekeverednek az egészségesek közé. 

Aki időben eltette az oltóvesszőket, már megkezdheti a gyümölcsfák oltását, akár héj alá is. Fontos szempont, hogy az alany már hajtson, viszont az oltóvessző legyen nyugalomban. A kerti munkák fontos eleme a tavaszi növényvédelem is. A gombabetegségek elleni rezes lemosó permetezések már befejeződtek, most a rovarkártevők elleni lemosó permetezések aktuálisak.

Ezzel a két lemosó permetezéssel megalapozzuk a szezon növényvédelmét, s ha ódzkodunk a permetezéstől, a vegyszeres növényvédelemtől, akkor is érdemes legalább ezt a két kezelést elvégezni. Csonthéjasoknál fontos a monília elleni védelem virágzás előtt és után – részletezte hozzátéve, hogy a gyümölcsöskertben egész évben találunk munkát. Most viszont úgy tűnik, mintha mindent egyszerre kellene győzni. A természet mindenképpen elvárja, hogy az egyes munkákat hozzá és ne a saját időnkhöz, kedvünkhöz igazítsuk.  

Metszés és lemosó permetezés

A füleki Karkusz Gyula hobbi borászként tevékenykedik saját és a baráti társasága örömére. A szőlőben feleségével, Klaudiával együtt végzik a munkák oroszlánrészét. Csomán, Füleken és Losoncon vannak szőlői. Nagyjából 100 tőkét gondoznak, aminek 40 százaléka oltvány, rizlingszilváni és szentlőrinci, 60 százaléka direkt termő szőlő, javarészt concord. Mint mondja, ha az időjárás kedvez, akkor évi 500 liter borral ajándékozzák meg őket ezek a tőkék.

Tavasszal két fontos teendőnk van. Egyrészt a metszés, ezzel állítjuk be a tőketerhelést, próbáljuk megtalálni az ideális mennyiség és minőség arányát. Mivel az idei tél enyhe volt, ezen már túl vagyunk. A napokban kerül sor a másik fő dologra, ami nem más, mint a tavaszi lemosó permetezés

– mondja a borász. 

Utóbbi azért fontos, mert az enyhe tél miatt a gombás betegségek elterjedhetnek, ezt igyekeznek megelőzni.

Karkusz Gyula
Karkusz Gyula a tavalyi terméssel
Fotó:  Facebook/Karkusz Klaudia ls Gyula

– Természetesen itt nem érnek véget a munkálatok, mert egészen szüretig vannak teendők a szőlővel, mint például a kacsolás, a kötözés, a kapálás és még sorolhatnánk. És, ha mindezt megtettük, még mindig marad az időjárás, mint tényező, de ez már nem rajtunk múlik – tette hozzá Karkusz Gyula, aki egyébként a füleki Pincesor polgári társulás alelnöke is. Az egyesület célul tűzte ki a Szlovákiában egyedinek számító homokkőbe vájt pincék megmentését, felújítását, népszerűsítését. Az egykoron virágzó, közel száz borospincéből manapság összesen 82 pince maradt meg, és nagyjából húszban zajlik valamilyen tevékenység.

– A homokkőbe vájt pincéknek az egyik különlegessége, hogy egész évben állandó hőmérsékletet és állandó páratartalmat biztosít a bornak. Szlovákiában nagyon kevés található belőlük, sőt mondhatnám, hogy elsősorban Fülek környékére jellemzők – avatott be Karkusz Gyula.

Megjelent a Magyar7 hetilap 12. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.