2020. június 12., 14:40

Ki lesz a Barsi Múzeum igazgatója?

A Nyitra megyei képviselők még a 2020. május 11-i testületi ülésen hozták meg azt a döntést, mely szerint június végén Roman Hradecký kerül majd a lévai Barsi Múzeum igazgatói székébe. Az álláspályázat körülményeivel és annak eredményével nem mindenki volt elégedett.

Fotó: Moje Tekovské múzeum

Ján Dano a Komenský Egyetemen folytatott néprajzi tanulmányainak befejezése után, 1982-ben kezdett el dolgozni a Barsi Múzeumban. A Mečiar-kormány idején történt leváltását nem számítva 1990 óta igazgatóként ő irányítja az intézmény ügyeit; az eredmények azt mutatják, sikeresen. 2016-ban a Nyitrai Kerületi Önkormányzattól megkapta a Nyitrai Lunica elnevezésű díjat, amivel évente a megyei fennhatóságú kultúrintézmények legjobb alkotóit, munkatársait tüntetik ki.

2019 októberében döntött úgy a megyei testület, hogy visszahívja az összes, általa fenntartott kulturális intézmény igazgatóját. Mindezt azzal a céllal, hogy az ötévente megvalósuló álláspályázaton minden intézményvezető újra megmérettethesse magát. Nyitra megye alelnökének, Csenger Tibornak az elmondása szerint az érintett intézmények élén mintegy 40 százalékban a korábbi igazgatók maradtak, megvédve pozíciójukat.

A lévai Barsi Múzeum igazgatói tisztjét érintő álláspályázatra ketten jelentkeztek; Ján Dano mellett az a Roman Hradecký is, aki korábban a besztercebányai Közép-Szlovákiai Múzeumot irányította. A pályázatelbíráló bizottság februári tanácskozását követően lett ismert az eredmény, az igazgatói posztra Hradeckýt találták a legalkalmasabbnak. Ján Dano megkérdőjelezte a bizottság szakmai voltát, utalva arra, hogy annak nem volt tagja sem a Szlovákiai Múzeumok Szövetségének, sem pedig a Szlovák Nemzeti Múzeumnak egyetlen képviselője sem. A pályázatelbíráló bizottságot három koalíciós képviselő alkotta, kiegészülve a megye kultúráért és sportért felelős osztályának vezetőjével, valamint egy külsősként jelen levő szakmabelivel, aki Dano szerint nem a múzeumok, inkább a színházak világában jártas.

Hradecký kinevezésével nem értenek egyet sem a múzeum munkatársai, sem a lévai képviselők egy része. Hivatalba lépése ellen egy elektronikus petíciót is indítottak, amit aránylag rövid idő alatt ezernél is többen írtak alá.

Az, hogy a petícióban összegyűlt az ezer aláírás, még nem jelenti azt, hogy a megye korábbi döntése semmissé válik. Az ügyet először a petíciós bizottság fogja vizsgálni, majd visszakerülhet az a testületbe”

– mondja Csenger Tibor, majd hozzáteszi:

A versenytárgyalás teljesen szabályos és törvényes volt. Én ugyan nem voltam jelen, de a bizottság tagjaitól tudom, hogy egyértelműen Hradecký mutatkozott szakmailag a legjobbnak.”

Ezt igazolja a tény, hogy a besztercebányai Közép-Szlovákiai Múzeum Hradecký irányítása alatt három alkalommal nyerte el Az év múzeuma címet. A kinevezését ellenzők mégis inkább az egyik régebbi munkajogi ügyét hozzák elő, aminek folyományaként 2018 nyarán visszahívták őt a Közép-Szlovákiai Múzeum igazgatói posztjáról.

Ján Lunter, Besztercebánya megye elnöke akkor úgy fogalmazott, hogy Roman Hradeckýt az általános kötelező érvényű jogszabályok és a belső előírások ismételt, súlyos megszegése miatt hívták vissza pozíciójából. A Barsi Múzeum munkatársai éppen emiatt adtak hangot kifogásaiknak. Az intézmény tizenöt alkalmazottja levélben fordult a nyitrai megyeelnökhöz, Milan Belicához; választ nem kaptak.

Roman Hradecký megérti a lévaiak aggodalmait, mégis arra kéri őket, hogy adjanak időt neki, s mielőtt ítéletet mondanának tevékenységéről, hallgassák meg az ő álláspontját is, valamint a múzeummal kapcsolatos elképzeléseit, terveit. A posztját június végéig kellene elfoglalnia, addig megbízott intézményvezetőként továbbra is Ján Dano látja el az igazgatói teendőket.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.