Kiállítás és házavató Gömörsíden- a Motollásoknál jártunk
Június 13-án, a Gömörsíden lévő Motolla Közösségi Házban megnyílt a Motolla Kézműves Baráti Kör bútorfestő, hímző és a mézeskalácsdíszítő szakköreinek közös kiállítása. Az esemény a Motolla Közösségi ház megnyitója is volt.

A rendezvényen közreműködött Kovács Benko Fruzsina Borbála népdalénekes, és Németh Bozó Andrea kultúrantropológus. Utóbbi kiemelte, a Szakkör szerepét több szempontból is fontosnak tartja.
De fontos kiemelni azt is, hogy ezek a műhelyek többnyire valamilyen népi kézműves mesterségre irányulnak, illetve fejleszthetők olyan módon, hogy egy kiragadott hagyományos tárgyat kell ugyanúgy elkészíteni. Ez kiváló lehetőség arra, hogy az ember elsajátítsa a technikán kívül népművészetünk vizuális nyelvezetét, motívumkincsét. Ha ez megvan, utána tudja az ember saját kreativitása szerint használni is ezt a motívumkincset és tovább éltetni” – nyilatkozta a kultúrantropológus, aki a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja.
Benko Pál, a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja a projekt kapcsán elmondta, az aSzakkör programot a Nemzeti Művelődési Intézet indította, amibe a Motollások is bekapcsolódtak.
„Eleinte kissé kétkedve, mert nem tudtuk, hogy mi van ránk, de nagyon vonzó volt a filmanyag, amit rendelkezésünkre bocsájtottak, és kihívást jelentett a résztvevőknek. Számos kézműves mesterségre lehetett jelentkezni, mi a bútorfestést, a hímzést és a mézeskalácsdíszítést választottuk. A szakkörök mindegyike 5-5 taggal folytatta működését. A bútorfestőkkel keramikus barátunk, Gyetvai István műhelyében találkoztunk péntek délutánonként, ott zajlott az alkotómunka” – avatott be Benko Pál.
– részletezte Benko Pál, aki szerint nem elegendő a filmanyag alapján hozzákezdeni a bútorfestéshez, kell hozzá a tapasztalt szakember segítsége is.
Csányi lldikó barátai révén került a bútorfestő csapatba. Elmondta, a szakkörön megszerzett tudásnak köszönhetően a szüleitől, nagyszüleitől, dédszüleitől örökölt régi bútorokat szeretné felújítani, rendbe tenni.
– mondta Csányi Ildikó.
A hímzőkör még a Covid idején indult Pálmai Ilka és Farkas Éva, a Barkó Kézműves Egyesület tagjainak ösztönzésére. És mivel már korábban összeállt a csapat, ezért a Motollások az aSzakkörös tevékenységek közül is a hímzést választották.
– tette hozzá Benko Tünde, a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja, aki egyben a mézeskalácsdíszítő tanfolyam vezetője is volt. A mézeskalácsosok megtanulták például a habos, a magos-rátétes, a térbeli, vagy a színezékkel készített technikát, de az adventi időszakban karácsonyi mézeskalácsokat és finom puszedliket, március 15-re pedig huszárokat készítettek.
A kiállítás mellett az érdeklődők megtekinthették az újonnan átadott Motolla Közösségi házat is, amit a közeljövőben szeretnének alkotó tevékenységgel megtölteni. Az elkészített alkotásokat június 30-ig, hétköznaponként 17:00 és 19:00 óra között tekinthetik meg az érdeklődők.