2020. április 10., 10:00

Hogyan készülnek az idei húsvétra a bodrogköziek?

Nyakunkon a húsvét, amely idén egészen más lesz, mint eddig bármikor. Biztosan elmarad a vendégjárás, a  locsolás, a nagy családi összejövetelek. Ettől persze még érdemes készülni rá, ünnepi hangulatot teremteni. Vagy mégsem? Nos erre voltunk kíváncsiak akkor, amikor megszólítottunk néhány bodrogközi családanyát, árulja el, hogyan készül  a feltámadás ünnepére!

Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: pixabay.com

Katalin két kiskorú gyermeke társaságában  ünnepel az idén. Elmondása szerint úgy alkalmazkodnak az új helyzethez, hogy annak az ünnep ne lássa kárát. A lakást már feldíszítették, a hímestojásokat elkészítették, sőt a szomszéddal kerítésen keresztül a locsolást is megbeszélték. Sajnos, a nagyszülők látogatása  idén elmarad.

Szilvia,  Katalinnal ellentétben nem tart ünnepet. „Számomra a feltámadás  ünnepe akkor az igazi, ha a család együtt van, vidámság uralja a házat, részt veszünk az ünnepi szentmisén  és emberek vesznek bennünket körül. Ehelyett az édesanyámat nem merjük meglátogatni, a gyerekek Budapesten maradtak, a testvérem nem jöhet el Prágából, nincs hát kivel vidulnunk. Bár készítek mindenből egy keveset, de ez nem lesz ünnep. Csak remélni tudom, hogy a jó Isten nem veszi zokon, amiért a templomok elsők között  zárták be kapuikat. Úgy érzem, most lenne igazán fontos, hogy éjjel-nappal  nyitva tartsanak, hogy bármikor bárki betérhessen oda imádkozni, sőt egy szabadtéri mise lehetőségét is szívből támogattam volna!“

Krisztina arról mesélt, hogy ők már január végén megvásárolták a húsvéti díszeket, amelyek mára fel is kerültek a helyükre. Az összes hagyományos húsvéti fogást elkészíti, természetesen a szokásosnál jóval kisebb mennyiségben. De idén mégis minden más lesz. Hiányoznak majd a szülei, a testvére, és nem utolsó sorban a szentmise. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy kertes házban laknak, így legalább a lányokkal kinn az udvaron tudnak majd játszani, apukájuk pedig meglocsolja  őket.

Aranka  azzal kezdi mondandóját, hogy mostanában furcsa, ambivalens érzés kerítette hatalmába. A természet idén is csodásan újjáéledt, minden napra tartogat egy-egy meglepetést, ugyanakkor  az élő, nemrég még egészséges emberek napról napra egyre többen fertőződnek meg és fejezik be földi életüket. Meggyőződése, hogy  a kór bűneink következménye. Annyit vétkezünk, mi, emberek, hogy a büntetést megérdemeljük. A napokban megnézte a Jeremiásról szóló filmet, amely újra csak megerősítette abban a hitében, hogy az emberek nem tanulnak semmiből. Nem tudnak bűneik miatt bocsánatot kérni sem az Istentől, sem embertársaiktól. Kíváncsian várja, mennyit változunk a koronavírus hatására. Úgy érzi, nem most kell kapkodni, korábban kellett volna észnél lenni! Most  nehéz ráhangolódni az ünnepre, hiszen hiányzik a templom, ahol a  bűnbánati héten naponta megjelent. Hiányzik az együttes reménykedés! Közben meg sokat gondol azokra, akik egyedül, család nélkül maradtak, vagy épp kórházban töltik a feltámadást idejét. A Térjetek meg felszólítás helyett a Vegyetek maszkot!, Szigetelődjetek el! jelszót sem tartja igazán szerencsésnek. Mivel két gyerekük messze került a családi fészektől, idén férjével kettecskén maradtak.  Pedig az elmúlt négy évben mindig  lányuk családjával ünnepeltek. Ma már a lakást sem díszíti fel, lelkének nincs már erre szüksége – állítja –, ahogyan az ünnepi menüre sem. A feltámadás már nem külsőségeket jelent számára, az ünnepi napokat másképp éli meg, azok  mást, többet jelentenek.

Vele ellentétben Marika már ünnepi díszbe öltöztette a házat, ugyanúgy készít mindent, mint máskor. Lesz sonka, kolbász, töltelék, sárga túró, pusztakalács, tojás és cékla. Ráadásul szerencsésnek mondhatja magát, hiszen egyik lánya szintén a faluban él családjával, ráadásul úgy tudják egymást meglátogatni, hogy ki sem kell menniük az utcára, mert a két kert vége  összeér. Így remélhetőleg nem lesz túl nagy különbség az idei és a korábbi évek ünnepei között.

Ahány ember, annyi szokás, annyi felfogás. Nem baj, hogy sokan sokfélék vagyunk, hiszen Cicero óta tudjuk: A változatosság gyönyörködtet. Bármivel is  töltsük az ünnepi napokat, vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra!

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.