2022. október 13., 13:06

Jupiter éber kakasa a zselízi templomban - KÉPEKKEL

A zselízi Szent Jakab-plébániatemplomban újabb felfedezést tettek.

Jupiter kakasa
Galéria
+1 kép a galériában
Templombelső
Fotó: Csonka Ákos

Korábban már beszámoltunk róla, hogy a zselízi templom bővelkedik középkori kincsekben. Jelenleg nyolc freskó vagy freskótöredék látható, s értékes az oltárként szolgáló, a 2. századból származó római szarkofág is, aminek a története összefügg a Becsei Vesszős György végítéletét ábrázoló különleges falfestménnyel.

Viszonylag kevés szó esik a templom építészeti örökségéről, a részben megsemmisült gótikus kőelemekről, boltozatokról és az oszlopfő konzolokról; pedig szinte mindegyik egyedi. A legkülönlegesebbek az antropomorf alakot öltőek, melyeken jól kirajzolódnak az emberi arcok vonásai”

– fogalmazta meg Csonka Ákos, a város helytörténészként is tevékenykedő önkormányzati képviselője, majd így folytatta:

A jelenleg számontartott tíz faragott gyámkő mellett a hajóban voltak egyszerű sima felületű gyámkövek is, illetve a Magyar Építészeti Múzeum Dokumentumtárából előkerült egy eddig ismeretlen fotódokumentum, ami egy továbbit ábrázol.

A vállkő azért különösen érdekes, mivel Fischer-Colbrie Ágoston a templomról 1880-ban írt tanulmányában említést tesz egy »nagy madárról«, történetesen Jupiter éber kakasáról (Jovis gallus vigilans). Ugyanígy fennmaradt egy monumentális kő, amelyen valamiféle gótikus írás látható, valamint egy madár (Jupiter éber kakasa), amit az ország (nemzetség?) szokása (összetartozása?) szerint (a fajtára jellemző módon) faragtak (pro Sueto Gentilitio exculpta). A hatalmas vörös márványkő a kapu bejáratánál, a küszöbnél állt.”

Amint azt a közösségi oldalán részletezte, Fischer-Colbrie Ágoston írásából nem derül ki, hogy e megjelölések mit takarhatnak, arra tekintettel azonban, hogy a templom minden bizonnyal Becsei Vesszős Györgyhöz kötődik, hiszen ő kezdte el építtetni, elképzelhető, hogy az egykori főbejáratnál található faragvány is hozzá, illetve a Becsei családhoz köthető.

Mindez főleg annak fényében nyer értelmet, ha megvizsgáljuk, hogy Becsei Vesszős György címerében egy sisakon lévő kakas, míg testvére, Becsei Töttös István címerében ugyanúgy egy pajzson és sisakon lévő kakas szerepelt”

– tette hozzá a helytörténész, aki nem tartja kizártnak, hogy – a templom kőelemeinek restaurálását végző szakembernek, Mézes Árpádnak a segítségével – a fotó alapján el lehet majd készíteni egy reprodukciót.

Jupiter kakasa
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.