2023. július 18., 08:51

Kistérségi kulturális nyár Zsigárdon - KÉPEKKEL

Fantasztikus légkörben, a klasszikus kultúra és néphagyományok „ölelésében” zajlik már hosszú évek óta a zsigárdi kistérségi kulturális táborsorozat. Elsőként a kézművestáborba kukkantottunk be, amelyet Kaszás Attiláról, a legendás színészről elnevezett tájházban tartanak.

zsigárd
Galéria
+1 kép a galériában
Táborozni jó, Zsigárdon pedig különlegesen
Fotó: Kaszás Attila Tájház

Már jól ismert vendégként, hazajáróként üdvözölnek a zsigárdi kézművesek, akik tizenhatodik éve fogadják az ügyes gyerekeket. Az utóbbi években már a kislányommal együtt megyek a kézművestáborba, ahol természetes anyagokból, kreatívan alkotnak szép dolgokat a gyerekek.

A konyhában illatozik a hagymás zsíros kenyér, a házi lekvár és a helyiek által felajánlott mindenféle finomság.

Mindemellett állandó közreműködőként jelen vannak a kedves idős nénik is, akik tyúkanyóként őrzik a tábort, enni és inni adnak, mesélnek a tájházról, ha valaki kíváncsiskodik, vagy elmesélik a helyi történeteket. Kislányom ismerősként olvad be a hagyományok házának közegébe, és leül kézműveskedni – sokáig dolgozik egy kis agyagcsigán.

A táborok fő szervezői a Pro Traditione polgári társulás és a Csemadok, és méltán őrzik a fiatalon elhunyt, zsigárdi születésű nagy színművész, Kaszás Attila emlékét, emellett hűségesek a kulturális és hagyományőrző örökséghez is. Miután a kistérségi táborok ötletgazdája és „szülőapja”, Kiss László és felesége Manyika nyugdíjba vonult, a szervezési feladatokat fiatalos szívvel és nagy lendülettel Baranyai Szabina vette át.
zsigárd
Kézműves tábor a lombok alatt
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

– Ugyanúgy próbáltuk szervezni az idei táborokat is, mint eddig, annyi változás történt, hogy több szervezetet kellett bevonnunk – magyarázta Szabina. Idén a színjátszó és verstáborra például az alapiskola adta be a pályázatot.

Sajnos az utóbbi években a Kultminorból egyre kevesebb pénzt kapnak a nagy hírű kulturális nyár megszervezésére, de sikerült a helyi civil közösséget mozgósítani, fonalat, kézműves hozzávalókat hoztak a helybéliek, hogy színes lehessen a kézművestábor.

 – Nagyon sokan megmozdultak a felhívásra, a szervezetek vállalták a feladatot, így idén csaknem hatvan gyermek kézműveskedett a Kaszás Attila tájház udvarán.

A második tábor őre Kiss Szilvia és Gál Tamás színművészek. A négynapos drámapedagógiai tábort mindig egy kis műsorral zárják, ebben mutatkoznak be a résztvevők. Idén ki más is lehetne a főszereplő, mint a kétszáz éve született Petőfi Sándor. A versünnepen a két színész által alapított Csavar Színház július 12-én előadja a Fűje sarjad a mezőnek című darabot, amelyre a nagyközönséget is szeretettel várják.

A néptánctábort július 31-e és augusztus 4-e között tartják Cséfalvay Sára és Németh Máté vezetésével. Kedvelt találkozóhelye ez a tábor a vidék néptáncosainak, és minden évben egy szép néptáncgálával zárul. Idén a Pro Traditione-díjat a Kossuth-díjas művész, Szarka Gyula kapja, mégpedig egy új rendezvény, az augusztus 26-án sorra kerülő Nótázzunk, főzzünk, borozzunk összejövetelen.

Megjelent a Magyar7 2023/28. számában.

zsigárd
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.