2023. április 18., 11:27

Jól jön a segítség Uzapanyiton - KÉPEKKEL

Nagy volt a sürgés-forgás április első vasárnapján az uzapanyiti kultúrházban. A Rimaszombathoz közeli településre ugyanis megérkezett a Lélekgyógyító Alapítvány adománya, amely nagy segítséget jelent a mélyszegénységben tengődő családok gyermekeinek.

uzapanyit
Galéria
+1 kép a galériában
Uzapanyiti iskolások az adományokkal
Fotó: Virsinszky Tamás

A magyarországi Lélekgyógyító Alapítvány és felvidéki társszervezete, a Človek pre človeka – Ember az Emberért Polgári Társulás helyi önkéntesekkel és a település polgármesterével összefogva segíti a legszegényebb, sokszor elképzelhetetlen körülmények között élő lakosokat, közülük is elsősorban a gyerekeket. 

Nagy a szegénység a faluban
A több mint nyolcszáz lakosú Uzapanyit polgármestere, Bozó Zsolt hetilapunknak elmondta, hogy nagyon örültek a kezdeményezésnek, amelyre ilyen formában először került sor a faluban. A helyi kultúrház nagytermében kipakolták a ruhákat, cipőket, játékokat, amelyekből aztán mindenki tetszés szerint válogathatott és vihette haza azt, amire szüksége volt. 

– Nagyon sok adományt és ajándékot hoztak, nem is számoltunk ennyivel. Az emberek nagyon örültek mindennek, főleg a nehéz helyzetben lévő családok. Hangsúlyoznám, hogy hasznos holmikról, ruhákról van szó, nem felesleges dolgokat kaptak – jegyezte meg a polgármester, akinek becslése szerint mintegy 40-50 család vett részt az adományosztáson.

Bozó Zsolt a falu lakosságának összetételét ismertetve rámutatott, hogy 80 százalék körüli a roma lakosság aránya, közülük rengetegen munkanélküliek, tulajdonképpen azt lehet mondani, hogy az összlakosság 70 százaléka rendkívül mostoha körülmények között él.

Vannak, akik összetákolt pléhbódékban tengetik életüket, ahol vezetékes víz és villany sincs. Néha meggondolatlanul is sok gyereket vállalnak, így alakulnak ki 8-10 gyermekes családok, amelyek állandó segélyre vannak utalva. A falu önkormányzata lehetőségeihez mérten igyekszik segíteni, a munkaügyi hivatalon keresztül 40-45 embert alkalmaznak takarításra, fűnyírásra, karbantartásra. A polgármester szerint jól lehet együttműködni velük, dolgoznak, megcsinálják, amit kell, s felismerték, hogy amit tesznek, a faluért teszik. Mivel az önkormányzatok költségvetése igencsak szűkös lett az utóbbi időkben, ezért minden felajánlást és extra segítséget örömmel fogadnak, ami a községben élők hasznára válhat.

uzapanyit
Adományok kipakolása
Fotó:  Virsinszky Tamás
Szükség van a példamutatásra

Kapóra jött tehát a Lélekgyógyító Alapítvány kezdeményezése, amelynek vezetője tudatosan keresi, kutatja azokat a lehetőségeket, helyszíneket, ahol lehet segíteni. Papp László másfél évtizede végez jótékonysági munkát, s mondhatni már rutinosan méri fel, hogy hol mire van igény, milyen a fogadókészség, s hogy miként tud örömöt csempészni a sanyarú hétköznapokba.

Magam is szegény emberek gyerekeként nőttem fel. A munkahelyem mellett lehetőségem van arra, hogy segítsek. Elsősorban a gyerekeket nézem, mert ők szenvednek meg mindent.

A felnőttek tudatlanságát és felelőtlenségét is, aminek következtében olyan sorshelyzetbe kerülnek, ami aztán a kilátástalanságba vezeti őket. A gyerek azt csinálja, amit a szülőtől lát, ezért nem hibáztatható. Jó példák felmutatásával viszont a helyes irányba lehet terelni őket. Hogy a szegénység és kilátástalanság ne termelje magát újra. De az élet egyéb területeit is vehetjük, például az állatvédelmet. Mindig van utánpótlása azoknak az embereknek, akik bántalmazzák az állatokat, ezért már gyerekkorban kell elkezdeni a tanítást, hogy ez nem helyes. Ugyanígy meg kell tanítani őket az egymás iránti tiszteletre, mert sokszor ez sem természetes – emelte ki Papp László.

Nem mindenki képes arra, hogy tegyen magáért. A nehéz helyzetben élőknek fontos, hogy érezzék a törődést, a lelki támogatást és a szolidaritást. Nekem pedig szintén jóleső érzés, hogy örömet szerezhetek másoknak

– meséli az alapítvány vezetője, aki vallja, hogy minél több szeretetet viszünk a világba, annál kevesebb hely marad a gyűlölet számára.

Fontos a nevelés
A segítségnyújtáson kívül tehát nevelési szándékkal is érkeznek egy-egy helyszínre. A tapasztalatok azt mutatják, hogy legjobb, ha szervezett módon zajlik az adományozás egy előre meghirdetett csoportnak, vagy közösségnek.

