Kecskék is segítik a Tarbucka megtisztítását
A bodrogközi Tarbucka európai jelentőségű természeti kincsekkel rendelkező védett terület a Tőketeresi járásban, Kiskövesd, Nagykövesd és Bodrogszerdahely határában. Itt található Kelet-Szlovákia egyedüli fejlett száraz homoki vegetációja, és azon kevés helyek egyike, ahol a magyar kökörcsin is fellelhető.

Csakhogy a Tarbucka területén az utóbbi években nem folyt semmilyen gazdálkodás, így a terület elgazosodott. Ezért a a Pozsonyi Regionális Védelmi Egyesület (BROZ) felajánlotta segítségét Kulčár György helyi gazdálkodónak, aki az Állami Természetvédelem és a Latorca Tájvédelmi Terület felügyelete mellett elkezdte a terület megtisztítását.
Kulčár úr ráadásul kecsketenyésztő, ezek az állatok pedig szeretik a fák, bokrok fiatal hajtásait, ezért segítségüket is igénybe vette, megakadályozva a tájidegen növények továbbterjedését. De mert a terület nem volt körülkerítve, félő volt, hogy a kecskék a közeli szőlőskerteket is megdézsmálják.
Az egyesület ezért segít a helyi gazdának a kerítés megépítésében, illetve az illegális szemétlerakók megtisztításában is. Máté Ágnes, Kiskövesd polgármestere pedig felvállalta a szemétszállító konténerek biztosítását.
A terület hamarosan bármelyik irányból megközelíthető lesz, ráadásul információs táblák is tájékoztatják majd a látogatókat a terület természeti értékeiről.
A Tarbuckán nő mirigyes bálványfa és fehér akác is, ám ezek az ún. invazív növényfajták képesek jelentősen megváltoztatni életterük feltételeit, és korlátozni az eredeti növényfajták növekedését.
Ez ellen is sürgősen tenni kell. Veszélyt jelentenek az ún. özönnövények is, mint a rózsafélék vagy a kökény. Ha nem figyelnek oda rájuk a szakemberek, képesek teljesen kiszorítani az őshonos fajokat.
A speciális altalajnak és a megfelelő mikroklímás feltételeknek köszönhetően itt elsősorban szárazságtűrő és meleget kedvelő növény- és állatfajok élnek.