2023. február 19., 20:26

,,Kice-vice villő, Gyüjjön rád a himlő'', kiszehajtás Taksonyon

Mátyusföld közepe télűző harsonával volt tele. Lisztfelhő tette ködössé a taksonyi szabadidőközpont előcsarnokát, az érkezőket a bugyogó zsírban sült szalagos fánkok illata köszöntötte, hogy farsang utolsó hétvégéjén még falatozhassanak a vigadalmi időszak tipikus finomságából.   

Az égő kiszebáb Taksony terén
Az égő kiszebáb Taksony terén
Fotó: Takács Dániel

Az eseményt a frissen bejegyzett Taksonyért Polgári Társulás hozta tető alá. A négy alapítónak nem kisebb célja van a társulással, mint a magyar közösség (újra)építése, az összetartozás érzésének újraélesztése a községben, hagyományaink életben tartása, kultúránk ápolása.

Tennék mindezt másokat tisztelve és elfogadva, csupán ennyit kérnek cserébe is, mivel szeretnének a falu magyar értékeket közvetítő szócsöve lenni, olyan megmozdulásokat kezdeményezni, amely értékrendjük szerint helyénvaló és elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy Taksonyon ne morzsolódjon tovább a magyarság. 
A gyülekező télűzők
A gyülekező télűzők
Fotó:  Takács Dániel

A Télűző délután tükrözi a fent említetteket. A résztvevők a helyi cserkészcsapattal közösen készítették el a kiszebabát, amelyet a délután záróakkordjaként elégettek.

A kiszebáb égetés téltemető népszokás. A kiszebábu egy szalmából készült bábu, mely általában egy leányt ábrázol. A télűzéshez, a tavasz eljövetelének ünnepéhez kapcsolódó népszokás kelléke. A néphagyomány szerint a báb elégetése, vízbe dobása megszabadítja az embereket minden bútól és bajtól. Ezek után hangkeltő eszközök gyártásába fogtak, hogy minél hangosabban és határozottabban ijesszék el a telet. 
Kiszebáb-készítés
Kiszebáb-készítés
Fotó:  Takács Dániel

További programok színesítették a délutánt, résztvevők a diószegi Diócska citerazenekar Láttál-e már citerát előadását élvezhették Soltó Marián vezetésével. Az együttes 2017-ben alakult a helyi Csemadok és az alapiskola mellett, a helyi és környékbeli rendezvények aktív fellépői. 

A Diócska citerazenekar
A Diócska citerazenekar
Fotó:  Szőcs Zoltán

A néptánc sem maradhatott el, a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Kacaj néptánccsoportjának emellett több feladat is jutott. A tagok Varga Edit nyugalmazott óvónéni meséjét színesítették és a táncház során vezették a táncoslábú télűzőket. A talpalávalót a Bendő zenekar húzta. 

A Bendő zenekar
A Bendő zenekar
Fotó:  Tóth Attila
A Kacaj néptáncegyüttes
A Kacaj néptáncegyüttes
Fotó:  Szőcs Ildikó

Megtudhatták a rózsafánk elkészítésének titkát a társulás elnökétől, Szőcs Ildikótól, akinek pedig kedve tartotta, meg is kóstolhatta azt. 

Rózsafánk
Rózsafánk
Fotó:  Tóth Attila
Rendkívüli összetartásról és a társulás munkájának létjogosultságáról tanúskodik az is, hogy mivel induló, tőke nélküli társaságról van szó, a délután sikeressége érdekében közzétettek egy felhívást, hogy ki-ki saját lehetőségeihez mérten támogassa a délutánt alapanyaggal, szolgálataival, segítségével. Meglepődve figyelték az emberek hozzáállását, akik támogatásukról biztosították a társulást, és lelkesen várják a jövőbeli eseményeket. 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.