2023. november 1., 08:04

Időkapszula a templomtoronyban

Ilyentájt, október közepén, kora reggel szokatlanul melegen cirógattak a nap sugarai. Az emberek már gyülekeztek a pozsonypüspöki templomkertben, nagy eseményre készültek. A toronykereszt is kicsinosítva, aranyra festve támaszkodott lustán a templomfalnak, várta, hogy a felújítást követően visszakerüljön oda, ahova való: a Szent Miklós-templom tornyára. A kereszt előtt egy kisasztalon, furcsa kis ládikóban papírok, kivágott újságoldalak, a fémládikó fedelén a felirat: Podunajské Biskupice – Pozsonypüspöki.

 

Pozsonypüspöki - időkapszula - 2023
Galéria
+6 kép a galériában

Egy időkapszula, amely információt visz majd a régebbi időkből (nekünk a jelenből a jövőbe), egyfajta kommunikációt folytatva az eljövendővel. A Pozsonypüspöki legrégibb műemlékének számító Szent Miklós-plébániatemplom felújítása már 2014-től zajlik, fokozatosan újul meg a templom kívül, belül egyaránt. Ez alatt az idő alatt megtörtént a templombelső teljes körű régészeti feltárása is. A sekrestyében a 20. század végén felfedezett középkori freskók után a templom ezekben az években zajló belső felújítása során újabb, nem mindennapi falfestmények kerültek elő. Vadkerti József, Pozsonypüspöki esperesplébánosa szerint háromszáz négyzetméternyi területen tártak fel falfestményeket, amelyeket három rétegben vittek fel, és különböző korokból származnak: a 14. század közepétől a 15. század végéig.

A felújított kereszt és az időkapszula megáldása

A felújítási munkálatok során a régészeti feltárás mellett megújult az orgona, kicserélték a padlóburkolatot az alatta lévő padlófűtéssel, megtörtént a villanyhálózat felújítása is, az oldalhajókra új ablakok kerültek, felújították és látogathatóvá tették az Ormosdy-kriptát, lecserélték a tetőcserepeket és kifestették a templombelsőt. Jelenleg éppen a templom toronyhomlokzatának felújítása folyik, de hamarosan az is elkészül. Ezért került sor a helyreállított kereszt megáldására, hogy a toronyhomlokzati munkák befejezése után elhelyezhessék a toronykeresztben az időkapszulát.

A templomkertben ez alkalomból tartott egyházi ünnepség elején felolvasták az időkapszulába helyezett emléklap szövegét, amely tartalmazza, hogy mely egyházi és állami, illetve közigazgatási méltóságok idejében került sor a pozsonypüspöki Szent Miklós-plébániatemplom felújított toronykeresztjének megáldására és az időkapszula elhelyezésére. Az időkapszulába emellett magyar és szlovák nyelven információk kerültek magáról a felújításról, valamint arról is, hogy kik végezték ezeket, illetve alapvető adatok Pozsonypüspökiről, lakosainak számáról és felekezeti hovatartozásáról, valamint nemzetiségi összetételéről is. „Az eredeti lakosság zömében magyar ajkú, ugyanakkor Szlovákia különböző részéről sok a betelepült, sőt külföldről is települtek be. Élnek itt roma nemzetiségűek is. Valamennyiükhöz a Teremtő küld bennünket, hogy meggyőzzük őket az Atya végtelen szeretetéről” – olvasható a településre vonatkozó információk között. De a település lelkipásztori munkájának rövid ismertetése is bekerült a jövőnek szánt üzenőládikóba. „A templom és a plébánia épületének felújítása mellett hangsúlyt fektetünk a közösség lelki megújhodására is. (...) Fontosnak tartjuk a közösségben kialakítani az elfogadás légkörét – tanuljuk az önelfogadást, a hozzánk tartozók elfogadását úgy, ahogy a Teremtő bennünket is elfogad…” – olvasható egyebek mellett az időkapszulába bekerült dokumentumban. Az ünnepségen Pozsonypüspöki polgármestere, Roman Lamoš is jelen volt, aki rövid beszédében elsősorban azt emelte ki, hogy ez a plébánia törődik a templomával.

Visszaadni a templom középkori jellegét

Ebben az évben indult el, a kulturális minisztériumtól kapott támogatásnak is köszönhetően, a homlokzat felújítása, amit az előző évi kutatások előztek meg.

– A torony felújítása során két érdekességre bukkantunk. Az északkeleti oldalon, a torony harangrészében fennmaradt egy gótikus kőcsipke, amelynek köszönhetően rekonstruálni tudjuk ezt a mérműt a többi nyílásban is, visszaadva az épület középkori jellegét – fogalmazott lapunknak Michal Pleidel restaurátor.

– A másik érdekesség, hogy a torony első emeletén a 12. századból származó ablakrést találtunk. Ha azonban jobban megnézzük, egy gótikus hegyes ív is látható felette, illetve egy egyenes ív. Ez azért érdekes, mert az utóbbi a kora középkor jegye, azaz román kori sajátosság, a hegyes ív pedig már a gótika jellegzetes vonása. Egy 12. századi falazatban teljesen kivételesnek számít, mert az akkori hegyes ívek valahol Franciaországban jelentek meg először – mondta a restaurátor hozzáfűzve, nem tudni, hogyan került ide ez az elem, véletlen egybeesés-e, vagy a Dunán keresztül hajózott ide egy olyan mester, aki már ismerte ezt az új elemet, de mindenképpen nagyon egyedi dolognak számít.

Amikor a toronykereszt a felújítás miatt lekerült a helyéről, nem találtak benne semmilyen üzenetet a múltból.

– Mi viszont úgy gondoltuk, hogy egy időkapszulában elhelyezzük a jövőnek szánt üzenetünket –

fogalmazott lapunknak Vadkerti József esperesplébános, hozzátéve, mindezt szerették volna egy közös ünnepség keretében megvalósítani, hogy a pozsonypüspöki hívek is lássák, s egy kicsit a köztudatba is bevigyék, milyen értékes kincs ez a templom, amellyel törődik is a katolikus közösség.

–  Jövőre a szentély felújítása van tervben, az új sekrestyét áthelyezzük a szentély mellől, illetve a sekrestyét új bútorokkal rendezzük be, és kicseréljük a padokat meg az oltárt is. Szeretnénk visszaadni a templomnak a régi, középkori jellegét – vázolta a terveket az esperesplébános.

– Magasztos érzés számunkra, hogy a toronykeresztbe belekerül Pozsonypüspöki történelméből egy darab az utókor számára

– magyarul és szlovákul, illetve latin nyelven is. Azért is rendkívüli érzés ma itt állni, mert ez az esemény hamarabb, mint 100 év múlva biztosan nem fog megismétlődni – fogalmazott Jégh Izabella pozsonypüspöki lakos, a Csemadok pozsonyi választmányának az elnöke.

Fotó: a szerző felvételei

Az írás megjelent a Magyar7 43. számában.

 

Pozsonypüspöki - templom - 2023
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.