2021. augusztus 19., 15:06

Királyhelmecen először járt az oltóbusz

Kassa Megye Önkormányzata kezdeményezésére a megyén belüli, kistérségi falvakban, városokban is kérhetik oltásukat a polgárok – mobil autóbuszos oltóponton. Már a Bodrogközben is.

oltóbusz Királyhelmecen
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Királyhelmec város

Valószínűleg az országban egyedüliként, de a közép-keleti megyék közül mindenképp egyedül Kassa megye állt kreatívan a lakosság covid-oltási kérdésének megoldásához. A máshol megszokott, konténeres megoldású stabil oltópontokon, illetve a nagy kapacitású oltóközpontokon túl (sportcsarnokok, bevásárlóközpontok) speciálisan erre a célra átalakított autóbuszokat, úgy nevezett oltóbuszokat indított. Az ideiglenes kis rendelőben az oltás beadásához szükséges teljes felszerelés megtalálható. A megye előzetesen felajánlja a lehetőséget az egyes községeknek és, ha igényt tartanak rá, a község vállalja a helyszín bebiztosítását és a lakosság tájékoztatását erről az oltási lehetőségről.

Júniusban kezdődött a körút a megye városaiba, falvaiba. Elsőként a két adagos Pfizer/ BioNTech oltással számoltak, de ezt még előzetes, a központi rendszerbe való regisztrációhoz kötötték. A nyár folyamán a Bodrogközben nem járt az oltóbusz.

Tegnap viszont az egy adagos Johnson&Johnson Janssen-vakcináját ilyen formában hozták Királyhelmecre.  Elég volt, ha 10:00 és 18:00 óra között az érdeklődő megjelent a városháza előtti parkolóban álló busznál, igazolta magát személyi igazolványával, majd nyújthatta a karját. 

oltóbusz
Fotó:  Molnár Gabriella

Az oltást követően a busz szomszédságában lévő pihenő sátorban leültették, minimum 15-20 percet várnia kellett az illetőnek, az esetleges nem kívánatos anafilaktikus sokkos reakció kivédésére. Ha minden rendben volt, az oltást igazoló dokumentummal, felvilágosítva és egy doboz C vitaminnal távozhatott. Ahogy az oltóbusz egyik medikusától megtudtuk, eddigi tapasztalataik szerint azok választották főleg ezt a kényelmes, időt megtakarító egy adagos vektoralapú oltást, akik még utazni szerettek volna a nyáron. Egy megkérdezett hölgy nem ebből a meggondolásból jött el, amondó volt, hogy nem engedheti meg magának, hogy elveszítse munkahelyét, inkább beoltatja magát. Praktikusnak, kényelmesnek találta ezt az autóbuszos megoldást.

Az összesített adat alapján 111 egyént oltottak be Királyhelmecen a Janssennel egy nap alatt a mobil autóbuszon, túlnyomó többségben a középkorúakat.

Ahogy a város sajtóosztályától megtudhattam, a járási közegészségügyi hivatal adatait alapul véve, jelenleg

a tőketerebesi járás összes városa közül Királyhelmec rendelkezik a legjobb átoltottsági mutatókkal.

A legfrissebb adatok (augusztus 15-ig bezárólag értendők) szerint 7353 lakosából 2904 kapta meg az első adagot, 2755 pedig a másodikat is, ami 37,5%-os védettségi ráta. Ha beleszámoljuk a tegnapi 111 új beoltottat is, 39%-ot kapunk. A járás magyar többségű falvait illetően Kiskövesd a legvédettebb. 409 lakosából 244 kapta meg az első adagot, 230 pedig a másodikat is – ez az 56,2%-os védettség mondhatni aranyérmet ér. Nagykövesd a képzeletbeli dobogó ezüstérmese, 750 lakosából az első adagot 357-en kapták meg, 372-en a másodikat is, 47,6%-os átoltottságot szerezve így.  Kisgéresé a bronz, 1097 lakosából 540-et  oltottak be az első adaggal, 501-et a másodikkal is, ami 45,7%-os helyi védettséget jelent.

Az elmúlt héten a Tőketerebesi járásban 25 RT PCR és 1 antigén teszt eredménye lett pozitív, ezekből egyikben sem mutatták ki a delta variánst.

oltóbusz Királyhelmecen
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.