2024. március 23., 14:25

Ismert a Felvidék új női Példaképe

Kilencedik alkalommal választott női példaképet a Felvidék. Az elismerést a szervezet elnöksége március 23-án adta át, Füleken. Az idei Példakép- díjat Szarka Zsuzsanna kapta, Női Példakép Életműdíjban részesült Hahné Duray Éva, a Példakép Különdíjat pedig Molnár Beáta érdemelte ki. A díjátadó keretében felléptek a füleki művészeti alapiskola tehetséges tanulói.

Példakép díj
A Femine Fortis elnöksége a díjazottakkal
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A Femine Fortis- Erős Nők polgári társulás felhívására idén rekordszámú jelölés érkezett. 27 jelölő gondolta úgy, hogy szeretné felhívni a figyelmet egy-egy érdekes életútra, értékes nőre. Ebből összesen 19 személy életrajzát, életútját ismerhették meg a komisszió tagjai a leírásoknak köszönhetően. Közülük Példakép- díjban Szarka Zsuzsanna, Női Példakép Életműdíjban Hahné Duray Éva, Példakép Különdíjban pedig Molnár Beáta részesült.

Hahn Józsefné Duray Éva nyugalmazott gimnáziumi tanár, kultúraszervező ma is a losonci magyarság egyik ikonikus alakja. Éva néni egész eddigi életében példát mutatott mind szakmai téren, mind emberileg. Középiskolai tanulmányait a füleki magyar tannyelvű gimnáziumban végezte, majd a pozsonyi Komenský Egyetemen szerzett magyar–szlovák szakon diplomát. 1962-től nyugdíjazásáig, 1995-ig a Füleki Gimnáziumban tanított, ahol nemcsak tudást adott át, hanem nevelt is: a kultúra szeretetére, az emberi tartásra. Személyes példájával és útmutatásával sok-sok diákját indította el a pedagógusi, értelmiségi pályán. Éva néni kulturális szerepvállalását a Csemadoktól való eltanácsolása sem törte meg. Az 1980-as évek elejétől bekapcsolódott a járási bizottság mellett alakult néprajzi szakbizottság munkájába, ennek utóbb elnöke is lett. Néprajzi gyűjtéseinek és publikációinak témája a kenderfeldolgozás, a szőttesek, a viseletek és a népi táplálkozás volt. Számos regionális és országos néprajzi kiállítás, hagyományőrző műsor rendezésében vett részt. Munkáját publikációk, kiadványok őrzik, de a gyűjtött szőttesek, kerámiák, saját készítésű szőnyegei máig otthonát teszik otthonossá. 1983-tól a Csemadok losonci alapszervezete vezetőségi tagjaként, a rendszerváltás óta 2014-ig elnökeként végzett pótolhatatlan tevékenységet. 1998-ban aktívan közreműködött a losonci Magyar Kulturális Központ létrehozásában, melynek a megnyitásakor vezetője és mindenese lett. 2000-ben megalapította a Sherly kamarakórust, amely máig működik. A Kármán Napok rendezvénysorozat, a Zengjen a dal énekkari találkozó, különféle helytörténeti előadások, író-olvasó találkozók és közösségi rendezvények elindítója és szervezője. Példaértékű munkássága elismeréseként 2006-ban megkapta a Nógrád Közművelődéséért díjat. 2010-ben a Magyar Kultúra Lovagja címmel tüntették ki Budapesten, 2018-ban Csemadok-életműdíjban, 2020-ban Magyar Arany érdemkereszt kitüntetésben részesült. A mai napig aktív, rendezvényeket látogat, szellemileg és fizikailag is frissen tartja magát.

Szarka Zsuzsanna kiemelkedő társadalmi, közösségi, kultúraszervezési és ruhatervezői tevékenységének elismeréseként vette át az elismerést. Zsuzsanna jelenleg a nádszegi Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda igazgatónője, dolgozott a Galántai Járási Hivatal iskolaügyi osztályán, 2011-től magánvállalkozó, a Szalag-Zsinór ruhamárka alapítója, népszerűsítője. Munkája mellett számos társadalmi szervezet vezetője, a Nádos felnőtt néptánccsoport alapító tagjainak egyike, férjével Szarka Gyulával a Nap színház vezetője, valamint Nádszeg önkormányzati képviselője, a kulturális és iskolaügyi bizottság elnöke és az iskolatanács tagja. Ezen kívül számos kiállítás és divatbemutató fűződik a nevéhez, de ezeken kívül ő volt a Toldi című musical jelmezeinek kivitelezője, amelyeket Zoób Kati tervei alapján készített. Szarka Zsuzsanna a felvidéki nők egyik meghatározó egyénisége, aki életével és munkásságával példaértékű szerepet tölt be az itteni magyarság életében.  

Molnár Beáta a felsőszeli Széchenyi István alapiskola tanára, ahol reál tantárgyat – matematikát és biológiát oktat, de szívéhez közel áll a magyar népi kultúra, a néptánc szeretete és annak aktív művelése is. A kultúrához való szoros vonzódása korán megmutatkozott, kultúrcsoportban, énekkarban, tánckörben dolgozott. A 2000-es évek elején lakhelyén létrehozta az Árvalányhaj népművészeti csoportot, 2006-ban pedig a faluban akkor már egy évtizede működő Mátyus tánccsoport vezetésébe kezdett. A felnőtt tánccsoporton kívül először a felső tagozatosokból álló Höcögők tánccsoport, az utóbbi években pedig az alsó tagozatos tanulók Tipegők és Topogók tánccsoportjaival kiegészülve szeretteti meg a néptáncot minél több lelkes kisdiákkal. Jelenleg 100 táncos táncol a Mátyus berkeiben Molnár Bea vezetésével. Beáta családanyaként is példát mutat közösségének. Férjével, Molnár Imrével három leánygyermeket neveltek fel. Pályatársai, kollégái, segítői szerint Bea egy célorientált, remek ember, aki mindezek mellett érzőszívű, megértő nő is.

A díjazottaknak ezúton is gratulálunk!

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.