2021. szeptember 19., 19:58

Inám: Esterházy-emléktáblát avattak

Inám község önkormányzatának és egyházközségének jóvoltából 2021. szeptember 19-én immár hatodik alkalommal valósult meg a felvidéki meghurcolt katolikus papok, hívek és Lénár Károly pápai káplán emlékének a tiszteletére megszervezett kegyeleti megemlékezés.

Inámi kegyeleti megemlékezés
Galéria
+4 kép a galériában
az Esterházy-emléktábla
Fotó: Kaszmán Zoltán

Az inámi Szent György-templom kertjében zajló kegyeleti megemlékezés szentmisével vette kezdetét, amelyet a Prágai Magyar Katolikus Plébánia lelkipásztora, Balga Zoltán celebrált. A helyi óvodások Pósa Lajos Magyar vagyok című versét adták elő, majd a község polgármestere, Régi Zsolt köszöntötte a megjelenteket:

Ez a nap számunkra az emlékezés és a tiszteletadás napja. Emlékezünk azokra a felvidéki lelki atyákra és hívekre, akiket nemzetükhöz, hitükhöz és elveikhez való kitartásuk miatt meghurcoltak, bebörtönöztek. Közös erkölcsi felelősségünk évente emlékezni és emlékeztetni ezekre a felvidéki bátrakra, ezekre a nagybetűs emberekre, akikre büszkék lehetünk. Mi ma mindenkiért imádkoztunk, hiszen ebben a bizonytalan helyzetben egyre nagyobb szükség van a példaképekre, az iránymutatókra, és azokra a nagyjainkra, akik reményt adhatnak nekünk.”

A Csemadok Közművelődési Díjas Lőrincz Sarolta Aranka énekét, majd Pásztor Lili szavalatát követően Petneházy Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosa mondott beszédet. Mint mondta,

az Esterházy halálos ítéletével való jóvátétel mindmáig elmaradt; szelíd, de állhatatos türelemmel várjuk a bocsánatkérés gesztusát,

mert kötelességünk, hogy megismerjük és megismertessük ezt az örökséget, amelyet ránk hagyott az évek során. Elmondása szerint Esterházy végig megőrizte a hitét, s ez teszi őt igazán magyarrá, katolikussá és minden keresztény ember előtt példává.

Soha nem fogunk tudni felnőni az alázat terén Esterházy Jánoshoz. Olyan példát mutatott alázatból, amelyet nem lehet elérni, de törekednünk kell rá”

– fogalmazta meg, majd Esterházy egyik rabtársának, Hetényi Józsefnek a szavait idézte: „Szavai és magatartása, egyszóval életpéldája egy teljesen új világot nyitott meg előttem. Mintha új reményt kaptam volna az élethez, és benne hitet ahhoz, hogy ki kell bírnom a fogság minden szenvedését, hogy hazakerülhessek egyszer. Ő maga is rendületlenül bízott a hazakerülésében. Csodálatos és emberfeletti hitével példát adott minden rabtársának. Nemcsak történelmi leckét kaptam együttlétünk ideje alatt. Leckét kaptam a magyarsággal való együttérzés és felelősségvállalás megindító példájából. Bár önmaga helyzetét mindig szűkebb családja, a felvidéki magyarság helyzetéhez mérte, féltő aggodalommal beszélt a nagy magyar család sorsáról, jövőjéről is. Arról beszélt nekem, hogy bárhol vagyunk a világon, mindenütt ehhez a nagy családhoz tartozók vagyunk. Ezért kell, hogy éljünk, dolgozzunk, és ha kell, szenvedjünk is. Biztos voltam abban, hogy szenvedéseit is felajánlotta ezért a népért. Az én szememben a szovjet gulagok poklában a magyarság szenvedő Krisztusává magasodott.”

A megemlékezés során az Esterházy János Emlékbizottság elnöke, Molnár Imre is szót kapott. A történész néhány pontban összefoglalta azt a fejlődési útvonalat, amelyet Esterházy bejárt. Amint azt megfogalmazta, hihetetlen távlatok tárultak fel előttünk abból a dimenzióból, amelyet Esterházy János hite jelentett számunkra, így sokféleképpen közelíthetnénk meg őt:

Nevezhetnénk őt a hazaszeretet hősének, a szülőföldhöz való hűség példaképének, a kisebbségi lét harcosának, a közép-európai népek együttélése példaképének, a kereszténység védelmezőjének, a vallások közti egység hirdetőjének vagy az eucharisztiában lévő Krisztus megvallójának is.”

A szónoklatok után felavatták a templom falán helyet kapó Esterházy-emléktáblát, Oláh Szilveszter alkotását. Az ünnepség a Tolcsvay László és Tolcsvay Béla által szerzett Magyar mise című rockoratóriummal folytatódott. Feltűnt Sáfár Mónika és Homonnay Zsolt Jászai Mari-díjas színművészek és Kőrösi András operaénekes, de jelen volt a Silló Katalin vezette Pannonia Sacra Vegyeskar is.

Inám község önkormányzata és egyházközsége első alkalommal 2015-ben, Lénár Károly pápai káplán halálának tizedik évfordulóján tartott kegyeleti megemlékezést. Ekkor határozták el, hogy a Szent György római katolikus templomban ezentúl minden évben megismétlik azt, emlékezve nem csupán Inám szülöttjére, hanem a meghurcolt felvidéki katolikus papokra és hívekre is.
Inámi kegyeleti megemlékezés
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.