Idegenforgalmi tengely Nógrádban
A füleki kulturális napok keretében ünnepélyesen átadták a megújult váralját. A határon átnyúló Interreg projektnek köszönhetően olyan turisztikai fejlesztések valósultak meg a várban és az alatta lévő területen, amelyek a kulturális műemléket még vonzóbbá teszik a látogatók számára.

A Határon és korokon átívelő kulturális örökség elnevezésű projekt révén kulturális örökségi helyszínek újultak meg szlovákiai és magyarországi települések összefogásával. Az elmúlt három évben a füleki várban, a bátonyterenyei kastélyban, a salgótarjáni Baglyaskőnél és a somoskői várnál történtek fejlesztések. Az Interreg programból a partnerek több mint 2,2 millió eurót költöttek erre a célra.
Fülek 1,2 millió euró pályázati és saját forrást használt fel a beruházásra, aminek köszönhetően szinte teljesen megújult a vár alsó udvara és utcája.
A helyi lakosok régi vágya volt, hogy a tíz éve kiépített sétálóövezet ne csak a várkapuig, hanem egészen az ún. kisállomásig húzódjon, illetve épüljön ki egy olyan parkoló, ahol a turistabuszok és a személyautók is kényelmesen elférnek. De hiányoztak a nyilvános illemhelyek is a városból. A projekt keretében ezeket a problémákat kiküszöbölték, tehermentesítve a helyi éttermeket és vendéglátóhelyeket. Az egykori városfal utolsó megmaradt bástyájából információs pont jött létre, a Bebek-torony és a valamikori ágyútorony új zsindelyt kapott, a borházból pedig kézműves-bemutatóhely lett. S hogy a várhoz való eljutás is zökkenőmentes legyen, leaszfaltozták a Várfelső utcával párhuzamosan futó Bástya utcát, ezáltal a városháza épületét a kisállomással összekötő útvonal átjárható, személyautó-forgalomra használható úttá vált, körkörössé téve a forgalmat.
A várba vezető kavicsos utat bazaltkővel rakták ki, megkönnyítve a babakocsival, kerekesszékkel való feljutást. Ahogy elérjük a várudvart, eddig szintén kihasználatlan helyiségek kaptak új funkciót, s ezáltal a Füleki Vármúzeum kínálata is sok újdonsággal bővült a látogatók számára. – Az alsó vár udvarán három új látnivaló is létrejött, amiket az érvényes belépőjeggyel lehet megtekinteni – mondja Titton Viktória igazgató. – Az udvar egyik 17. századi kisbástyája tetőszerkezetet kapott, és az így kialakult beltérben az érdeklődők hasznos információkat szerezhetnek a környékbeli szlovákiai és magyarországi turisztikai látnivalókról. Kilenc darab kétnyelvű információs panel mutatja be a Fülekről könnyen elérhető és megközelíthető helyszíneket, úgymint Somoskő, Divény, Kékkő, Gács, Végles, Hollókő, Salgó és Baglyaskő várát, valamint a környék látványosságait. A kis bástyában létrejött pihenőhelyen szeptembertől fajátékokkal is játszhatnak a gyerekek.
Szintén az alsó vár udvarán jött létre az a régészeti tanösvény, amely kétnyelvű táblák és gazdag fotóanyag segítségével mutatja be a várdomb lejtőjén lezajlott ötéves (2011–2015) régészeti feltárás eredményeit.
A kutatások bebizonyították, hogy a várdomb már a rézkorban is lakott volt, ezenkívül fontos információkkal szolgáltak az alsó vár erődítésrendszerének a felépítéséről is. Az ásatások során előkerült leletek a Füleki Vármúzeum állandó kiállításában kaptak helyet, árulja el az igazgató.
A tanösvény végén található borház szintén megújult, amely ezentúl kézművesházként várja a látogatókat. Az interaktív tárlat első helyiségében fotópanel, kipróbálható korabeli fegyverek és ruhamásolatok találhatók, valamint egy működő malomkő is színesíti a kiállítást, amely a második helyiségben kapott helyet. Itt a középkori és kora újkori füleki kézművesmesterségek kerülnek bemutatásra eredeti régészeti leletek, korhű másolatok, valamint színes fotó és kétnyelvű szöveg által. Nem minden tárgy található vitrinben, így ezeket meg is lehet érinteni, fotókat készíteni.
A házikó mellett hamarosan kenyérsütő kemence és egy őskori kerámiaégető kemence is épül, amelyeket a kulturális rendezvények vagy csoportos látogatások során ki lehet majd próbálni. Ezek a fejlesztések valósultak meg a pályázat központi helyének számító Füleken.
A közös magyar–szlovák projekt során Bátonyterenyén a Gyürky–Solymossy-kastélyhoz tartozó tiszti- és cselédlakások, Sátorosbányán a somoskői várhoz vezető út újult meg, a Bükki Nemzeti Parkban, Salgótarján határában pedig a Baglyaskői várnál zajlottak régészeti feltárások. A projekt célja, hogy a partnerek között egy határon átnyúló idegenforgalmi tengely jöjjön létre a történelmi Nógrádban.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/35. számában.