János vitézzel kalandoztak a buzitai iskolások - KÉPEKKEL
Magyarország kassai főkonzulátusának köszönhetően Kassa megye több magyar iskolájában bemutatkoznak a Petőfi Irodalmi Múzeum János vitéz (h)arcai című múzeumpedagógiai foglalkozások. Elsőként a buzitai alapiskola diákjai kalandozhattak János vitézzel.

Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára a PIM Mesemúzeuma és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bábtára komplex múzeumpedagógiai csomagot dolgozott ki gyerekcsoportok számára. Az általános iskolás gyerekeknek szóló foglalkozások középpontjában Petőfi Sándor János vitéz című elbeszélő költeménye áll.
A foglalkozások célja, hogy interaktív módon, izgalmas formai és vizuális megoldásokat használva közelebb hozza a 6–14 éves korosztály számára Petőfi Sándor klasszikusát.
A programsorozat három foglalkozást foglal magában, a 6-9 éveseknek szól a Kalandozások János vitézzel mesefoglalkozás, a 9-12 éveseknek a János Vitéz kooperatív dramatikus társasjáték, illetve a 12 -14 éveseknek a János Vitéz lakomái című rendhagyó irodalomóra.
A három foglalkozás közül a legkisebbeknek szóló érkezett Kassa megyébe a főkonzulátus szervezésében. Április 17-én a buzitai alapiskola diákjai kalandozhattak János vitézzel, a következő két nap során pedig a Bodrogköz hat iskolájába érkezik a mesefoglalkozás.
Fodor Éva drámapedagógus, a János Vitéz-program drámainstruktora szerint a kultúra, az irodalom legtöbbször élményen keresztül érinti meg a gyerekeket. „Nagy missziónk, minden kultúraszerető- és ápoló ember missziója az olvasás, a kultúra szeretetének átadása. Mi azt szeretnénk, hogy igény ébredjen a gyerekekben arra, hogy ismerkedjenek a kultúrájukkal, ezekkel a történetekkel – fejtette ki hozzátéve, ez a dramatikus játszóház János Vitéz történetét nem a Petőfi által megírt verses formában, hanem elmesélve adja át, így közelebb hozva ehhez a korosztályhoz a történetet, magát a mesét.
„Különböző játékokkal fűszereztük, amelyek alkalmasak arra, hogy a történeteket megelevenítsük, egyes részeit eljátszottuk, kitaláltunk olyan dolgokat, amelyek kinyitották a történetet a gyerekek saját kreativitása, a saját ötletei felé” – magyarázta Fodor Éva.
Mohňanský Csilla, a buzitai alapiskola igazgatónője elmondta, az idei emlékévre való tekintettel a szokottnál is többet foglalkoznak Petőfi Sándorral és költészetével.
Az, hogy ez számunkra nem jelent anyagi terhet, ez egy óriási plusz, nagyon köszönjük a magyar államnak és a főkonzulátusnak, hogy ezeket a rendezvényeket elhozzák a magyar iskolákba. Két hét múlva a Petőfi-busz is ellátogat hozzánk, illetve a gyerekek egy Petőfi-körútra is készülnek, Losoncra és Egerbe, múzeumpedagógiai foglalkozásokra. Van egy kis kiállításunk is az iskolában, a költészet napja alkalmából készítették a nyolcadikosok” – mondta.
A Petőfi-emlékév kapcsán Magyarország kassai főkonzulátusa igyekszik minél szélesebb közönséghez eljuttatni a 200 évvel ezelőtt született Petőfi Sándor munkásságát, üzenetét.
A bicentenárium alkalmából a programjainkat úgy próbáltunk összeállítani, hogy a konzuli kerület teljes területét lefedjük, minél több emberhez eljussunk, magyarokhoz és szlovákokhoz is, és a legkisebbeknek is adjunk ilyen élményt. Biztos vagyok benne, a gyerekek olyan élménnyel lesznek gazdagabbak, hogy amikor később, tanulmányaik során találkoznak Petőfi teljes költészetével, emlékezni fognak erre a mai napra” – mondta Hetey Ágota főkonzul.
