2022. április 2., 19:37

Ister-Granum védjegy

Az Ister-Granum EGTC a Szlovákia–Magyarország Együttműködési Program keretében védjegyrendszert vezet be a helyi termelők és helyi termékek piaci pozíciójának erősítése érdekében. Ezen keresztül biztosítható a helyi termékek magas minősége és népszerűsítése a fogyasztók körében.

Ister-Granum
Fotó: Bokor Klára

Az együttműködési csoportosulás a védjegy megismertetése kapcsán bemutató workshopokat szervez a térség termelői számára. 

Nagy Péter, az EGTC igazgatója kifejtette, segíteni szeretnék a Duna mindkét partján a helyi fogyasztókat és termelőket, hogy könnyebben egymásra találjanak, és ezzel egy pezsgőbb helyi gazdaság tudjon működni.

 Helyi termék határok nélkül

– A helyi termékvédjegy és a mögötte lévő tartalom a térség esszenciája. Lehet ez növényi és állati alapanyagokból előállított élelmiszer, kézműves vagy szellemi termék, szolgáltatás vagy att-rakció, mint a kisvonat és a sétahajó – hangsúlyozta Nagy Péter. Hozzáfűzte, a projektnek köszönhetően védjegy minősítési rendszer, információs portál és mobilapplikáció, vásárlói közösség jön létre. Marketing akciókra kerül sor a helyi termelők és helyi termékek népszerűsítésére. 

Az Ister-Granum Helyi Termék Védjegy bevezetésének főbb irányelvei: az identitás erősítése, a térség versenyképességének az emelése, a minőség garanciája, együttműködési hálózatok kialakítása, a határ két oldalán élő termelők, szolgáltatók és fogyasztók kapcsolatának erősítése.

A szőgyéni workshopon Renáta Lelovská, a „Ponitrie” védjegy menedzsere mutatta be a regionális védjegyet, tíz év tapasztalatairól beszélt, ami nagyon hasznos volt a jelenlévők számára. Elmondta, a védjegy odaítélésének feltétele, hogy a termék és az elsődleges nyersanyag a régióból származzon. 

A környék polgármesterei és a kistermelők részéről is élénk érdeklődés mutatkozott a védjegy iránt. A szőgyéni lepény és a bioalmalé biztosan pályázik majd a védjegyre. 

Fontos, hogy olyan helyek is kialakuljanak, ahol a termék és vásárlója egymásra talál. Szőgyénben épül a helyi termékek piaca a tájház mellett, Muzslán borlaboratóriumot hoznak létre, Párkányban pedig átadás előtt áll a Régiók Háza, amely információs és promóciós helyként szolgál majd a helyi termelők és termékeik számára.

Az Ister-Granum Eurorégió a magyar–szlovák határon található. Területe meghaladja az 1800 négyzetkilométert, lakosainak száma 171 ezer fő. A szervezet a határon átnyúló európai területi együttműködés keretében jött létre 2008-ban, az Európai Unióban másodikként. Jelenleg 81 tagja van, 41 magyarországi és 40 szlovákiai település. Az Ister-Granum már 2012-ben elkezdte fejleszteni a helyi termékek hálózatát a régióban. Létrehozták a helyi termelők adatbázisát és számos publikáció jelent meg a témában.

Megjelent a Magyar7 2022/13.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.