2022. február 3., 20:18

Iskolai zaklatás és közösségbe való beilleszkedés: színházi-nevelési foglalkozások a Vekker Műhellyel Füleken

Komoly és aktuális témákat közelítettek meg drámapedagógiai módszerekkel azokon a műhelyfoglalkozásokon, melyeket a Vekker Műhely tartott Füleken. Két iskola négy osztályának diákjai lehettek aktív részesei nemcsak az előadásoknak, hanem a felvezető beszélgetéseknek és az előadásokat követő feldolgozó foglalkozásoknak is.

Vekker műhely
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Füleki Városi Művelődési Központ

A II. Koháry István Alapiskola egy-egy hatodikos és hetedikes osztálya a Ne csukd be a szemed című foglalkozás részese lehetett, melyet Czuczor Nóra, Kuklis Katalin és Tóth Gábor vezetett. A hallássérült Anika történetén keresztül a résztvevők megtapasztalhatták, hogy aki valamiben különbözik a többiektől, annak a beilleszkedés akkor sem egyszerű, ha mindenki tele van jóindulattal. Hiszen mást látunk, hallunk, másra figyelünk, és máshogy kommunikálunk. Nem biztos, hogy mindig értjük egymást, nem biztos, hogy értjük a másikat. A foglalkozáson részt vevő gyerekeknek nagy élményt jelentett, hogy ezúttal nem passzív figyelői voltak egy színházi előadásnak, hanem aktív részeseivé váltak egy-egy helyzetnek, s véleményüket, tapasztalataikat is megosztották egymással a közös munka során.

Vekker műhely
Fotó:  Füleki Városi Művelődési Központ

A bullying vagy iskolai zaklatás témáját a Koháry Alapiskola kilencedikes osztálya, valamint a Füleki Gimnázium elsős diákjai a Nem csináltam semmit című foglalkozás keretében dolgozták fel a Vekker Műhely tagjaival: Kálócz Lászlóval, Kovács Nikolettel és Romada Rakottyay Katalinnal. A „Maradj csendben! Ez nem a mi dolgunk! Semmi közünk hozzá!“ és az ehhez hasonló önfelmentő mondatokat – „Örülj, hogy nem téged pécézett ki!“ alapon – gyakran az önvédelem, félelem szüli a zaklatás szemtanúiban. A bűntudat azonban őket is elkísérheti, így egy ilyen történetben sokan sérülhetnek. Hogy mit tehet egy zaklatási folyamat szemtanúja, ezt járták körül drámapedagógiai módszerekkel a diákok a Vekker Műhely segítségével. Nemcsak gondolataikat osztották meg, hanem egy-egy jelenetmozaik erejéig el is játszottak helyzeteket, viselkedésformákat, reakciókat. A négy, diákokból álló csoport a Vekker Műhely tagjainak szakmai vezetésével hamar ráhangolódott a közös munkára, a diákok kommunikatívak voltak, bátran ötleteltek és játszottak.

A műhelymunkák a Füleki Városi Művelődési Központ FOLT Művészeti Műhely projektjének keretében valósultak meg a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával.

Vekker műhely
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.