A legegyszerűbb az óvodákon és az iskolákon keresztül. Ilyenkor, ha jelen van az intézmény igazgatója, vagy egyik pedagógusa, esetleg a település polgármestere akkor van tekintély és érezhetően nagyobb a fegyelem. Persze előfordult már, főként az élelmiszerosztás esetében, hogy a romák üzletelni kezdtek az adományokkal, vagy visszaéltek az anyagi támogatással – idézte fel László, hozzátéve, hogy igyekeznek az ilyen szituációk kialakulását elkerülni.

Fontosnak tartom a nyomornegyedek nevelő jellegű megközelítését. Tapasztalatból tudjuk, hogy jelenleg normális körülmények között nem lehet adományokat osztani például Rimaszécs, Zsíp, Jéne, vagy Nemesradnót településeken, mivel éppen a megsegítésre szorulók nem tudnak emberhez méltón viselkedni. De kitől is tanulták volna?

– teszi fel a kérdést az alapítvány vezetője. Majd hozzáteszi, hogy éppen az lenne a céljuk a szervezett adományosztásokkal, s az azokhoz kapcsolódó foglalkozásokkal, hogy megismertessék a segítő szándékot, fejlesszék az empátiát a gyerekekben. További céljuk, hogy minél több cigány származású önkéntest tudjanak kinevelni. A fiatal Váradi Ildikó éppen Nemesradnótból csatlakozott hozzájuk, s a következőkben helyben segíti majd az alapítvány munkáját.

uzapanyit
Adományozott ruhák között válogatva
Fotó:  Virsinszky Tamás
Tanévkezdéstől egy ruhában
Szintén helyből jött a segítség a nagybalogi Molnár Andrea személyében, aki az Uzapanyiti Alapiskola pedagógusa és az elsősök osztályfőnöke. Ő pontosan látta, hogy mire van szükség, megszólította a diákok szüleit, s tulajdonképpen a koordinációban is kulcsszerepet vállalt.

Az iskolában vannak olyan gyerekek, akik a szeptemberi tanévkezdéskor felöltött ruhákban, azóta már lyukassá vált cipőben látogatták az intézményt. Közülük némelyek csak azért járnak be, mert ott meleg ételt ehetnek. Ilyen állapotok mellett nem könnyű az oktatásra koncentrálni, de mint Molnár Andrea elárulja, a gyerekek mindenért nagyon hálásak. Másnap nem győzték megköszönni az ajándékokat, s az újonnan szerzett nagy fehér plüssmacit pedig osztálytársukká fogadták. Abba is beavatott minket, hogy a következő adományosztást augusztusra tervezik, amikor is az iskolakezdéshez szükséges tanszercsomagokat, iskolatáskákat és az összegyűjtött újabb adag őszi-téli ruhákat tervezik átadni.

Honnan érkeznek az adományok?

Hogy mindig legyen mit adni és a rászorulók segítségére lenni, arról Bordovács Karvai Anett, a Lélekgyógyító Alapítvány felvidéki koordinátora és az Ember az Emberért Polgári Társulás elnöke gondoskodik. A vágfarkasdi ápolónő napi szinten kapcsolatban áll Papp Lászlóval, s hetente egyszer egy közös adománygyűjtő körút során szedik össze a beérkezett felajánlásokat.

Amint összejön egy furgonra való rakomány, akkor azt az igények szerint megpróbálják a kellő helyre eljuttatni, és nyilvános adományosztás keretében kiosztani. Így kerülnek például a nagyfödémesi iskolából kiselejtezett számítógépek a gömöri cigány falvakba, vagy a Csallóközben összegyűjtött játékok a szegényebb keleti országrészbe.

Nagyfödémesen Trela Anett pedagógusnak köszönhető, hogy az iskola aktívan bekapcsolódik a gyűjtésekbe, decemberben 100 cipősdoboznyi ajándékot juttattak el nehéz sorsú társaiknak. Az ország számos településén vannak hasonló helyi segítők, akik mindig készségesek, ha gyűjtésről van szó és szerencsére akadnak új jelentkezők is.

A legutóbbi adománygyűjtő körútra a húsvét előtti napokban került sor Budapest, Tatabánya, Tata, Komárom, Gúta, Negyed, Vágfarkasd, Vágsellye, Galánta, Dunaszerdahely, valamint Pozsonyeperjes és környéke érintésével.

Jelenleg a tavaszi és nyári ruhák, cipők, papucsok iránt van a legnagyobb igény, a következő télre gondolva azonban már gyűjtenek zoknikat, takarókat, melegebb ruhát, kabátokat is, a gyerekeknek pedig tanszereket, kifestőket, jó állapotú játékokat, de lényegében bármit fel lehet ajánlani.

Aki segíteni szeretné az alapítvány és a társulás munkáját megteheti adományok formájában, az adó 2 százalékának felajánlásával, vagy akár tetszőleges pénzösszeg átutalásával a segélyszervezetek számlájára. Jelenleg egy nagyobb autóra gyűjtenek, amelyet bútorszállításra használnának. Amint az az évek során bebizonyosodott, minden egyes felajánlásra nagy szükség van, s még a legapróbb dolog is hatalmas örömet szerezhet valaki másnak.   

Megjelent a Magyar7 2023/15. számában.

uzapanyit
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.