2020. április 20., 08:18

Illésháza katolikus temploma

A község Árpád-kori település, a Salamon nemzetségből származó Illésházy és Esterházy (korábban Szerházi) család ősi fészke. Első okleveles említése 1238-ból való. A szomszédos Szentpéterföldével (1469-ben említik először), ahol a templom épült, a 17. században egyesítették.

Illésháza
Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Görföl Jenő

Földesurai és a templom kegyurai mindvégig az Illésházyak voltak, az újkorban pedig rokonság révén a Batthyányiak és a Pálffyak. 1960-ban egyesítették a szomszédos Bélvatával, Kismagyarral és Tonkházával.

Plébániatemploma, amely a Szentpéter falurészen található, bizonyára Árpád-kori eredetű, valószínűleg még román stílusban épült. A 14. században gótikus stílusban átépítették, néhány gótikus formát a szentély napjainkig megőrzött.

Mikor az Illésházyak protestáns hitre tértek és Trencsénben, Liptóban, Árvában szereztek birtokokat, a plébánia megszűnt, és a templom is romos állapotba került. Illésházy Gábor 1676-ban rekatolizált, a hitélet is megújult, s a templomot Szelepcsényi György érsek alapjaitól újjáépíttette, megőrizve néhány gótikus elemét. Az ő címere látható a déli kapuzat fölött. Megmaradt azonban az oltáron a Szent Péter- és Szent Pál-szobor, valamint a fából faragott Szűz Mária-szobor 1458-ból, egy barokk oltárfülkében.

Illésháza
Illésházy Tamás és Földes Zsófia síremléke
Fotó:  Görföl Jenő

1780-ban Illésházy János és neje, Batthyány Szidónia a régi szentélyhez egy új, nagyobb hajót építtetett. Erről a diadalív fölött egy márványtábla és az Illésházy-címer tanúskodik. A templomban található Illésházy Tamás és Földes Zsófia vörösmárvány síremléke 1520-ból, de itt temették el Illésházy Mátyás gyulafehérvári prépostot is.

A templom legújabb restaurálása 30 éve történt.

Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.