2019. december 28., 19:02

Hős katonák nyomdokain

Az Oroszkai Hadimúzeum a tavalyi kezdő év után az idén is megszervezte a Szent László Hadosztály Emléktúrát, melynek keretében a hagyományőrző csoportok bejárták azt az utat, amelyet a hadosztály katonái 75 évvel ezelőtt végig harcoltak, emberfeletti hősies kiállásról téve tanúbizonyságot.

Az emléktúra vége Kicsinden
Galéria
+2 kép a galériában
Az emléktúra vége Kicsinden
Fotó: -brédativadar-

A főszervező Zsákovics László, a hadtörténeti múzeum létrehozója elmondta, több hagyományőrző csoport elfogadta a meghívást - mintegy 70 magyar, német, szovjet katona. Korhű ruházatban, vaktöltényes fegyverekkel, ágyúkkal, tiszti autókkal a harcokat is felidézték.

A túrát a szalkai temetőben kezdték, ahol megkoszorúzták a magyar katonasírokat, majd a szalkai pincesor felé vették az irányt és be az erdőbe, ugyanazon lövészárkok mellett, ahol a hős katonák is harcoltak.

Mivel az erdőben szovjetek állásokra bukkantak, azokat a magyar katonáknak elfoglalták. Megebédeltek, és harcolva mentek a kéméndi pincék közé, ahol szintén összecsaptak az oroszokkal. Innét a Garam parton tartottak le egészen Kicsindig, ahol volt egy orosz bekerítés, de a magyar katonáknak sikerült győzniük. Kicsinden még megkoszorúzták Őze Ferenc főhadnagy keresztjét, majd a község központi emlékművénél fejeződött be az emléktúra, ahol a résztvevőket Pásztor Rita polgármester asszony fogadta.

Bréda Tivadar a Memoriae Patrum elnöke vázolta, az Ipolyszaka-Letkés kemény harcok december 18-tól 27-ig tartottak. A Szent László hadosztálynak az volt a feladata, hogy biztosítsa több német hadosztály visszavonulási útvonalát. A hősies magyar katonák több napon keresztül fel tudták tartóztatni a szovjet túlerőt, és a németeknek sikerült visszavonulniuk. Ők maguk azonban már nehezen tudtak menekülni.

A visszavonuló ejtőernyősöket a Garamnál kínos meglepetés érte, Kicsindnél - a kijelölt átkelési helyen – a híd fel volt robbantva, és a térségben már akkor az orosz alakulatok manővereztek. A magyar elit hadosztály tagjai semmiképp nem akartak orosz fogságba esni megpróbáltak úszva, tutajba kapaszkodva vagy a gázlókon gyalogosan átkelni a jeges folyón. Úszás közben több katona a vízbe fulladt. A veszteséglisták alapján, az Ipolyszalka és Kicsind környéki harcokban a hadosztály állományából 557 fő tűnt el. Nagy részük hősi halált halt.

A Magyar Királyi Honvédség ejtőernyős vadászai a világháború poklában, lehetetlen feladatok végrehajtásával, a túlerőben lévő ellenséggel szemben is bizonyították, hogy elit katonák, akik számára csak egyetlen íratlan parancs létezett: A hazáért mindhalálig!

Zsákovics László elmondta hagyományteremtő céllal hívták életre az emléktúrát. Jövőre is, ha fú, ha fagy, december 27-én ismét bejárják a hősök útvonalát.

 

A szalkai temetőben a hadisírok megkoszorúzásával vette kezdetét az emléktúra
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.