2024. március 13., 14:25

Isten előtt nincs idő

Negyvenéves házassági évfordulójukon kötöttek szentségi házasságot. Annak idején a házasságkötő teremből a Lenin-szoborhoz mentek, ahova két szál fehér szegfűt helyeztek el. Rendben lévőnek tartották, hogy élik az életet, amit a kor megkövetelt. Aztán jött a betegség, Borbála és Lajos számolni kezdte az éveket. Emiatt Isten előtt is kimondták az igent.

házasság
Galéria
+1 kép a galériában
Az Árpás házaspár
Fotó: Bokor Klára

Amikor jól mennek a dolgok, az ember csak úgy „elvan”, de ha rossz irányt vesznek, nem tudunk máshoz fordulni, csak az Istenhez, mondta három éve a bényi Árpás Lajos abban a beszélgetésben, melyet a házaspárral készítettem annak apropóján, hogy kápolnát építettek a szőlőhegyi telkükön. A templomépítés gondolata a családfő fejében akkor fogalmazódott meg, amikor felesége gyógyulására várt. Az építkezés kezdetekor tudta kimondani életében először, hogy Uram, legyen meg a te akaratod!

Sokan melléjük álltak, a kápolna egy év alatt felépült, négy éve szolgálja az elcsendesedésre vágyókat Árpásék fenyőültetvényében. Testet öltött jelképe lett nemcsak egy házaspár hitének és szeretetének, hanem az egész közösség összefogásának.
Negyven év négy percben

Amikor eljött a negyvenéves házassági évfordulójuk, tudták, nem várnak tovább. Jól sikerült időpontot választaniuk, hiszen Molnár Tamás atya, a pozsonyi magyar hívek lelkipásztora is éppen azon a hétvégén ünnepelte 40. születésnapját szülőfalujában Bényben, amikorra a templomi esküvőt tervezték. Maradt tehát a 40-es díszítés a templomban és a kultúrházban is. Az esketés szertartását Szőgyén és Bény plébánosa, Farkas Zsolt atya végezte, Molnár Tamás és Nagy András atyákkal egyetemben.

házasság
Borika és Lajos igenje az ősi bényi templom falai között
Fotó:  Bokor Klára

Borbála, a feleség és édesanya készült egy tanúságtétellel is, de az utolsó pillanatig nem volt biztos benne, hogy el is bírja mondani. Elmondta. Álljon itt most a vallomása:

Húszévesen azt gondoltam, természetes, hogy elvégeztem az iskolát, van munkahelyem, egészségem, vannak szüleim, majd az is, hogy férjhez mentem. Nem zavart, hogy a párkányi városházáról nem a templomba, hanem a Lenin-szoborhoz mentünk, ezt kívánta az akkori rendszer. Természetesnek éreztem azt is, hogy született egy egészséges kislányunk.

Mivel én is egyedüli leánygyermek vagyok, azt gondoltam, így van jól. Csakhogy a házasságban ott van a másik fél, a férj is, akinek van testvére, ő szeretett volna még egy gyermeket, persze egy fiút. Harmincévesen akkoriban már nem számítottam fiatalnak a gyermekáldáshoz, de megszületett a fiunk, egészségesen. Jöttek a keresztelők, elsőáldozások, bérmálkozások és én azt gondoltam, nem baj, hogy nem esküdtünk templomban, mert a választott keresztszülők viszont igen. Így ők álltak a gyermekeink mögött, nem mi. Sőt, a fiunk bérmálkozásán – egy céges kirándulás miatt – ott sem voltunk.

Negyvenéves voltam, amikor elment édesanyám. Ekkor is azt gondoltam, hogy másnak is meghalt már az édesanyja, majdcsak túlélem. Végig imádkoztam mellette a betegsége alatt, de nem a templomban. Ötvenévesen a nők tudják, mi az a változókor, de ha egy férfin jelentkezik a klimax... Házasságunk e válságos időszakát is túléltük. De még ekkor sem gondoltam, hogy Isten áldását kérjük házasságunkra. Aztán a Jóisten azt mondta, nem vár a hatvanasomig. Ötvennyolc évesen elküldött az onkológiára. MRI-vizsgálatom pontos időtartama tizennégy Miatyánk és tizennégy Üdvözlégy volt... Nem tudom, kinek volt nehezebb, nekem vagy a családomnak túlélni betegégem időszakát. Hálával köszönöm férjemnek, Lajosnak, lányomnak, Angelikának, fiamnak, Bálintnak, hogy mellettem voltak” – zárta Borika tanúságtételét a könnyekig meghatott egybegyűltek előtt.

Az „újházasok” ezután megköszönték Zsolt atyának, hogy negyven évnyi polgári házasság után elvezette őket az oltárig. Farkas Zsolt azonban hangsúlyozta, Isten előtt nincs idő. Az ő esetükben ennek most jött el az ideje, és a negyven különleges szent száma a Bibliának.

Felemelő volt látni, hogy gyermekeink is mennyi energiát és szeretetet fordítottak erre az ünnepre. Angelika lányunk, aki kántorként is szolgál a közösségben, meglepetés zenészeket is hozott. Bálint fiunk az előző éjszakán sokáig világított, amíg megírta a pohárköszöntőjét.

Az „emeljük poharunkat” mellett sok szépet és vicceset is elmesélt életünkből – emlékezik Lajos, az édesapa. Borika hozzáteszi, meseszép volt, ahogy fia az oltárnál várakozó férjéhez kísérte, mindenütt gyertyafény, az atyák fehér miseruhában, körbe se mert nézni, nehogy elkapja a sírás. Tele volt a templom, sokan azt gondolták, házasságuk megerősítése ez a szertartás. Tamás atya személyes hangú prédikációja a szívükig hatolt.

– Sokan hozzátették a maguk részét ahhoz, hogy feledhetetlenné tegyék számunkra Isten előtti igenünket. Mi sem akartunk másutt ünnepelni, csak barátaink és a faluközösség körében, hiszen ők segítettek felépíteni a kápolnát, biztattak a betegségem alatt. Nem győzzük meghálálni, amit kaptunk – zárja beszélgetésünket Borika.

Megjelent a Magyar7 2024/10. számában.

templom
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.