Kisboldogasszony alkalmával sokan elzarándokoltak a medvesalji Mária kúthoz
A Medvesalja Egyesület szeptember 12-én szervezte meg a hagyományos Kisboldogasszonyi zarándoklatot, mely a Mária-kúti búcsújáróhely kisasszony ünnepe alkalmából tartott főbúcsúja. Az Egyházasbást és Vecseklő határában lévő Mária kút Medvesalja egyetlen zarándokhelye, melyhez számtalan történet fűződik. A legenda szerint sokan meggyógyultak a forrás vizétől.

„Oltalmazz meg minket minden veszedelemtől, mindenkoron”- imádkozták a hívek az egyházasbásti Szent János kápolna előtt. Elől a kereszttel innen indult a menet Vecseklő irányába, ahol további hívek csatlakoztak.
Básti Márta, Tajtiról, portálunknak elmondta: minden évben részt vesz a zarándoklaton.
„Ezt a nagyszüleinktől, szüleinktől így tanultuk. Vallásosak vagyunk, templomba járunk, így ezzel is megadjuk a tiszteletet Szűz Máriának”- mondta.
„Van, akinek megterhelő, van, akinek kevésbé. Nem olyan nehéz ez, mert néha belegyorsítunk, néha megpihenünk, vizet iszunk, elbeszélgetünk, és, ami a lényeg, hogy végig imádkozunk”- mondta Pál Anna, Tajtiról.
A Mária-kúti kegyhely eredetére vonatkozóan nincsenek hiteles írásos források, a szájhagyomány szerint valamikor a tizennyolcadik század végén keletkezhetett. Arra azonban a helyi idős polgárok közül többen emlékeznek, hogy először 1947-ben tartottak itt szentmisét. Néhány évtizede a zarándoklatok elmaradtak, néha-néha azonban egy kisebb csoport mindig meglátogatta a forrást és az ott álló kápolnát. Majd 2015-ben, a régi fakápolna felújításával újra köztudatba hozták ezt a szép hagyományt.
„Abban az évben volt ilyen felszentelő mise. És akkor jöttünk ki úgymond szervezetten Szűz Mária születésnapjára, Kisboldogasszonyra, ami szeptember 8-ára esik. Azóta minden évben visszajárunk, hiszen Medvesaljának ez az egyetlen kegyhelye”- tudatta Kovács Roland, a Medvesalja Egyesület tagja.
A helyiek szerint a helyhez számos legenda kötődik. Úgy tartják, sokan meggyógyultak a forrás vizétől. Az egyházasbásti Vincze Dezső elmesélte, ő hogyan hallotta a történetet.
„A legismertebb legenda az 1700-as évekre tevődik vissza. Akkorra datálható ennek a helynek az eredete, amikor egy néma pásztorfiú víz után kutatva a völgyben találkozott Máriával, aki azt mondta neki, hogy ha iszik a forrás vizéből, meggyógyul. Így is lett. Egy pesti módos ember is hallott a csodás gyógyulásokról. Elhozta ide a fiát, aki vakon született, és az itt eredő vízben mosogatta a szemét. Ez egész egy hónapig tartott, majd bekövetkezett a tél, hidegre fordult az idő, és visszamentek Budapestre. Mire meg kitavaszodott, a fia újra látott. Ezért a gazda pénzt hozott a falu bírájának, hogy állítson ide egy kápolnát, azóta áll itt a kőből és vályogból épült kápolna.”
A zarándoklat egyeseknek feltöltődést jelent, mások a mai napig gyógyító erőt tulajdonítanak a forrás vizének. A tervek szerint a Mária kúti búcsújáróhelyet online és túraútvonal kijelölésével is csatlakoztatnák a már létező Mária úthoz, ami Ausztriából indul és Csíksomlyón ér véget. Ezzel is segítve a térség turisztikai fellendülését.