2020. március 24., 11:33

Hogyan néz ki a digitális távoktatás a pozsonypüspöki alapiskolában?

A koronavírus-járvány hosszú hetekre, hónapokra is elhúzódhat, így jelentős hatással lesz az iskolákban zajló oktatásra. Jelenleg a szlovákiai tanintézmények zárva vannak, a gyerekek pedig otthonról tanulnak. Hogyan oldotta meg a pozsonypüspöki alapiskola a digitális távoktatást? A témával kapcsolatban Maurský Mónikát, a Pozsonypüspöki Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Óvoda igazgatóját kérdeztük.

Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: digitaltrends.com

A koronavírus-járvány miatt szünetel a tanítás a szlovákiai iskolákban. Hogyan oldotta meg a pozsonypüspöki Alapiskola és Óvoda a digitális távoktatást?

Iskolánk március 10-től zárva van, mi már ettől a naptól kezdve ráálltunk az  online oktatásra. Tanulóink az iskola elektronikus oldalán (www.zsvetvarba.edupage.org) keresztül kapják a feladatokat órarend szerint.

Minden tanulónknak minimum a mobilján le van töltve az applikáció, így nincs probléma a hozzáféréssel.

Tanáraink ezen a felületen keresztül küldik a videókat, linkeket, feladatlapokat, gyakórló applikációkat. A megoldott feladatokat pedig a gyerekek visszaküldik  kollégáim mail címére vagy messenger üzenetben, de segítségképpen kihasználják a Viber, WhatsApp, Discord, Google Classroom, Webex, Youtube stb.  is, a lehetőségek száma hatalmas. Online történeik a visszacsatolás: ellenőrzés, feleltetés és tesztelés is.

Nyilván vannak olyan tantárgyak (pl. irodalom, történelem), amelyek esetében nem lehet gond a távoktatás, mivel a diáknak csak meg kell tanulnia a kiadott tananyagot. De mi a helyzet az olyan tantárgyak esetében, mint a matematika, fizika, vagy kémia, ahol szükséges a tanára segítsége?

Természetesen vannak olyan tantárgyak, ahol elengedhetetetlen a megértéshez szükséges tanári magyarázat.

Ilyen esetekben segítenek a tanári videók, kisfilmek, prezentációk, melyekhez most ingyenesen hozzá lehet jutni. Vannak viszont olyan tananyagok, melyeket így sem lehet átadni, így későbbre vannak csúsztatva.

Hogyan segíti az iskola az olyan szülőket, akik valamilyen okból kifolyólag nem tudnak a gyerekekkel otthon tanulni?

Tanáraink a nap nagy részében online elérhetők. Ha tanulóink megakadnak a feladatok megoldásában, kapcsolatba léphetnek velük, felhívják őket  és ők segítenek mindenben. Illetve jelentkeztek önkéntes iskolabarátok is, akik vállalták, hogy online segítenek a feladatok megoldásánál  azoknak a gyerekeknek, akik egyedül vannak otthon.

Véleménye szerint mennyire fogja befolyásolni a járvány az iskolai oktatást Szlovákiában?

Minden attól függ, hogy mikor térhetünk vissza az iskolákba, óvodákba. Most már biztos, hogy itt nem két hetes lezárásról van szó, véleményem szerint ez az állapot április végéig fog tartani. A kilencedikes tesztelés, felvételik, érettségik időpontja ezáltal csúszni fog. Nem gondolom, hogy újra  kellene ismételnünk ezt a tanítási évet, hiszen 65 %-ban már utánunk van.  Inkább a tananyag mennyiségének redukálásában, esetleg szombatonkénti oktatásban látom a megoldást. De természetesen minden attól függ, hogy mikor térünk vissza a rendes kerékvágásba.

Mi a helyzet az iskola azon diákjaival, akik középiskolai felvételikre készültek volna?

A minisztérium hivatalos álláspontja március 12-től változatlan. A tesztelés és felvételik időpontja még mindig az eredeti terminus.  Kilencedikeseink felkészítése is online történik, diákjaink  komolyan veszik az otthoni munkát és naponta dolgoznak tanáraikkal.

Hogyan élik meg a gyerekek a koronavírus időszakát? Hogyan segít az iskola a gyerekeknek feldolgozni és megérteni a most zajló eseményeket?

Az első héten még talán örültek is neki, hogy otthon lehetnek, mivel sokan szünidőnek fogták fel ezt a helyzetet. Két hét után viszont már hiányzik mindenkinek az iskola, a barátok, osztálytársak, a megszokott rendszer.

Mindenki fél a bizonytalantól, mi lesz ezután? Újra ismételjük a tanévet, nyáron is tanulunk majd és egyáltalán mikor találkozhatunk újra? A gyerekeket inkább ezek a kérdések aggasztják és a  bizonytalanság.

►Az én időmben volt az alapiskolákban ún. „branné cvičenie“ („védelmi gyakorlat“), ahol a gyerekeket különböző rendkívüli vészhelyzetekre, tömeges katasztrófákra készítették fel. Van-e esetleg ilyen, vagy ehhez hasonló tanóra ma is?

Igen, most is van a régi „védelmi gyakorlatokhoz” hasonló ún. célirányos gyakorlat. A felső tagozaton évente kétszer, az alsón egyszer kell megvalósulnia. Ez a gyakorlat magába foglalja pl.az elsősegélynyújtás,  a lakosságvédelem és a katasztrófák elleni védelem alapjainak ismeretét, tájékozódási gyakorlatokat, tűzvédelmi gyakorlatokat.

►Az iskolai- és óvodai beiratkozásokat is befolyásolni fogja a koronavírus-járvány. Ezekre eredetileg április folyamán kerülne majd sor. Hogyan oldotta meg a beiratkozások kérdését az iskolájuk?

Ahogy már a fentiekben is említettem, hivatalosan még nem változott a beíratás időpontja, de sajnos ez a terminus / 2020. április 3-4./ már nem reális.

Amint újabb információkat kapunk, rögtön értesítjük a szülőket web- és facebook oldalunkon keresztül. Az iskolai beíratás esetében viszont lehetőség van az online jelentkezésre a https://zsvetvarba.edupage.org/register/ linke keresztül. Sajnos az óvodai jelentkezésnél nincs ilyen lehetőség, mivel szükséges a jelentkezési kérvényhez az orvosi és oltási igazolás csatolása is. Azt csak személyesen tudjuk átvenni, remélem, erre minél hamarabb sor kerül.

Én ezúton szeretnék minden diákunknak, tanárainknak, szülőknek, a lap munkatársainak és a kedves olvasóknak kívánni főleg egészséget, kitartást, türelmet, vigyázzanak magukra és egymásra!  

 

 

 

 

Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.