Jókai nyomában nyolc új szobrocska és kétnyelvű idézet mentén - KÉPEKKEL
Komárom város több társszervezővel együtt, Jókai Mór februárban megünnepelt 200. születésnapja óta tartalmas rendezvényekkel és egyedi attrakciókkal csatlakozik a város egyik büszkeségének számító írófejedelem tiszteletére meghirdetett Jókai Mór-emlékév programsorához. A játékos séta Jókai nyomában elnevezésű kezdeményezés keretében nyolc-nyolc új miniszobor és kétnyelvű idézet, valamint a régebbi Jókai-emlékhelyek mentén élménydús, térképes felfedezőútra hívja a helyi érdeklődőket és a turistákat.

Keszegh Béla, Komárom polgármestere a Komáromi Információs Központban az újdonság kapcsán megrendezett sajtótájékoztatón hangsúlyozta:
Mint már korábban megírtuk: az Újvár kaszárnyaépületében július 14-től vadonatúj szabadulószoba működik, amit Jókai Az arany ember című regénye ihletett. Továbbá különféle emléktárgyak és játékok is készültek (pl.: Jókai kulcsa) a jubileum alkalmából. Az újabb nagy projekt pedig a Magyarország-szerte is egyre divatosabb miniszobrok (pl.: Kolodko Art) komáromi kihelyezése és az azokhoz kapcsolódó, térképes felfedezőút kiötlése volt. Tudvalevő, hogy Jókaihoz nagyon sok magvas gondolat is kötődik, ezért azok némelyikének is magyar és szlovák nyelven helyet adtak városszerte.
A Jókaihoz kötődő személyeket, ikonikus helyszíneket, fontos tárgyakat, közismert regényhősöket ábrázoló szobrocskák mentén, játékos városnézésre sarkalló projekt mögött helyi művészek és kreatív szakemberek csapata áll. Egy volt komáromi gimnazista, a kilenc éve Csicsón élő Čech Gábor fémszobrász készítette az egyedi szobrokat, akinek a Fém Színház elnevezésű műve az Egressy Béni Városi Művelődési Központ főbejáratánál már több éve látható.
Az új projekttel kapcsolatos grafikai munkákért Bölcskei Zoltán grafikus felelt, a szervezésben pedig részt vett Szénássy Tímea - a Komáromi Információs Központ (KIK) vezetője és munkatársa, Szabó Csekei Tímea művészettörténész - a helyi Jókai-séták vezetője, Szabó Csilla pedagógus, Varga Emese dramaturg, Domján Nikoletta építész s nem utolsó sorban a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület.
A kreatív csapat tagjai a 19 állomásból álló kalandtúrához használható térképen tematikus egységbe foglalták a vonatkozó lényeges információkat, kapcsolódó szövegeket. Nos, ez igazi csapatmunka volt, vagyis Jókai e jó ügy érdekében, a túlvilágról is összefogott lelkes embereket.
– olvasható a város összehajtható, zsebben elférő, s a KIK-ben ingyenesen kínált, s a sajtótájékoztatón bemutatott kiadványán, amely megjelenését a Szlovák Köztársaság Idegenforgalmi és Sportminisztériuma, valamint a Dunamente TDM támogatta. A sétához hamarosan mobilalkalmazás készül, amellyel majd digitálisan is Jókai nyomába szegődhetünk, fokozva az élményt.
A város különböző pontjain elrejtett 8 miniszobor egyike, Jókai íróasztala a több művében megemlített, hajdani megyeháza kerítésén kapott helyet. A középiskolai barátságok mementója lehet a Selye János Gimnázium bejáratánál található Petőfi-szobor, hiszen a két irodalmárzsenit nagyszerű barátság fűzte össze. A különböző eszméket megtestesítő három Baradlay-fivér A kőszívű ember fiai című Jókai-regényből költözött a Jókai Színház előtti parkba. A konyhaművészetnek előszeretettel hódolt, s a járókelőknek éppen kedvenc bablevesét fazékból kínáló Jókai szobrocskája a róla elnevezett utca Városházához közeli részében szemrevételezhető.
A cigánybáró című kisregénye alapján készült animációs filmből, a Szaffiból megkedvelt fekete macska szoborváltozata a hintásparkba igyekvőket fogadja. A nagy mesemondó saját bevallása szerint az 1948/49-es szabadságharc leverése után az első felesége, Laborfalvi Róza színésznő szerzett komáromi menlevelet a helyi vár vitézeinek. Szobrocskáját az „Egressy” VMK elé rejtették.
Mivel az író legkedvesebb regényének Az arany embert tartotta, ezért a mű általa Domonkos János, dúsgazdag, helyi kereskedőről mintázott főszereplője három zsákkal, azok között a kincseket rejtő. vörös félholdassal együtt a Kultúrpalota előtt várja a látogatókat.
A kalandos séta az Erzsébet-szigeten, a Jókai által gyermekkorában Duna-szigetnek nevezett, egyik kedvenc tartózkodási helyén zárul. Annak kirándulóhajó-kikötőjében a több regényében fontos szerepet játszott Szent Borbála-gőzhajó másánál lehet kipihenni a különleges barangolás fáradalmait.
Úgy tűnik, hogy a szobrocskáknak máris vannak lelkes hívei. Ugyanis még meg sem száradt a ragasztó a Petőfi-szobor alatt, azt egy lelkes irodalomrajongó máris hazavitte, s ahogy már megírtuk, az összegyűjtött kamerafelvételek alapján gyorsan lefülelték a tettest. Remélhetőleg mások nem követik e rossz példát…
Komárom polgármestere végül megemlítette, hogy a Jókai-emlékév a második félévben további komáromi eseményekkel is folytatódik. Például ősszel megrendezik az akvarellfestők szimpóziumát, mely kapcsán jeles festőművészek e témakörhöz kötődő műveiket mutatják be, és érdekes előadásokat is tartanak. A Komáromi Művészeti Alapiskolában tematikus Pexeso memóriajáték kézzül, november végén pedig nagyszabású záróeseményre kerül sor az „Egressyben”. Szükség van arra, hogy mindez a ma emberéhez közelebb hozza Jókai Mórt és korát, hiszen a játékos séta 9. állomásán olvasható idézet szerint is:
