2020. augusztus 31., 11:04

Késmárk Szent Kereszt-temploma

Késmárk helyén eredetileg egy halászfalu és egy határőrfalu volt, majd IV. Béla szászokat telepített ide a tatárjárást követően. 1269-ben tőle kapott városi jogokat. Később a Szapolyaiaké, majd a Thökölyeké lett, ám 1656-ban szabad királyi várossá vált. Itt született és itt is van eltemetve (a Törökországból hazahozott) Thököly Imre.

Késmárk
Galéria
+4 kép a galériában
Késmárk
Fotó: Görföl Jenő

A Szent Kereszt felmagasztalása templom (II. János Páltól bazilika minor rangot kapott) egy korábbi román kori kápolna helyén épült, amely a husziták ostroma idején 1433-ban megrongálódott, ezért lebontották. A város polgárai építették 1444 és 1498 között, de Szapolyai Imre is támogatta, ezért a nyugati gótikus portálé fölött a város és a Szapolyai család címere is látható. A templom háromhajós, ugyanis van egy oldalhajója, a főhajót pedig oszlopokkal kéthajóssá alakították. A főhajónak csillagboltozata, az oldalhajónak hálós, a szentélynek pedig keresztboltozata van.

Késmárk-boltozat
Templommennyezet
Fotó:  Görföl Jenő

A főoltár közepén áll a hatalmas kereszt, melyen Krisztus teste két méter magas. A kereszt lábánál Szűz Mária, Szent János, valamint a térdeplő Mária Magdolna alakja látható. A hagyomány szerint a főoltár alakjait Lőcsei Pál mester faragta. Az oldaloltárok közül a Mária megkoronázása oltár is a 15. század végén készült. A szentélyben szép gótikus szentségház van, a diadalív előtt pedig egy 1472-ben készített bronz keresztelőmedence.

Késmárk
Késmárk templombelső
Fotó:  Görföl Jenő

A karzat alatt a város vezetőinek fából faragott stallumai láthatók, amelyek 1518-ban készültek reneszánsz stílusban. A templom mellett, mint szinte minden szepességi városban, egy pártázatos díszítésű reneszánsz harangtorony áll.

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.