2025. július 21., 19:56

II. Andrást ábrázoló dombormű Királyhelmecen

Királyhelmec a Bodrogközben, a Kis-hegy és a Nagy-hegy lábánál fekvő városka számtalan képzőművészeti alkotással jeleskedik. Ezek számbavétele most nem feladatunk, viszont a Milleniumi tér szobrait és domborműveit illik megemlítenünk.

Királyhelmec főtere
Galéria
+2 kép a galériában
Királyhelmec főtere
Fotó: Görföl Jenő

A tér közepén álló díszkút  a Szent Koronát jelképezi, tetején a turulmadárral. A korona tartóoszlopain a város címere és az egyesített Rákóczi-Lorántffy-címer mellett a város történelmében jelentős szerepet vállaló, a település és a környék életére hatást gyakorló személyiségek, Rákóczi György, Lorántffy Zsuzsanna, Szirmay Antal domborműveit láthatjuk. Természetesen itt van II. András királyunk domborműves ábrázolása is, hiszen a királyt Bodrogközben kiemelt tisztelet övezi. Nemcsak az Aranybullában rögzített, a magyarság életére jelentős hatással bíró törvényei miatt, de a hagyomány szerint András a meggyilkolt első feleségének, Gertrudisznak a szívét a leleszi kolostorba temettette el.

Az 1214-ben kiadott leleszi alapítólevélben pedig először jelenik meg a település, Királyhelmec neve írott alakban. Olvasata Helmech, Helmely vagy Helmelyz. A díszkút, illetve a Milleneumi tér szobrainak alkotója ifj. Szabó István, akit Királyhelmec „házi szerzőjének” is nevezhetünk, hiszen szinte minden szobrot ő készített a városnak. 

A téren található díszkút, díszforrás a nagyszentmiklósi kincs egyik figuráját, a szarvasbikát ábrázolja. A kút egyik tartóoszlopán pedig a Szabó munkásságában oly meghatározó portrészobrok egyike, a már említett II. András-ábrázolás  található. II. András az Aranybullát tartja kezében. A tér Šimko Pál tervei alapján épült meg 2002-ben. A település arculatának alakításában vállalt, és elvégzett munkájáért Királyhelmec városa díszpolgáráva fogadta ifj. Szabó Istvánt.

Megjelent a MAGYAR7 28. számában.

Díszkút a királyhelmeci főtéren
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás