2026. június 26., 15:20

Kétnyelvű irányjelző táblákat helyeztek ki Besztercebánya megye déli járásaiban

Új, kétnyelvű irányjelző közlekedési táblákat helyeztek ki Besztercebánya megye déli járásaiban.

Kétnyelvű táblák
Fotó: Ondrej Lunter hivatalos Facebook-oldal

A szlovák és magyar nyelvű táblák telepítéséről pénteken Rimaszécsen tájékoztatott Ondrej Lunter, Besztercebánya megye elnöke.

Az új táblák a megye kezelésében lévő másod- és harmadrendű utak mentén jelennek meg.

Összesen 99 darab kétnyelvű irányjelző tábla kihelyezését tervezik, amelyek közül eddig 96 már a helyére került, a fennmaradó három pedig június végéig kerül ki.

A legtöbb új tábla a Rimaszombati járásban található, összesen 52 darab. A Nagyrőcei járásban 22, a Losonci járásban 13, míg a Nagykürtösi járásban 12 kétnyelvű táblát helyeznek ki. A beruházás összköltsége áfa nélkül 47 806 euró.

A megyei önkormányzat rámutatott arra is, hogy a másod- és harmadrendű utak mentén található számos közlekedési tábla rossz állapotban van, ezért azok fokozatos cserére szorulnak. A kétnyelvű táblák kihelyezése ennek a felújítási folyamatnak a része.

A projekt a Besztercebánya megyei képviselő-testület Magyar Szövetség-frakciójának kezdeményezése által indult, és a megyei útkezelő vállalattal együttműködésben valósult meg.

Az új táblák kihelyezését az elmúlt hetekben a Besztercebánya Megyei Útkezelő végezte el.

A hatályos szlovák jogszabályok értelmében kétnyelvű irányjelző táblák olyan települések kataszterében helyezhetők el, ahol a nemzeti kisebbség aránya eléri legalább a 15 százalékot. A megye szerint a projekt ennek a jogszabályi lehetőségnek az alkalmazásával valósult meg.

Kétnyelvű táblák
Fotó:  Virsinszky Tamás
Ezek a táblák természetesen nem változtatják meg alapvetően a polgárok jogait, ugyanakkor fontos üzenetet közvetítenek társadalmunk értékeiről: a kölcsönös tiszteletről, az összetartozásról, valamint a nemzetiségi és kulturális sokszínűség elismeréséről. Hosszú távon olyan megközelítést képviselünk, amely a kölcsönös tiszteleten és valamennyi régió igazságos fejlődésén alapul”

 – mondta Lunter. Hozzátette, hogy a megye nemcsak szimbolikus gesztusként tekint a kétnyelvűségre, hanem a mindennapi kommunikációban is igyekszik alkalmazni azt. Köszönetet mondott a Magyar Szövetség megyei képviselőinek, akik kezdeményezték a projektet.

Juhász Péter, Besztercebánya megye alelnöke szerint történelmi jelentőségű lépésről van szó.

Több mint 80 év kellett ahhoz, hogy újra kétnyelvű irányjelző táblák jelenjenek meg. Ez Európa számos országában természetes gyakorlat. Ahhoz, hogy idáig eljussunk, párbeszédre és együttműködésre volt szükség. Ezek a táblák az itt élő embereket közelebb hozzák egymáshoz, és azt üzenik, hogy arra kell összpontosítani, ami összeköt bennünket, nem pedig arra, ami megoszt”

– fogalmazott.

Településtábla
Fotó:  Virsinszky Tamás


A projektet Rimaszécsen mutatták be, ahol Stubendek Márta polgármester hangsúlyozta: a nyelv a kulturális és nemzeti identitás alapja, ezért természetes, hogy a kisebbségi közösségek saját nyelvükön is találkozhassanak a közterületi feliratokkal.

„Ez nagyon pozitív gesztus az itt élő magyar emberek irányában. Fontos, hogy minden itt élő nemzet tagjai egyenlő jogokkal és lehetőségekkel rendelkezzenek, mert ez hozzájárul a békés együttéléshez és ahhoz, hogy mindenki otthon érezhesse magát a szülőföldjén” – mondta.

Megosztás
Címkék