Irány Szingapúr! – Dukkás siker a robotépítő versenyen
A gyerekek kreativitása és fantáziája nem ismer határokat, legózni pedig minden gyerek szeret. De életre kelteni a legórobotokat, már több tudományt, kitartást és mindenekelőtt türelmet igényel. A robotépítés nemcsak jó móka, hanem fontos készségeket is fejleszt, ugyanakkor élménnyé teszi a tudományos ismeretszerzést a gyerekek számára. Az algoritmikus gondolkodás elengedhetetlen feltétele a programozásnak, a feladatok lépésről lépésre való megoldásának elsajátítása pedig az élet más területein is rendkívül hasznos lehet.

A World Robot Olympiad, rövidebb nevén WRO olyan nemzetközi robotépítési és robotprogramozási verseny, amelynek célja, hogy a gyerekekkel és a fiatalokkal megszerettesse a természettudományos tantárgyakat, játékossá tegye számukra a tudományos ismeretek elsajátítását, analitikus és kreatív gondolkodásra ösztönözzön. Egy olyan robotikai verseny, amely a tudomány, a technika és az oktatás szolgálatában áll. A LEGO robotépítési és robotprogramozási tanulmányi verseny szlovákiai döntője idén júniusban Kassán zajlott, ahonnan a pozsonyi Duna utcai MTAG Robotoshock csapata – Baráth Bence, Vanda Maxim és Schlosser Imre – elhozták a győztes serleget, ami azt jelenti számukra, hogy részt vehetnek a novemberben Szingapúrban zajló világdöntőn.
A győztes dukkás (Duna utcai diák) gimnazista csapat számára nem ez lesz az első világszintű megmérettetés, már 2024-ben is részt vettek a törökországi Izmírben megrendezett világbajnokságon, ahol a középmezőnyben végeztek.
– mesélte lapunknak Bertók Euridike informatikatanár. Mint mondta, a fiúk nagyon lelkesek voltak, s annyira megtetszett nekik a robotépítés, hogy ezt követően már minden évben beneveztek a WRO versenyébe, mígnem 2024-ben először egészen a világdöntőig jutottak.
"Amikor kézhez kaptuk a 2025-ös feladatokat, az első reakciónk az volt: na, hogy lesz ebből világbajnokság?"
– fogalmazott a tanárnő, hozzátéve, a fiúk azonban nem estek kétségbe, és minden tudásukkal, kreativitásukkal azon voltak, hogy a robot mindent megtanuljon. S amint az első hely mutatja, kitartó munkájuknak meg is lett az eredménye.
– fűzte hozzá a tanárnő.
Először a regionális fordulóra került sor Besztercebányán, tudtuk meg a tanárnőtől, ahol hat csapattal – korosztályonként 2-2 csapattal képviselték az iskolát. Mint mondta, már itt is elképesztő robotokat láttak, a diákok profi konstrukciókkal érkeztek, végül azonban nekik is sikerült a tíz legjobb csapat közé beverekedniük magukat, s négy csapatuk is bejutott az országos döntőbe, ráadásul junior és szenior kategóriában második helyezést sikerült elérniük.
Persze ehhez az eredményhez sok-sok munkára is szükség volt, szombatonként rendszeresen robotépítés és programozás zajlott az iskolában. A felkészülés a pálya felépítésével indul, tudtuk meg a győztes csapat egyik tagjától, Baráth Bencétől.
– ecsetelte Bence.
A robotoknak meg kell oldaniuk a megadott feladatokat egy meghatározott idő alatt, ami két perc. Először tehát megtervezzük, hogy mi lenne a feladatok elvégzésének legjobb sorrendje, tette hozzá Maxim.
Az iskola másik szenior csapatának tagja volt Bús Zoltán is, aki elmondta, az első két körben azt a programot tesztelték, amit megírtak, a harmadikban pedig egy teljesen új pályán, új feladatokkal kellett helytállniuk, amelyhez ott helyben kellett megírniuk az új kódot.
– fűzte hozzá Bertók tanárnő.
A junior csapatnak nem volt sajnos szerencséje, a robotuk kereke beakadt az asztal egyenetlensége miatt, így a dobogó nem jött össze. Ez azonban nem szegte a gyerekek kedvét, továbbra is foglalkozni akarnak a robotikával. Langermann Máté, aki ennek a csapatnak a robotépítője volt, azt mondta, a robot megépítése során elsősorban arra törekedett, hogy az minél kisebb legyen, mert így gyorsabban tud haladni, s minél alacsonyabb, hogy stabil is legyen. A „legkisebbek”, azaz az elementary csapat is nagyon jól szerepelt az országos döntőn, de végül egy hajszálon múlt a dobogó, 4. helyezettek lettek. Baráth Zsófia elmondta, mivel a robotok nagyon érzékenyek, fontos az is, hogyan csomagolják be őket.
– tette hozzá Zsófia. Az iskola másik szenior csapata az 5. helyet szerezte meg a kassai döntőn.
A világdöntőre továbbjutó győztes csapat öröme hatalmas, de tudatosítják azt is, hogy az igazi munka most kezdődik.
"Egy kicsit újratervezzük a robotot, szeretnénk, hogy gyorsabban haladjon és többet tudjon egyszerre csinálni"
– mondta Baráth Bence. A fiúk közül néhányan a nyár folyamán a miskolci robotépítő és programozó táborban is részt vesznek, ahol lehetőségük lesz sok mindent megtanulni, tette hozzá Bertók tanárnő.
– tette hozzá Bertók Euridike informatikatanár.
Megjelent a Magyar7 2025/26. számában.