2023. június 14., 16:12

Kiállítás és házavató Gömörsíden- a Motollásoknál jártunk

Június 13-án, a Gömörsíden lévő Motolla Közösségi Házban megnyílt a Motolla Kézműves Baráti Kör bútorfestő, hímző és a mézeskalácsdíszítő szakköreinek közös kiállítása. Az esemény a Motolla Közösségi ház megnyitója is volt.

Motolla
Fotó: Motolla Kézműves Baráti Kör/FB

A rendezvényen közreműködött Kovács Benko Fruzsina Borbála népdalénekes, és Németh Bozó Andrea kultúrantropológus. Utóbbi kiemelte, a Szakkör szerepét több szempontból is fontosnak tartja.

Egyrészt, ahogy azt meg is hirdették, nagyon fontos a közösségépítő szerepe, hiszen korunkban már a legtöbb ember életében ritkán nyílik lehetőség arra, hogy valamit közösségben végezzen. Itt pedig az együttlét összekapcsolódik az értékteremtéssel, hiszen azonkívül, hogy fejleszti a készségeket, technikai tudást ad egy-egy mesterségről, konkrét tárgyak jönnek létre, amelyeket használni lehet.

De fontos kiemelni azt is, hogy ezek a műhelyek többnyire valamilyen népi kézműves mesterségre irányulnak, illetve fejleszthetők olyan módon, hogy egy kiragadott hagyományos tárgyat kell ugyanúgy elkészíteni. Ez kiváló lehetőség arra, hogy az ember elsajátítsa a technikán kívül népművészetünk vizuális nyelvezetét, motívumkincsét. Ha ez megvan, utána tudja az ember saját kreativitása szerint használni is ezt a motívumkincset és tovább éltetni” – nyilatkozta a kultúrantropológus, aki a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja.

Benko Pál, a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja a projekt kapcsán elmondta, az aSzakkör programot a Nemzeti Művelődési Intézet indította, amibe a Motollások is bekapcsolódtak.

Motolla
Fotó:  Motolla Kézműves Baráti Kör/FB

„Eleinte kissé kétkedve, mert nem tudtuk, hogy mi van ránk, de nagyon vonzó volt a filmanyag, amit rendelkezésünkre bocsájtottak, és kihívást jelentett a résztvevőknek. Számos kézműves mesterségre lehetett jelentkezni, mi a bútorfestést, a hímzést és a mézeskalácsdíszítést választottuk. A szakkörök mindegyike 5-5 taggal folytatta működését. A bútorfestőkkel keramikus barátunk, Gyetvai István műhelyében találkoztunk péntek délutánonként, ott zajlott az alkotómunka” – avatott be Benko Pál.

Hozzátette továbbá, hogy a festés során főként felvidéki festőanyagra koncentráltak, de megismerkedtek más templomfestők és bútorfestők munkáival is.
Általában egyforma mintát választottunk, hogy jól tudjunk haladni és tudjuk egymást segíteni. Ízelítőt kaptunk a sólyi templom, a kórósi templom, illetve a kiétei templom kazettáinak festési technikájából is”

– részletezte Benko Pál, aki szerint nem elegendő a filmanyag alapján hozzákezdeni a bútorfestéshez, kell hozzá a tapasztalt szakember segítsége is.

Motolla
Fotó:  Motolla Kézműves Baráti Kör/FB

Csányi lldikó barátai révén került a bútorfestő csapatba. Elmondta, a szakkörön megszerzett tudásnak köszönhetően a szüleitől, nagyszüleitől, dédszüleitől örökölt régi bútorokat szeretné felújítani, rendbe tenni.

A közösség, az emberek nagyon jó hatással voltak rám abból a szempontból, hogy elhitették velem, hogy igenis képes vagyok rá, mert én nem szeretek rajzolni, sem festeni, de mégis sikerült. Pali nagyon jó tanár, kifejezetten motiváló ember, az előadásmódja humorral fűszerezett, ezért hihetetlen gyorsan elszaladt az alkotásra szánt pár óra. Nagyon sok időt töltöttünk együtt, és ez összekovácsolt minket”

– mondta Csányi Ildikó.

A hímzőkör még a Covid idején indult Pálmai Ilka és Farkas Éva, a Barkó Kézműves Egyesület tagjainak ösztönzésére. És mivel már korábban összeállt a csapat, ezért a Motollások az aSzakkörös tevékenységek közül is a hímzést választották.

A délutáni tanfolyamokon kívül volt egy hímző napunk, ahol Beszprémy Katalin és Pálmai Ilka volt a segítségünkre. Megtanították nekünk a subrikát és a szálszorítást, mert ez teljesen idegen volt számunkra. Elsajátítottuk továbbá a Békés megyei szűcs és szűrhímzéseket, fehér hímzéseket, és a szálszámolásos és szálon varrott keresztszemes hímzés egy másik változatát”

– tette hozzá Benko Tünde, a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja, aki egyben a mézeskalácsdíszítő tanfolyam vezetője is volt. A mézeskalácsosok megtanulták például a habos, a magos-rátétes, a térbeli, vagy a színezékkel készített technikát, de az adventi időszakban karácsonyi mézeskalácsokat és finom puszedliket, március 15-re pedig huszárokat készítettek.

Motolla
Fotó:  Motolla Kézműves Baráti Kör/FB

A kiállítás mellett az érdeklődők megtekinthették az újonnan átadott Motolla Közösségi házat is, amit a közeljövőben szeretnének alkotó tevékenységgel megtölteni. Az elkészített alkotásokat június 30-ig, hétköznaponként 17:00 és 19:00 óra között tekinthetik meg az érdeklődők.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.