2023. december 21., 16:04

Illatgyertyák új köntösben

Amikor a közösségi hálón először találkoztam Koós Cyntia kézműves termékeivel, meghökkentem. Az átlátszó üvegcsébe öntött szójaviasz gyertyák inkább hasonlítanak egy ínycsiklandó pohárdesszertre, mint gyertyára. Az ember szinte belekanalazna a habos-csokis, mézeskalács, vagy épp karácsonyi puncs illatú „nyalánkságokba”. Az egyedi kézműves „finomságok” egyszerre dekorálják, illatosítják és varázsolják meghitté otthonunkat.

kézműves
Galéria
+1 kép a galériában
Koós Cyntia
Fotó: Nagy Andrea

Koós Cyntia otthonában fogad. A fűtött kályhából áradó meleg és a lakást átjáró mézeskalácsillat jelzi, kellemes családi fészekbe érkezem. A konyhában szépen megterített asztalon lekváros linzer vár.

– De honnan jön a mézeskalácsillat? – kérdezem a fiatal lányt, aki mosolyogva mutatja legújabb karácsonyi illatú aromagyertyáját. Szemem egy polcrendszerre téved, amely roskadozik az elkészített vagy készítés alatt álló gyertyáktól, illat- és festékanyagoktól, az alkotásokhoz szükséges eszközöktől.

Gyakorlat teszi a mestert
Cyntia három éve ismerkedett meg a szójaviasz gyertyák készítésének technikájával, s azóta minden szabadidejét erre szánja. Mint mondja, majdnem egy évig kísérletezett az illatok és a gyertyák párosításával, a külső megjelenés megalkotásával, mire elérte a számára vágyott küllemet és „ízvilágot”.

– Nagyon nehéz rátalálni a megfelelő minőségű alapanyagra, hiszen nem mindegy meddig tartja a gyertya az illatot. Az sem mindegy, hogy milyen erős az illat, mert nem szeretném, hogy émelyítő legyen. Ugyanez vonatkozik a színekre is. Ha nem jót választok, akkor a szójaviasz nem fogadja be, és elkülönül tőle. Ezért az illat és a színezék kiválasztása rengeteg tesztelésen ment keresztül – avat be munkája részleteibe Cyntia, aki bár vonakodva, de a készítés folyamatát is elárulja.

Persze csak nagy vonalakban, hiszen nem szeretné, ha a titkos receptúra, amin évekig dolgozott, nyilvánosságra kerülne. Annyit azonban szívesen megoszt velünk, hogy a pára fölött megolvasztott viaszt 70 Celsius fokon melegíti. Ennél több nem lehet, mert megeshet, hogy megváltozik a színe vagy veszít a minőségéből. Majd, amikor 60 Celsius fokra hűl, beleteszi a festéket, 55-60 fok közötti hőmérsékletnél pedig az illatanyagot. Ha nagyon forró a viasz, az illat elillan, erre is oda kell figyelni. Majd összekeveri az elkészült viaszt, megvárja, míg összeáll, és kitölti a poharakba.

Ez a folyamat nagyjából egy órát vesz igénybe. Majd megvárom, hogy az alsó réteg teljesen megszáradjon, hogy a habot rányomhassam. Ez egy napig is eltart, mert fontos, hogy biztosan megszilárduljon az alap, nehogy összekeveredjen a két réteg, és ne olvadjon meg rajta a hab

– teszi hozzá Cynti.

kézműves
Az ínycsiklandó "pohárdesszertek"
Fotó:  Koós Cyntia
Gyertyák minden évszakra

Ezt követi a díszítés. A gyertya tetején lévő apró díszeket szilikon formából önti ki. Mivel kevés olyan forma van, amit meg tud vásárolni, ezért saját maga készíti azokat is. Ezekbe önti a viaszt, amit felolvaszt, megszínez, beillatosít, megvárja, amíg kihűl, majd díszítésként ráteszi a gyertyák tetejére.

– Mivel rendkívül hosszadalmas ez a folyamat, ezért egyszerre többet legyártok belőle, hogy mindig kéznél legyenek – mondja.

A szójaviasz egyébként rengeteg formában kapható. Cyntia a kókuszreszelékhez hasonlítót szereti használni, mert azzal a legkönnyebb dolgozni, és ez a legtermészetesebb változata a szójababnak.

– Egy-egy gyertyában háromféle illatot is vegyítek, vagyis a dekoráció, a hab és az alsó réteg is más-más illatú, de harmonizálnak egymással. Például a forró csokiból háromféle csoki, barna cukor és fügeillat is érződik, vagy a mézeskalács gyertyában a fahéj, a méz és a lime keveredik. Ezért is különlegesek ezek a gyertyák, mert rétegenként változik az illatuk. Igyekszem évszakokhoz is igazítani őket, hogy ne csak télen nyúljunk a gyertyákhoz. Nyárra például készítettem három új illatot, a gin-tonicot, a sangria limonádét és a pina coladát. A „legmenőbb” illatok közé pedig a csoki, az almás pite, a mandarin és a „boldog karácsonyt” elnevezésű tartozik – részletezi.

Miért hasznos a szójaviasz?

Cyntia számára kiemelten fontos a minőség, ezért is választotta a szójaviaszt alapanyagként. Ezt a fajta viaszt ugyanis szójababból állítják elő, ezért károsanyagmentes, javítja az otthon levegőjének minőségét, égetés közben nem bocsát ki mérgező anyagokat, nem kormol, és az égési ideje a hagyományosnál akár 50 százalékkal is tovább tart. Mivel a szójaviasz gyertyák lassan és egyenletesen égnek, ezért órákig gyengéd illatot árasztanak, s miután a gyertya leégett, egyszerűen csak ki kell mosni az üveget, és újrahasznosítható.

A gyertya első meggyújtásakor érdemes addig égetni, amíg el nem éri az üveg falát, ez nagyjából két óra. És minden meggyújtás előtt ajánlott a kanócot rövidebbre vágni, ezáltal nem ég majd túl nagy lánggal. Az elkészült gyertyák égési ideje akár 45-50 óra is lehet – hangsúlyozza Cyntia, aki igyekszik mindig valami újat alkotni. Különleges formájú gyertyái bármelyik otthon díszei lehetnek, de akár ajándékba is tökéletesek.

Idén például aromalámpába való apró illat viaszt is alkotott. Mindegyikük két illatból tevődik össze.

– Készítek meggyet szilvával, eukaliptuszt zöld teával, mandarint citrommal, mézet mazsolával, és almát fahéjjal. Illetve alkottam hozzá teagyertyát is, ami ugye melegíti az apró viaszt, hogy ne keveredjen a természetes szójaviasz gyertya a paraffin gyertyával. Tapasztalataim szerint tíz kicsi viasz 3-4 órán keresztül kellemes illatot áraszt az egész lakásban, és mire a teamécses leég, addigra elillan az illat is – mondja a gyertyakészítő.

Cyntia tervei között szerepel, hogy tökéletesítse a technikáját, újabb illatokat és formákat alkosson.

– A jövőben is szeretnék hű maradni a kézművesmunkához, a gyertyakészítéshez, mivel nagyon a szívemhez nőtt. Remélem sokak tetszését elnyeri – zárta Cyntia.

Megjelent a Magyar7 2023/50. számában.

gyertya
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.