2023. március 7., 17:44

Igen, kétszázötvenen vannak!

Három év kényszerű kihagyás után ismét nyilvános évzárót tartott a Csemadok Nagybalogi Alapszervezete, amely a koronavírus-járvány és a szomszédban dúló háború ellenére rendületlenül áll a vártán, s a szervezet vezetői boldogan számoltak be arról, hogy 250 tagjuk van, s amint a járvány engedte, újraindult a szervezet működése és tavaly már minden hagyományos rendezvényüket megtartották. S ígérik, nem lesz ez másként az idén sem.

Fellépők
Fotó: Ibos Szilárd

A legutóbbi nyilvános évzárót 2020-ban tartották, egy évvel később a tomboló járvány miatt elmaradt, tavaly pedig zártkörű évzáróra került sor. Az idén viszont már minden akadály elhárult, így kicsinye-nagyja ismét összejöhetett az időközben felújított kultúrházban, hogy számot adjon az elmúlt év munkájáról, de megvitassák a tagsággal a 2023-as év terveit is. El is jöttek mintegy hetvenen, akik a délután során megtekinthették Forgáč Tibor természetfotóit, de a helyi alapiskolások és a Szivárvány Énekkar is színesítette a programot. Petőfi születésének 200. évfordulója alkalmából a költő több verse is elhangzott.

Igaz, még csak március eleje van, de már túl vannak két, nagy hagyományokkal bíró rendezvényükön. Megemlékeztek a málenkij robot áldozatairól, s az idén kísérletet tettek a tél elűzésére. Természetesen nem maradhatott el a tavalyi évben a többi szokásos hagyományőrző rendezvényük sem, így összejöttek nemzeti ünnepeinken, de rendületlenül ápolják a községben is működött Gyöngyösi István költő emlékét, az alapiskolásokkal jártak Nemesradnóton, Pósa Lajos emléke előtt tisztelegve ahogy Koós Győző hadnagy pár éve felújított síremlékénél az első világháború áldozataira is emlékeztek.

balogi résztvevők
Fotó:  Ibos Szilárd

Augusztusban 35 gyerek részvételével immár ötödik alkalommal rendezték meg a Kulturális örökség című hagyományőrző gyerektábort, ahol ismét találkozott a múlt, a jelen és a jövendő. S valószínűleg ez a nagybalogi Csemadok titka is. A szervezet ugyanis szorosan együttműködik az alapiskolával (a szervezet egyik motorja, Pál Gabriella az alapiskolában nevelőnő), ahogy a Szivárvány Énekkarral s a Gyöngyösi István Irodalmi Társasággal is. De kiemelten jó a kapcsolatuk a helyi önkormányzattal, s a régió más civil szervezeteivel, így a Rákóczi Szövetség Balogvölgyi Helyi Szervezetével, amely szervezetet külön is köszöntöttek annak huszadik születésnapja alkalmából. Az augusztus első napjaiban  megrendezett gyerektábor első napján nem feledkeztek meg a falu híres szülöttjéről, Znám István matematikusról, s a négy nap során volt íjászkodás, kézműves foglalkozás, arcfestészet, népdal- és néptánc tanulás, ügyességi játék, bábelőadás, nyuszisimogató, rendőrkutya-bemutató és lövészet, ahogy buszos kirándulást is szerveztek a környék nevezetességeinek a megtekintésére. Jártak Sajógömörön, Mátyás király és Czinka Panna szobránál, Lévárton, Murányban és Jolsván, ahol megidézték a Nagybaloghoz kötődő emlékeket is, így megtudhatták a gyerekek, hogy annak idején az itteni Koháry-Coburg kastély kápolnájában volt Szécsi Mária esküvője. Lévárton médiacsaládunk munkatársánál, Majoros Jácinttal találkozhattak a gyerekek, aki bemutatta fazekasmúzeumát, de a mézeit is megkóstolhatták a vendégek, ahogy a helyben készült finom kemencés lángost is. A tábor a Szivárvány Énekkarral közösen előadott népdalcsokorral és az Összetartozás táncával zárult, s a résztvevők és a szervezők azzal búcsúztak el egymástól, hogy jövőre ismét találkoznak. Ha a Kisebbségi Kulturális Alap is úgy akarja...  

balogi elnökök

Pecsők Éva a Szivárvány Énekkar munkáját vette górcső alá, amely a hazai rendezvények mellett több régiós rendezvényen is képviselte a nagybalogi színeket, így járt a Gesztetében megrendezett Gömöri Magyarok Kulturális Ünnepélyén (GMKÜ), a Lénártfalán megrendezett kórustalálkozón, és online részesei lehettek a Vámosgyörkön megrendezett Virág János énekkari találkozónak.

Ugyanitt felléphettek a helyi kultúrház felújítása alkalmából rendezett ünnepségen is, ahol külön köszöntötték az énekkart fennállása 20. évfordulója alkalmából. De nem feledkeztek meg egykori vezetőjük Lévay Tibor halálának 5. évfordulójáról sem. Egyedüli magyar résztvevőként Tiszolcon is felléptek a Gömöri Népművelési Központ rendezvényén, ahol Nagybalogon gyűjtött népdalokból énekeltek egy csokorravalót. Pár hónappal később ők voltak az egyedüli magyar fellépői a rimaszombati Népművelési Központ felújított színháztermének az ünnepélyes átadásán is, ahogy nem maradtak ki a Hazajárók című televíziós műsor balogvölgyi adásából sem. Decembertől Sósik Réka személyében új karnagyot is avattak.

Ami az idei terveket illeti, szeretnék 2023-ban is megrendezni a már bevált, sok-sok hagyományőrző rendezvényüket, s ezekbe minél több nagybalogit bevonni. De természetesen nem hiányozhatnak a régió rendezvényeiről sem, akár nézőként, akár szereplőként (énekkar) is támogatják azokat.  Az évzárón – amelyen a Csemadok Rimaszombati Területi Választmányának elnöke, Tóth Csilla is köszöntötte a nagybalogiakat –,  nagy-nagy büszkeséggel újságolták, hogy az alig 1 200 lelkes faluban az alapszervezetnek 250 tagja van. Egy olyan ínséges időszakban, amikor Gömörben a működő Csemadok alapszervezetek számát egy kézen meg lehet számolni (ugyanez a helyzet például a fociklubokkal is, de Nagybalog itt is kivétel). S hogy mi a titkuk? Talán ez ebből a kis beszámolóból is kiderült.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.