Ki volt nekünk Fábry János?
Emlékszobát alakítottak ki és rendeztek be a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban az intézmény alapítójának és első igazgatójának, Fábry Jánosnak a tiszteletére.
Fábry János 1830. július 30-án Losoncon született, tanulmányait részben szülővárosában, részben Selmecbányán végezte. Tizennyolc éves ifjúként részt vett a szabadságharcban, majd a világosi fegyverletétel után Jánosiban húzta meg magát, mint nevelő. Az 1850-es évektől Rimaszombatban élt és tevékenykedett, előbb tanárként, aztán az Egyesült Protestáns Gimnázium igazgatójaként. Tankönyveket és szakkönyveket írt, segédeszközöket készített, komoly botanikai gyűjteményt hozott létre. Tagja volt az Országos Középiskolai Tanár-egyesületnek, a bécsi Állat- és Növénytani Társaságnak, valamint a Királyi Magyar Természettudományi Társulatnak.
Születésének 190. évfordulója alkalmából időszakos kiállítás nyílt a Gömör-Kishonti Múzeumban Fábry János életéről és munkásságáról, és ebből az alkalomból egy kiadvány is megjelent a múzeum gondozásában. Állandó tárlata azonban idáig nem volt, amit az intézmény élére tavaly megválasztott Kerényi Éva igazgató vezetésével most sikerült pótolni.
A múzeum első emeletén megtekinthető emlékszoba kiállítási anyaga nagyrészt a három évvel ezelőtti tárlat tárgyaiból állt össze, amelyek a múzeum történelmi könyvtárának, levéltárának, néprajzi és természettudományi gyűjteményének a részét képezik. Eredeti, korabeli gyűjteményi tárgyakról van szó: évkönyvekről, a saját kezű levelezés darabjairól, kitüntetésekről, a Fábry János hagyatékából származó személyes használati tárgyakról. A gyűjtemény önálló, szűkebb körét pedig azok a tárgyak alkotják, melyeket még életében maga Fábry ajándékozott a múzeumnak.
A múzeumban továbbra is megtekinthető a középkori és kora újkori fazekasság történetét bemutató kiállítás, valamint a Dresszkód: Szecesszió című tárlat. Az intézmény ezeken kívül több érdekes programmal, foglalkozásokkal és igényes új tárlatokkal (pl. Mária Terézia-kiállítás, valamint a Természettudományi Múzeum jégkorszak tematikájú kiállítása) készül az idei évre.
Megjelent a Magyar7 2024/11. számában.