2021. március 16., 12:44

Kivételes, eddig nem látott felvételek a régi Pozsonyról

A Bratislava na starých fotografiách (Pozsony régi fényképeken) című közösségi oldal számos régi felvételt tett közé, amelyeken a főváros sokszor már nem létező objektumai, utcái és városrészei láthatók. Ezek közül válogattunk.

A Duna-rakpart (ma Vajanského nábrežie) 1910 körül.
Fotó: Bratislava na starých fotografiách Facebook
Pozsony legrégebbi látképe

A mellékelt felvétel az egyik legrégebbi fénykép, amely Pozsony látképét örökíti meg. 1870 körül készült Ligetfalu területén. A képen könnyen felismerhető a pozsonyi vár és a Szent Márton-dóm sziluettje. Az előtérben látható apró családi házakat később lebontották.

foto3.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook
A pozsonyi színház eredeti épülete

Pozsony első városi színháza az egykori Sétatéren (ma Hviezdoslav téren) épült 1776-ban, azon a helyen, ahol a mai színház épülete is található. Az építkezéseket állítólag maga Mária Terézia is eljött megtekinteni. A pozsonyi színház százéves fennállása után azonban az épület hanyatlani kezdett, ekkor kezdték el fontolgatni annak rekonstrukcióját.

A tervekre azonban egy rendkívül tragikus esemény lett kihatással. A szomszédos bécsi Ringtheaterben 1881-ben tűz ütött ki, melynek következtében 400 személy benn égett az épületben. A tragikus eseményt az időzte elő, hogy a színház csupán egyetlen kijárattal rendelkezett. Pozsonyban ekkor döntöttek úgy, hogy a városi színház eredeti épületét lebontják, és helyére egy új, biztonságosabb objektumot húznak. Az építkezésekre 1884-1888 között került sor.

foto4.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook
A mai Kollár tér eredeti kinézete

Az Óvárosban található egykori Búzapiac/Búzatér (ném. Fruchtplatz), vagyis a mai Kollár tér eredeti kinézetét örökítette meg a mellékelt felvétel. A fényképen, amely egy régi képeslapról származik, a tér egykori polgárházai láthatók. Jobb oldalon a tüzérségi bástya látható, mint a város külső erődítményének része. Helyén ma kereskedelmi háznak (Živnostenský dom) nevezett épület áll, amely 1929-30 között épült, és jelenleg színház működik benne.  

foto5.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook
Árvíz 1897-ben

A következő régi felvétel az 1897. május 5-i árvizet örökítette meg a Híd-utcában. Nem egész két héttel Mária Terézia lovasszobrának ünnepélyes leleplezése előtt a Duna kiöntött medréből, és a víz elárasztotta a közeli utcákat. A fénykép központjában a XIX. századi Pozsony szállóinak legelegánsabbjainak egyike, az egykori Szálloda a magyar Királyhoz látható.

foto6.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook

Egy másik kolorizált felvételen a Zuckermandel területe látható az 1897-es árvíz idején.

foto12.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook
A Nagyszombati-vám

A Nagyszombati-vám (ma Trnavské mýto) területe jelentős változásokon ment át. Ezt bizonyítja a következő régi kolorizált felvétel is 1875-ből. A kép a legrégebbi ismert fényképnek tekinthető, amely a Nagyszombati vám egykori kinézetét örökíti meg.

foto9.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook

Szintén figyelemreméltó a következő felvétel, amelyen a Nagyszombati vám látható az 1900 előtti években. A háttérben a Berchtold-kastély épülete, amelyet 1981-ben bontottak le, helyére pedig az Istropolis Szakszervezetek Házát (Dom odborov Istropolis) állították. A kastélyhoz tartozó park területén egy központ piacteret létesítettek.

foto10.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook
A Váralja eredeti épületei

Kivételesnek mondható az az 1870-es évekből származó felvétel, amelyen az egykori Váralja látható és annak eredeti épületei. Sokan tudják, hogy egykor a Szent Márton-dóm közvetlen közelében egy neológ zsinagóga állt, amelyet a Szlovák Nemzeti Felkelés hídjának építése miatt bontottak le az 1960-as években. Ugyanakkor már kevesebben emlékeznek arra, hogy egykor a Váralján, pontosabban a Vár-úton (ma Zámocká) is egy neológ zsinagóga állt, éppen ez az épület látható a mellékelt felvétel központi részén. A fényképet Kozics Ede készítette.

foto8.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook

Az egykori régi nagy ortodox zsinagóga épületét csodás keleti stílusban építették a Vár-úton. 1862-ben készült el ifjabb Feigler Ignác építész tervei alapján. A II. világháborút követően a megtizedelt pozsonyi zsidó közösség nem tudott tovább gondoskodni épületeiről, ezért az állam javára lemondott azokról. Ugyanakkor a zsinagóga helyreállítására nem került sort. Sőt, a szlovák állam az értékes épületet másodlagos nyersanyagok és hulladéraktárként használta fel. A zsinagóga így szinte teljesen hanyatlásnak indult, majd 1961-ben a szomszédos épületekkel együtt lebontották.

A pozsonyi sétatér elegáns divatja 

A mellékelt fényképet egy pozsonyi hölgy tette közé a fent említett közösségi oldalon. Egy magángyűjteményből származó felvételről van szó, amelyen szülei láthatók amint az egykori Savoy Kávéház épülete mellett sétálnak el 1939-ben (ma a Carlton Hotel épülete). Érdemes megfigyelni a pár elegáns öltözetét. A kifinomult ízlés, divatos és választékos öltözék egykor a pozsonyi sétatér szerves részét képezte. 

foto1.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook

Egykoron nyüzsgő piac és hangos kofák lepték el a Hal-teret. A háttérben a neológ zsinagóga épülete látható, amelyet az 1960-as években bontottak le.

foto2.jpg
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook
A Vármegyeház-tér eredeti kinézete

Szintén nagyon figyelemreméltó a Vármegyeház-térről készült régi kolorizált fénykép. 

fotó14
Fotó:  Bratislava na starých fotografiách Facebook
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.